Vēstule redakcijai: Līča karš, Bordāns un akordeons 

Godātā redakcija,vēlējos padalīties asociācijās, kuras mani nav likušas mierā iepriekšējo nedēļu sabiedriski politiskās aktivitātes dunā. Simtgades svinību emocionālais pacēlums tās varbūt pieslāpēja, bet svētki beigušies, un varam doties atpakaļ pie virpas. Uz brīdi pamestie darbi jāatsāk, tai skaitā valdības veidošanas riņķa dancis, un reizē ar to atgriežas mulsinošais jautājums: ko man tas atgādina?

Cerot uz sapratni un konstruktīvu sadarbību - paliekot Jūsu vēstuļdraugs – Mārcis Bendiks Bermudiskā trijstūrī starp Ķekavu – Iecavu – Baldoni, 2018. gada novembrī, 2018. gada 23. novembris plkst. 11:47

Foto: LETA

Izrādās, citāts Bordāna k-ga snieguma raksturošanai valdības veidošanas žanrā ir stāvējis acu priekšā, tikai citā sadaļā, pie militārās vēstures, konkrēti, pie Līča kara vērtējuma ASV politiķu redzējumā. Atgādināšu jaunākajiem jūsu lasītājiem, ka vienlaicīgi ar traģiskajiem 1991. gada janvāra notikumiem Rīgā sākās arī karadarbība Persijas līcī, atbrīvojot Kuveitu no Sadama Huseina iebrukuma.

Vērtējums šai operācijai ir ļoti dažāds, jo rezultāti arī bija savā ziņā raibi. No vienas puses, Kuveita tika atbrīvota, bet no otras puses – Sadama Huseina režīms palika pie varas uz padsmit gadiem, līdz pat nākamā gadsimta sākumam. Savulaik ļoti ietekmīgais demokrātu senators Toms Harkins par to izteicās īsi un trāpīgi, pārstāstā tas skanētu tā: «Tas bija kā pusaudžu sekss - par ātru iekšā, par ātru ārā.» («The Gulf War was like teenage sex. We got in too soon and out too soon.»).

Bordāna k-ga valdības veidošanas sarunas bija kā piņņaina proftehskolas audzēkņa uzruna meitenei pirmajā ballītē: «Ei, to un to gribi? Nu tad ejam uz šķūni, fiksi un bez pļāpāšanas.» Bet pat akūtā puišu trūkumā ne visas uzreiz ir gājējas, nu tā bez parunāšanas un kādiem maziem uzmanības pierādījumiem. Uzmet lūpu un nenāk. Gadās, ka pašas pēc tam pārdzīvo, ka palikušas bešā, bet ir tak vēl citi puiši kolhozā, gan jau.

Ierastā atrunāšanās par «jaunajiem spēkiem» Bordāna k-ga gadījumā ir kategoriski nevietā. Jau kuro reizi atgādināšu: viņš pirms 25 gadiem bijis Latvijas Ceļa dibinātājs, 5. Saeimas deputāts un pat komisijas vadītājs. Var jau dēvēties par jauno konservatīvo, lai arī vēsturiski ir vecs liberālis, neskaitāmu partiju biedrs un reiz arī valdības ministrs. Sarunu vešanas maniere, mēģinot «ierādīt» vietu pārējiem, kad pašam nav pat sestdaļas deputātu droša atbalsta, vairs nav nez kāda «iesācēja politiska kļūda». Es te saredzu prastu sadzīvisku stulbumu, bez pēdiņām un metaforām. Stulbenis kā jau stulbenis. Un šī stulbuma rezultātā sarunu process noslīd līdz pusaudžu seksa līmenim, kurā visi neapmierināti.

Ceru, ka lasītāji ir spējuši pārslēgties no iepriekšējās politvārdnīcas ar uzjautrinošo «konstruktīvo» viskaut¬ ko, uz jauno, kurā dominē «ilgspējīga stabila valdība». Pamatlietas gan paliek nemainīgas – tie, kas māk sarunāties, galu galā apčakarēs tos, kuri nemāk. Protams, procesā var mainīties gan vadošie figuranti, gan kopējais sastāvs, bet viens ir skaidrs: lielā mērā tā vairs nebūs Bordāna k-ga rūpe. Kā redzam jau šobrīd, bez viņa stulbībām var arī iztikt.

Šai situācijai šķiet amizanti piemērots cits citāts. Līča kara redzamākā militārpersona, ASV spēku komandieris ģenerālis Švarckopfs reiz ir izteicies par iešanu karā bez Francijas. Tas esot līdzīgi, kā iet medībās bez akordeona. («Going to war without France is like going hunting without an accordion.»)

Taisīt valdību bez Bordāna k-ga droši vien ir līdzīgi kā medības bez trokšņaina mūzikas instrumenta: jautrības mazāk, bet varbūt var ko nomedīt. Un «stabilas ilgtspējīgas» valdības šīs Saeimas laikā varētu būt pāris trīs, tā ka visi vēl jau pagūs izgorīties publikas priekšā – gan ar bungām un taurēm, gan ar akordeoniem un varbūt pat bajāniem. Histēriskā sajūsma par jaunajiem daudzsološajiem, kas izmēzīs visus staļļus, lobijus un kafejnīcas, noplaks līdz ar atziņu, ka nekādu revolucionāru grautiņu galu galā nebūs. Komitejas un komisijas strādās «ilgtspējīgi un stabili», tas ir, mēreni draudzīgi, un nekādu revolucionāru grautiņu nebūs. Nu varbūt nocirtīs pa kādai galvai kā pie jaunlaicēnu valdīšanas, bet iepirkumu giljotīnām diez vai sludinās. Akordeonu jau tagad pietiek, viss būs labi. Ilgtspējīgi un stabili.

Ar šo pozitīvo noti aicinu ikkatru vienu gatavoties Adventei, un gan jau arī valdība izšķilsies, vainagu sveču apgaismota.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 06. septembris plkst. 8:14

Godātā redakcija,atļaujiet man paust savu atbalstu visiem tiem pašaizliedzīgajiem cilvēkiem, kas...

2018. gada 20. augusts plkst. 13:01

Godātā redakcija, vēlētos pievienot savu balsi atkal uzsāktajai pulksteņu grozīšanas diskusijai....

2018. gada 06. augusts plkst. 7:31

Godātā redakcija, vēlētos caur jūsu laikrakstu paust prieku un gandarījumu par to...

2018. gada 06. jūlijs plkst. 6:21

Godātā redakcija, steidzu paust savu atbalstu lieliskai iniciatīvai, kurai pievienojas jauni un...

2018. gada 22. jūnijs plkst. 6:30

Godātā redakcija, šai laikā, kad visiem prātā vai nu futbols, vai mazdārziņš,...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2018. gada 23. novembris plkst. 7:32

Tas ir noticis. Eiropas Komisija (EK) otrreiz ir noraidījusi Itālijas budžeta plānu...

2018. gada 23. novembris plkst. 6:21

VAS Pasažieru vilciens nolēmis vairāk nekā trīsdesmit jaunus elektrovilcienus iegādāties no spāņu...

2018. gada 22. novembris plkst. 14:57

Līdz brīdim, kad Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības (ES), ir palicis mazāk...

2018. gada 22. novembris plkst. 8:34

Valdība nolēmusi, ka maksa par nepamatotu ātrās medicīniskās palīdzības izsaukšanu tiks palielināta...

2018. gada 22. novembris plkst. 6:38

Par to, ka vienmēr kārtīgi jāpaēd brokastis, ikviens būs dzirdējis ne tikai...

2018. gada 22. novembris plkst. 6:06

Pirms vairāk nekā simts gadiem komunistu vadonis Ļeņins plānoja revolūciju no Šveices....

2018. gada 21. novembris plkst. 9:10

Akciju tirgi mēdz būt priekšvēstneši cikla maiņām ekonomikā. Taču daudz biežāk straujš akciju...

2018. gada 21. novembris plkst. 7:09

Gobzems atvainojies Pabrikam un turpmāko sarunu laikā aicinājis atkāpties no savilktajām sarkanajām...

2018. gada 21. novembris plkst. 6:19

Vai Latvijā tiek pareizi izlietoti iekasētie nodokļi? Septembrī tikai 15% saka jā,...

2018. gada 20. novembris plkst. 10:16

Pēc neveiksmīgām valdības veidošanas sarunām ļoti iespējams, ka laikus pieņemt nākamā gada...