Latvijas augstskolās gan pieteikumu rekordi, gan pamatīgi kritumi 

Lielākajās universitātēs, kā arī vairākās mācību iestādēs reģionos vērojams studējošo skaita pieaugums. Privātajās augstskolās, kas fokusējās uz studijām krievu valodā, studentu skaits saruks.

Kristīne Stepiņa, 05.8.2019

Foto: LETA

Latvijas Universitātē (LU) bakalaura studijās pēc pamatuzņemšanas līgumu noslēguši 2842 reflektanti, kas ir par 15% vairāk nekā pērn, bet Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) pamatstudiju programmās jau noslēgti 1486 līgumi. Vasaras uzņemšana RSU noslēdzās ar rekordlielu studētgribētāju aktivitāti - pamatstudiju programmās tika saņemti 7099 pieteikumi no 2273 personām, kas bija par 20% vairāk nekā pērn. Ne tik labi rezultāti ir studētgribēšanai maģistantūrā, piemēram, LU maģistra studijām pieteikušies 1093 reflektanti, kas ir par 4% mazāk nekā pirms gada. Uzņemšana dažāda līmeņa studijām daudzās augstskolās vēl turpinās. Joprojām ir daudz brīvu budžeta vietu.

Pieteikumu birums

Ieskaitot pieteikumus uz studijām maģistrantūrā un doktorantūrā, RSU ir saņēmusi 7214 pieteikumus, kas RSU vēsturē ir nepieredzēts rekords. Līdz šim ir noslēgti 1486 studiju līgumi, bet, tā kā ir pamatstudiju programmas, īpaši sociālajās zinātnēs, kur jaunieši turpina vēl pieteikties un slēgt līgumus, paredzams, ka līgumu skaits būs vēl lielāks. Uzņemšana maģistrantūrā RSU turpinās līdz 13. augustam, bet doktorantūrā – līdz 16. augustam. RSU rektors profesors Aigars Pētersons lielo studētgribētāju interesi vērtē kā Latvijas augstākās izglītības veiksmes stāstu starptautiskā mērogā, ko izdevies panākt RSU sakārtotas studiju vides un labās reputācijas dēļ. Šā brīža prognozes liecina, ka visas RSU valsts piešķirtās 760 budžeta vietas tiks aizpildītas, turklāt atsevišķās programmās uz vienu vietu pretendējuši vairāk nekā 10 reflektanti. Lielākais pieteikumu skaits tika saņemts programmā Medicīna – 1180, veidojot sešu cilvēku konkursu uz vienu budžeta vietu. Augstu studētgribētāju interesi radījušas pamatstudiju programmas Fizioterapija (14 pretendenti uz vienu valsts budžeta vietu), Ergoterapija (13), Zobārstniecība (9), Audiologopēdija (9) un Farmācija (6), bet studiju programmā Uzturs uz vienu budžeta vietu pretendē 34 studētgribētāji. No sociālo zinātņu pamatstudiju programmām visvairāk pieteikumu saņemts programmās Psiholoģija (352 pieteikumi), Tiesībzinātne (298), Multimediju komunikācija (291), Starptautiskais mārketings un reklāma (251), kā arī Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas (229). Tikmēr RSU Liepājas filiālē pieprasītākās pamatstudiju programmas šovasar bijušas Ārsta palīgs, Ārstnieciskā masāža un Māszinības. Kopumā RSU šogad pamatstudiju, maģistra un doktorantūras līmenī piedāvā 31 studiju programmu sociālajās zinātnēs un 35 programmas veselības aprūpē un medicīnā.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Piesaista jaunā infrastruktūra

Šīs vasaras uzņemšanā gandrīz visās LU fakultātēs bija vērojams studētgribētāju skaita pieaugums. Salīdzinājumā ar 2018. gadu Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē studētgribētāju skaits pieaudzis par 152 jeb 27%, Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē par 86 jeb 26%, Humanitāro zinātņu fakultātē par 66 jeb 23%. Tāpat stabils studētgribētāju pieaugums novērojams LU filiālēs. Ja pērn studiju vietas ieguva 126 reflektanti, tad šogad – 202 reflektanti. LU Studentu servisa departamenta direktors Jānis Saulītis lēš, ka studētgribētāju skaitu ietekmējis vidējās izglītības absolventu skaits, kas šogad ir lielāks nekā citus gadus. «Studētgribētāju pieaugums LU bija sagaidāms, bet tas ir sanācis ievērojami lielāks. Domāju, ka lielu lomu spēlē augstskolas jaunā infrastruktūra. Ļoti labi rezultāti ir arī jaunajām programmām, piemēram, Sports, tehnoloģijas un sabiedrības veselība, kas piesaistīja vairāk nekā 40 studētgribētājus, tāpat interese ir par studiju programmu Sporta treneris,» skaidro J. Saulītis. Kopumā LU vienotajā uzņemšanā saņēmusi 16 150 studētgribētāju pieteikumus, un pirmajā prioritātē LU ir izvēlējušies 4062 reflektantu. Pēc studētgribētāju pieteikumu skaita uz budžeta vietām populārākās programmas LU ir Datorzinātnes, Tiesību zinātne, Psiholoģija, Komunikācijas zinātne un Vadības zinības.

Pieaugums arī reģionos

Vidzemes augstskola (ViA) līdz šim ir noslēgusi 220 studiju līgumus, kas ir par 7% vairāk nekā pērn šajā pašā laika periodā. Tā kā papilduzņemšana un līgumu parakstīšana vēl turpinās, iespējams, to skaits vēl palielināsies.

Visu rakstu lasiet 5. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Līdzīgi kā galvaspilsētas augstskolas, arī reģionālās mācību iestādes sagaida studējošo...

Reaģējot uz darba tirgus pieprasījumu, augstskolas sadarbībā ar ASV universitāti izveidojušas...

Starptautiskajos reitingos daudzās pozīcijās Latvijas augstskolas atpaliek no Igaunijas un Lietuvas...

Augstskolas veido mācību programmas sazobē ar darba devējiem; studiju maksa būtiski palielināta...

Pēdējo 10 gadu laikā, samazinoties iedzīvotāju skaitam, studentu skaits ir sarucis par 43,8 tūkstošiem jeb 35 %.

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Šogad būtiski palielinājies izsniegto atļauju skaits bezpilota gaisa kuģu lidojumiem, pārsniedzot...

Lielbritānijas izglītības nozares uzņēmuma «Quacquarelli Symonds» ikgadējā pasaules labāko...

Plkst. 13.44 saņemti anonīmi spridzināšanas draudi Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā....

Rīt, 1.augustā, Rīgas Brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata pienākumus beigs pildīt pašreizējie...

Profesionālā skola dod iedrošinājumu doties tālāk....

ASV Misisipi štata Sautheivenas pilsētā lielveikalā «Walmart» kāds darbinieks otrdien atklājis...

Ogrē pagājušajā nedēļā notikušās vērienīgās pakaļdzīšanās laikā avarējušajam Valsts...

Par korupciju aizdomās turētā politiķe Baiba Broka šodien iesniegusi atlūgumu Latvija Universitātē...

Pavasarī pieredzētā aviokatastrofa un tehniskas problēmas vēl citos reisos nav likušas pārskatīt...

Bruņots uzbrucējs svētdien ASV Kalifornijas štatā vērienīgā pārtikas nozares festivālā nošāvis...