Pakalpojumi

Rīgas gidi pārsertifikācijas noteikumus dēvē par absurdiem un rīkos protestu

Zane Atlāce - Bistere, 20.02.2017

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Starptautiskajā gidu dienā 21.februārī Rātslaukumā Rīgas gidi rīkos protesta zibakciju Rīgas gidu Melnā diena , kuras mērķis ir vērst sabiedrības un Rīgas domes atbildīgo iestāžu uzmanību uz sasāpējušo Rīgas gidu problēmu: absurdajiem un nesamērīgajiem gidu pārsertifikācijas noteikumiem, teikts paziņojumā medijiem.

Paceļot pret Rīgas domes logiem ar sēru lentēm pārsietos Rīgas gida karodziņus, Rīgas tūristu gidi dažas minūtes ilgajā zibakcijā plāno izteikt protestu pret Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr.91 29. punktā minētajām prasībām, kas nosaka, ka pārsertifikāciju var iziet tikai tie gidi, kas ir apguvuši licencētu tūristu gidu profesionālās pilnveides programmu, neņemot vēra jau iegūtās gidu izglītības programmas, kā arī ilggadējo profesionālo pieredzi.

Pirms trīs gadiem, pirmreizējās sertifikācijas procesā tika pieņemti jebkuri dokumenti, kas apliecināja gida profesionālās pilnveides apgūšanu, kā arī rekomendācijas vēstules no tūrisma firmām – darba devējiem, kas pierādīja gidu profesionālo atbilstību. «Lai izietu pārsertifikāciju, gidiem tiek uzspiests pienākums apgūt papildus 160 akadēmiskās stundas licencētā gidu profesionālās pilnveides programmā, kuras Latvijā nodrošina vien dažas firmas. Absurdo situāciju rada fakts, ka gidiem piespiedu kārtā ir jāvelta personīgais laiks un jāiegulda diezgan nozīmīgas naudas summas papildus izglītībā, kuras noderīgums profesionālo iemaņu celšanā ir stipri apšaubāms,» teikts medijiem izplatītajā paziņojumā.

Tādējādi liela daļa Rīgas gidu, kas savulaik gida izglītību ieguvuši nelicencētās programmās un trīs gadus kopš sertifikāta iegūšanas ir veiksmīgi darbojušies kā profesionāli gidi, tiks pēkšņi pasludināti par neprofesionāļiem un zaudēs tiesības strādat un pelnīt iztiku. Tāpat no 1. aprīļa, kad daudziem gidiem beidzas sertifikāta derīguma termiņš, nevarēs turpināt strādāt tie gidi, kas beiguši gidu kursus ar vidējo izglītību un nav turpinājuši mācības augstskolā, Rīgas gidu vārdā norāda TatjanaBolmane.

Liela daļa ar problēmu saskārušos gidu strādā tūrisma jomā jau 10-15 gadus, ir sevi pierādījuši kā lieliski profesionāļi, ieguvuši atzinīgu vērtējumu no tūrisma firmām – darba devējiem un tūristiem pašiem.