Bīstamā augļu koku infekcija bakteriālās iedegas rada būtisku apdraudējumu augļkopības nozarei un sākusies cīņa par dārzu pastāvēšanu.
Lai gan atsevišķi speciālisti norāda, ka apdraudējums skar tikai slimības skartās saimniecības un līdz šim drakoniskie slimības ierobežošanas pasākumi skāruši tikai piemājas saimniecības, kam solītas kompensācijas no 10 līdz 30 Ls par izcirstu augļukoku, otrdien izplatītā atbildīgo dienestu informācija jau liecina par bīstamās slimības klātbūtni vienā no komercdārziem. Zemkopības ministrija budžeta grozījumos jau pieprasījusi 154 224 Ls sērgas ierobežošanas pasākumu īstenošanai. Kā liecina Db aplēses, ja bīstamā infekcijas slimība skartu ābeļu un bumbieru komercdārzus ap 830 ha platībā, tad būtu vajadzīgi vismaz 5 milj. Ls sērgas ierobežošanai un kompensācijām.
Komercdārzi uzelpo
Otrdien panākta atbildīgo dienestu vienošanās par to, ka uz komercdārziem netiks attiecināti līdz šim spēkā esošie drakoniskie noteikumi sērgas ierobežošanai. Valsts Augu aizsardzības dienests (VAAD) pastiprinājis uzraudzību pār bakteriālo iedegu iespējamo izplatību, lai konstatētu šīs infekcijas perēkļus un veiktu visus nepieciešamos pasākumus, lai novērstu infekcijas izplatību valstī. VAAD direktora vietas izpildītājs Raivis Grosbārdis skaidroja, ka vienošanās par piemērojamiem fitosanitārajiem pasākumiem bakteriālās iedegas perēkļos panākta Zemkopības ministrijas, Latvijas Augļkopju asociācijas, Stādu audzētāju biedrības, Dendrologu biedrības, Valsts meža dienesta, Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijas un Latvijas Valsts augļkopības institūta pārstāvju tikšanās laikā.
Pozitīvais aspekts no dārzkopja viedokļa ir tas, ka gadījumā, ja tiek atklāta slimība, karantīnas zona tiek noteikta attiecīgajā saimniecībā, nevis, kā iepriekš - 1 km attālumā no perēkļa. Stādaudzētavās slimība tiks meklēta latentajā stadijā un, ja tā tiks konstatēta - tiks iznīcināta visu augu partija, bet pārējiem augiem noteikta karantīna. "Tas nozīmē, ka stādaudzētavā stādus varēs audzēt, bet divus gadus stādus nevarēs ne izvest, ne ievest," tā R. Grosbārdis. Taču, kā noskaidroja Db, 4. septembrī plānota sanāksme, kas precizēs noteikumus attiecībā uz stādaudzētavām.
Nosaka karantīnu
Pašreiz VAAD aizdomās par bīstamās augļu koku infekcijas klātbūtni līdz 15. septembrim ir noteicis karantīnu Latvijas Valsts augļkopības institūtā. Panākta vienošanās, ka pasākumu plānu valsts nozīmes ābeļu un bumbieru šķirņu kolekcijas saglabāšanai izstrādās ekspertu grupa.
Divu gadu karantīnas noteikšana stādaudzētavām, ja konstatēti inficēti stādi, kurās pamatā aug ābeles un bumbieres, nozīmē dzīvot vai ne. Taču konkrētākus komentārus būs iespējams sniegt tikai pēc 4. septembra tikšanās, tā z/s Liepas īpašniece Zaiga Apse, kuras saimniecība atrodas Dobeles rajonā, netālu no slavenā P. Upīša dārza. Liepām 2/3 no gada apgrozījuma veido ābeles un bumbieres, augļkoku stādi aizņem 5-6 ha. "Šobrīd ir jāveic stādu acošana, lai no mežeņa izaugtu šķirnes ābele, ceļam siltumnīcu," tā Z. Apse. Viņu uztrauc saceltā ažiotāža ap bakteriālo iedegu slimību Latvijā, kas diemžēl izskatoties pēc apzinātas vietējo stādaudzētāju un augļkopju prestiža graušanas. Šajā situācijā z/s Liepas veikušas izbrauciena tirdzniecību, lai konstatētu pircēju noskaņojumu. Bija vieni, kuri saprot, ka saceltā ažiotāža ir daļēji nepamatota, citi par Latvijas stādiem neko negribēja dzirdēt. "Par šo slimību zināja jau sen. Vēl ziemā konferencē Bulduros Stādu audzētāju biedrība pieaicināja VAAD, lai brīdinātu, jo Lietuvā to atklāja pērn oficiāli," tā Z.Apse. Arī Valsts meža dienesta Meža pētīšanas stacijas direktors Edgars Šmaukstelis Db norādīja, ka slimība jau līdz šim latentā formā ir pastāvējusi, tikai šogad labvēlīgie laikapstākļi sekmējuši tās attīstību. Viņaprāt, tā vissmagāk skars augļkopību un jautājums par nozares attīstību ir atklāts.
Zaudētāji - augļkopji
Ja tiek izcirsti dārzi vai uzlikti ierobežojumi stādaudzētājiem, zaudētāji ir vietējie augļkopji. Samazinās komercdārzu stādījumi, nav stādu, nav dārzu, nav augļu, bet tirgus jau tukšs nepaliks, Db pauda uzņēmēji. Ja pasludinām lielas karantīnas zonas, divu gadu laikā vietējo zemnieku var arī iznīcināt, bet pēc tam secināt, ka slimību tomēr nav izdevies apturēt. Kā var apturēt vēju, biti, kas arī iznēsā šo slimību. Tāpēc nekas cits neatliek, kā attaisīt robežas, kā rezultātā imports ienāks no slimības skartajām zonām jau daļēji tukšā nišā, viņi norāda. Stādaudzētājiem nav noslēpums, ka arī pašreiz, lai gan Latvijā nevar ievest augus bez augu pasēm, garantijas, ka nepārbaudīti augi netiek ievesti, neviens nevarot sniegt.
Līdz šim Latvijai bija izdevies noturēties augļu koku bakteriālās iedegas neskartajā zonā un, kā liecina R. Grosbārža paustais, aizsargzonas statuss Latvijai būtu jāsaglabā, jo tādējādi VAAD varētu kontrolēt slimības izplatību. Ja no šī statusa nāksies atteikties, tad var notikt spēcīgs slimības uzliesmojums un nozare var zaudēt pat līdz 25 % no nozares ieņēmumiem. Arī Latvijas augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte norāda, ka statusa saglabāšana ir vislabākais veids, kā cīnīties ar slimību. Brīvās zonas statusa saglabāšana ir mākslīgs solis, tā SIA Pūres dārzi direktors Edmunds Grīnbergs.