Tehnoloģijas

«Start-up» projektu jomā Latvijas panākumi vēl gaidāmi

Sanita Igaune, 30.08.2012

Jauno tehnoloģiju uzņēmumu inkubatora TechHub Riga valdes priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijā ir vairāki veiksmīgi iesācējuzņēmumu jeb «start-up» projekti, kuri varētu piesaistīt rietumvalstu investoru vai lielo IT gigantu uzmanību. Tas ir tikai laika jautājums, DB sacīja TechHub Riga valdes priekšsēdētājs un uzņēmējs Andris Bērziņš.

Proti, Latvijā tikai salīdzinoši nesen ar jaunu vērienu aizsākās start-up kustība, tādējādi ir nepieciešams laiks, lai Latvijā iedzīvotos start-up kultūra, kas dotu augsni šāda veida uzņēmumiem. Jau vēstīts, ka jaundibināto IT nozares uzņēmumu inkubatora TechHub filiāle Rīgā durvis vēra pērnā gada nogalē.

Katram start-up dibinātājam ir izvēle, kā veidot savu biznesu. Viens veids ir attīstīt uzņēmumu tā, lai tas dod peļņu un īpašnieks var dzīvot no dividendēm, skaidro A. Bērziņš. Savukārt citi dibinātāji start-up uzņēmumu vēlas attīstīt tik tālu, lai to pārdotu tālāk. Lai gan līdz šim vēl nav izdevies piesaistīt nopietnu investīciju apmēru - miljonu apmērā no rietumiem, tomēr nākamgad tam vajadzētu notikt, jo interese ir, min A. Bērziņš.

Pašlaik Latvijā finansējumu ir izdevies piesaistīt no riska kapitāla fonda BaltCap, kuru veido privāto investoru līdzekļi un Eiropas Savienības fondu nauda, ko administrē Latvijas Garantiju aģentūra. Janvārī BaltCap paziņoja, ka investēs 500 tūkst. eiro draugiem.lv grupas uzņēmumā Vendon, kas ar Latvijā ražotām iekārtām un risinājumiem nodrošina tirdzniecības automātu apkalpotājus ar telemetrijas risinājumiem, ļaujot attālināti sekot līdzi naudas un produktu plūsmai automātos.

Februārī BaltCap parakstīja investīciju līgumu viena milj. eiro apmērā ar programmatūras izstrādes uzņēmumu Clusterpoint, uzņēmums izstrādājis datubāzu platformu, kas ir radīta mākoņskaitļošanas IT infrastruktūrai. Investīcijas paredzētas, lai paplašinātu uzņēmuma darbību un piesaistītu profesionālu menedžmentu ASV tirgum.

Jūlija sākumā vietējos uzņēmējus iepriecināja ziņa, ka Latvijas jauno start-up medībās ir devies Skandināvijas ietekmīgākais riska kapitāla uzņēmums Creandum, kas gatavs daudzsološākajos IT iesācējuzņēmumos ieguldīt tūkstošus un pat miljonus. Par investīciju padomnieku Baltijā ir iecelts A. Bērziņš. «Mēs gribam tiešāku pieeju Baltijas start-up sabiedrībai,» skaidro Creandum partneris Johans Brenners. Līdz šim Creandum ir ieguldījis tādos pasaulē pazīstamos uzņēmumos kā Spotify, Wrapp un Videoplaza. Interesi par Baltijas, tostarp Latvijas IT& telekomunikāciju uzņēmumiem iepriekš apliecinājusi arī Lielbritānijas riska kapitāla kompānijas Imprimatur Capital Latvijas filiāle.