Var laimēt gandrīz visus 100% 

Naftas fondu ar reizinātāju vērtība šogad pieaugusi pat par 90%

Jānis Šķupelis, 15.03.2019

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Kopš šā gada sākuma Ziemeļjūras jēlnaftas Brent piegāžu līgumu cena preču biržā ir palēkusies jau par 26%, un šīs nedēļas izskaņā tā tuvojās 70 ASV dolāru par barelu slieksnim. Tādējādi ļoti labu ienesīgumu demonstrējuši tādi fondi, kas seko šī resursa sniegumam.

Turklāt pieauguma līderu saraksta augšgalā manāmi fondi ar reizinātāju. Piemēram, VelocityShares 3X Long Crude Oil biržā tirgotā fonda daļas vērtība šogad palielinājusies jau teju par 90%. Šajā gadījumā šim fondam ir piemērots trīskāršs reizinātājs, kas nozīmē, ka tā daļas cena pieaug trīs reizes straujāk nekā ASV jēlnaftas cena. Protams, jāņem vērā – arī zaudējumu gadījumā tiek piemērots šāds reizinātājs. Vēl no līdzīgiem fondiem var izcelt United States 3X Oil Fund, kura cena šogad arī palēkusies gandrīz par 90%, un ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil ETF, kura cena pieaugusi par 55% (tas mērķē nodrošināt divtik lielus guvumus par aktuālo naftas vērtības pieaugumu).

Ļoti, ļoti riskanti

Ar riska reizinātājiem aprīkotie fondi vislabāk sevi pierāda tad, ja ir konkrēta un spēcīga tirgus virzība vienā vai otrā virzienā. Tomēr, ja cena nedodas tur, kur vajag, iznākums var būt graujošs – sevišķi ilgtermiņa investoriem, kas gluži neizprot, kā darbojas konkrētais mehānisms. Izejvielu gadījumā šādi fondi ir īpaši riskanti, ja ņem vērā to, ka tā pati naftas cena var mainīties strauji un tā atrodas aptuveni turpat, kur bija 2014. gada beigu daļā un 2009. gada vidū (tas nav kā ar akcijām, kuru virziens vēsturiski visai pārliecinoši bijis uz augšu).

Naftas cena var vienā dienā pieaugt par 5%, kas nozīmē, ka 100 ASV dolāru ieguldījums ar trīskāršu reizinātāju pārvēršas par 115 dolāriem. Ja nākamajā dienā naftas cena sarūk par tiem pašiem 5%, tad tiek zaudēti 17,25 ASV dolāri un investors paliek ar 97,75 dolāriem. «Lai šādiem reizinātāju investoriem veiktos, tiem vajag spēt uzminēt divas lietas. Viena ir cenas kopējais pamata virziens, kas lielā mērā ir daudzmaz skaidrs daudziem investoriem. Bet otra – tas, pa kādu ceļu kustēsies šī cena. Ja virziens ir neskaidrs ar vienlīdz dziļiem cenu kritumiem un kāpumiem, tad pat gadījumā, ja kopējais virziens ir uz cerēto pusi, investors var attapties nepatīkami pārsteigts,» secinājuši FactSet eksperti.

Visu rakstu lasiet 15. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums