RSU studenti attīsta inovatīvu implantu insulta novēršanai 

Vieds implantējams filtrs, kas cilvēku laikus brīdinātu par insulta risku – šī ir ideja, pateicoties kurai Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studentu komanda "Smart Umbrella" decembrī Parīzē aizvadītajā prestižajā Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) Inovācijas dienu konkursā bija starp trim laureātiem.

Lelde Petrāne, 15.1.2020

Foto: Caro/Ponizak/Scanpix/LETA

Konkursā par godalgām sacentās 33 komandas no tādiem vadošajiem Eiropas zinātnes un studiju centriem kā Karolinska institūta, Oksfordas Universitātes un Sorbonas Universitātes.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, katra piektā nāves gadījuma iemesls Latvijā ir insults un, kā pētījumā "The Burden of Stroke in Europe" (2017) norāda Eiropas Insulta alianse (Stroke Alliance for Europe), gadā šīs slimības ārstniecība Latvijas ekonomikai izmaksā vairāk nekā 21 miljonu eiro. Taču, ja vien laikus diagnosticēts un ja pacients strādā pie riska faktoru izslēgšanas, insults ir profilaktiski novēršama slimība.

"Smart Umbrella" ideja vērsta uz precīzu diagnostiku visizplatītākā – išēmiskā – insulta gadījumā, kas rodas, kad smadzeņu asinsvadiem ir traucēta asinsapgāde.

"Išēmisko insultu izraisa asins trombi, kas bloķē smadzeņu artērijas, traucējot skābekļa pievadi un attiecīgi radot smadzeņu bojājumus. Mūsu ideja ir ievietot asinsvadā filtru, kas, līdzīgi kā tīkls, "izzvejotu" šādus trombus, neļaujot tiem sasniegt smadzenes. Vienlaikus informācija, ko šis filtrs uzkrātu, būtu ikdienā pieejama pašam pacientam un regulārajās vizītēs – mediķim," norāda "Smart Umbrella" līdzdibinātāja, RSU 6. kursa medicīnas studente Viktorija Luīze Katarina Šēfa (Viktoria Luise Katharina Schaeff).

Tandēmā ar kolēģi no 5. kursa Kiū Ang Tī Nījenu (Kieu Anh Thi Nguyen) viņas attīstījušas "Smart Umbrella" ideju vairākos Latvijā notikušos studentu hakatonos.

"Hakatoni mums sniedza iespēju savas medicīnas zināšanas likt lietā starpdisciplinārā STEM (dabaszinātņu, tehnoloģiju un matemātikas) jomā. Šai procesā mēs metām izaicinājumu esošajām terapeitiskajām pieejām, identificējām aktuālu vajadzību veselības aprūpes laukā un izvērtējām veidu, kā varam sniegt akūtajam insulta jautājumam savu pienesumu. Mentori ikvienā no hakatoniem palīdzējuši "Smart Umbrella" idejai attīstīties un ieņemt konkrētas aprises," norāda Kiū Ang Tī Nījena.

Komandas ideja patlaban ir validācijas fāzē.

"20200115-1439-eit.jpg"

Parīzē EIT Health Inovācijas dienu konkursā ideju prezentēja piecu cilvēku sastāvā, piesaistot citus RSU studentus no Vācijas un Austrijas: Johanesu Mariusu Noelu Voskampu (Johannes Marius Noel Voskamp), Annalīnu Bartniku (Annalena Bartnick) un Sevāru Kamilovu (Sevara Kamilova).

Izcīnītā godalga EIT Health konkursā "Smart Umbrella" komandai sniegs mentoringa un koučinga atbalstu 1500 EUR apmērā, apmaksātu dalību kādā no 2020. gada EIT Health pasākumiem un atbalstu startēšanai citās EIT Health programmās.

EIT Health ir Eiropas publiskā un privātā sektora tīklojums veselības aprūpes jomā, kuru ir izveidojuši vairāk nekā 140 partneri – Eiropas vadošie uzņēmumi, universitātes, pētniecības un attīstības centri, kā arī slimnīcas un institūti. Kopš 2018. gada RSU darbojas kā EIT Health Reģionālo inovāciju shēmas (RIS) centrs Latvijā. RIS mērķis ir sekmēt inovāciju kapacitāti Eiropas reģionos, kurus Eiropas Inovāciju indekss (European Innovation Scoreboard) vērtē kā mēreni inovatīvus. Galvenās aktivitātes ietver dažādu veselības aprūpes jomas dalībnieku iesaistīšanu EIT Health programmās un reģionālo inovāciju ekosistēmu attīstīšanu.

Tevi varētu interesēt

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ir izveidojusi "Doktorantūras skolu" – platformu topošajiem...

Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) ir viena no pirmajām Latvijas augstskolām, kura ir izmantojusi...

Sadarbojoties Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzējiem, viesprofesoriem, uzņēmējiem...

Latvijā tuvākajos gados taps Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (BBCE), kurā zinātnieki pētīs...

Lai izvairītos no ilgstošā darbinieku meklēšanas procesa, kurā jāveido amatu apraksti, jāgaida...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Laikā, kad tradicionālās maksājumu kartes un skaidru naudu lielā mērā ir aizstājuši...

Globāli apvienojoties informācijas tehnoloģiju korporācijām "Tieto" un "EVRY", šogad darbu sācis...

Pašmāju finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums "Jeff App" piesaistījis investīcijas 150 tūkstošu...

"MoQ" aplikācija lejupielādēta jau 200 tūkstošus reižu un reģistrēto lietotāju skaits ir...

Restorānu skaits, ar ko sadarbojas ēdienu piegādes platforma "Wolt", 2019. gada beigās...

Igauņu zinātnieki būvēs īpašu fotokameru, kas būs paredzēta Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA)...

Izmaksas Baltijā gan sadzīvei, gan biznesam aug, it īpaši Igaunijā...

No 2020. gada 1. janvāra informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums "Accenture" ir pieņēmis...

Prognozējams, ka, palielinoties interneta tirdzniecības popularitātei, tuvākajos gados e-komercija...

Tehnoloģiju attīstība turpmāk mazinās darbaspēka deficītu, atzina valodas tehnoloģijas uzņēmuma...