Pastāv risks, ka Ventspils pašvaldības darbinieku atalgojuma noteikšana nav caurskatāma un sabiedrība par to negūst patiesu priekšstatu, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).
Revīzijā konstatēts, ka izlasē ietverto darbinieku amatalga neveido būtiskāko atalgojuma daļu. Vidēji tā veido 43% līdz 60% no viņu kopējā atalgojuma, bet pārējo atalgojuma daļu veido piemaksas, prēmijas, pabalsti, atalgojums deputātiem, darba samaksa par darbu komisijās un darba grupās un samaksa par līgumdarbiem.
Lai arī Ventspils pašvaldības iekšējos normatīvajos aktos ir paredzēta pastāvīgā piemaksa darbiniekiem, nav noteikti tās apmēri un piešķiršanas kārtība. Revīzijas izlasē iekļautajiem darbiniekiem ir izmaksātas pastāvīgās piemaksas 46% līdz 778% apmērā no darbinieku amatalgas. Līdzīgi izmaksātas materiālās stimulēšanas prēmijas, kas veido 23% līdz 2023% no darbinieku amatalgas. VK iesaka Ventspils domei papildināt iekšējos normatīvos aktus, nosakot pastāvīgo piemaksu piešķiršanas kārtību un apmērus.
Ventspils pilsētas pašvaldībā 2006.gadā atalgojumiem tika izlietoti Ls 6 100 042, kas ir 40% no kopējiem pašvaldības uzturēšanas izdevumiem.
VK atklājusi, ka, lai gan saskaņā ar normatīvajiem aktiem pašvaldības iestāžu vadītājiem amatalgu var noteikt tikai pašvaldības dome (padome), Ventspilī tā noteikta ar domes priekšsēdētāja rīkojumu.
Tāpat pastāv risks, ka Ventspils domes priekšsēdētājs pieļāvis situāciju, ka vietnieks var nonākt interešu konfliktā, pieņemot lēmumu attiecībā uz savu prēmēšanu. Tāpēc VK uzskata, ka prēmiju piešķiršanā pašvaldības darbiniekiem nav ievērotas visas normatīvo aktu prasības.
Ventspils pašvaldība nav ievērojusi normatīvo aktu prasības, izmaksājot domes darbiniekiem un pašvaldības iestāžu vadītājiem pabalstus veselības uzlabošanai, kas nav reglamentēti iekšējos normatīvajos aktos. 2006.gadā šādi pabalsti izmaksāti 46% līdz 269% apmērā no amatalgas (no Ls 270 līdz Ls 800).
VK iesaka Ventspils pilsētas domei noteikt darbiniekiem paredzēto pabalstu veidus un piešķiršanas kārtību, jo normatīvie akti paredz, ka rīcībai ar valsts un pašvaldību finanšu līdzekļiem un mantu ir jābūt likumīgai.
VK norāda, ka līdzīga situācija konstatēta arī citās pašvaldībās, kas liecina, ka atalgojuma noteikšanas un prēmēšanas sistēma nav sakārtota visas valsts līmenī.
Likumības revīzija par darbinieku atalgojumiem piešķirto līdzekļu izlietojuma atbilstību normatīvo aktu prasībām Ventspils pilsētas pašvaldības iestādēs (izņemot mērķdotācijas pedagogu atalgojumam) veikta par laika posmu no 2006.gada 1.janvāra līdz 2006.gada 31.decembrim.