Valsts ieņēmumu dienests (VID) nav uzsācis kriminālprocesu sakarā ar aizdomīgu darījumu Daugavpils mikrorajonā, kad darījuma summa aptuveni trīs reizes pārsniegusi reālo īpašuma tirgus vērtību.
Informāciju par to, vai veiktas pārbaudes un auditi, vai par konkrētu nodokļu maksātāju, VID saskaņā ar likumu Par nodokļiem un nodevām, nevar sniegt, ja nav uzsākts kriminālprocess, tā Db norādīja VID Komunikāciju daļā.
Db jau rakstīja, ka Daugavpils nomalē šī gada jūnijā noticis aizdomīgs darījums, kura summa aptuvni trīs reizes pārsniegusi reālo tirgus vērtību. Nekustamo īpašumu – nelielu tirdzniecības centru -, pārdevusi privātpersona Rima Manukova uzņēmumam SIA Vitala, kurā pati tajā laikā ieņēmusi valdes priekšsēdētājas amatu un bijusi arī 50% kapitāldaļu turētāja. Darījuma summa bija 2.49 milj. Ls, bet nekustamā īpašuma eksperti īpašumu novērtējuši par aptuveni 835 tūkst. Ls.
«Tāda cena varētu būt pilsētas centrā, bet noteikti nevienā no Daugavpils mikrorajoniem. Ja darījums par zemi noticis atsevišķi, tad, godīgi sakot, nevaru iedomāties, kāpēc par ēku ir noticis darījums par tik lielu summu,» Db pauda nekustamā īpašuma kompānijas SIA LĪF Real Estate valdes priekšsēdētājs Aivars Birulis.
Nezinot visus lietas apstākļus, bet tikai pāris faktus, VID Galvenās nodokļu pārvaldes speciālisti Db skaidroja, ka gadījumā, ja darījuma vērtība vairāk par 20% atšķiras no tirgus vērtības, saskaņā ar likumu Par nodokļiem un nodevām, VID, veicot nodokļu auditu, ir tiesības pārbaudīt darījuma vērtības noteikšanas pareizību. „Atbildot, ko darīs VID konkrētajā situācijā, ir par maz informācijas, taču pirmkārt jau noteikti veiks informācijas analīzi un vēlāk, iespējams, pārbaudi (ja būs pamats tās veikšanai),» Db norādīja VID Galvenajā nodokļu pārvaldē.
Savukārt VID Finanšu policijas pārvalde savas kompetences ietvaros izskatītu šo situāciju gadījumos, ja nodokļu administrācija konstatētu izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā vai, ja tiktu iegūta papildus informācija, kas liecinātu, ka uzņēmuma rīcībā nevarēja būt tik liela naudas summa, kas samaksāta ēkas pārdevējam, ka darījums reāli nav noticis vai ka naudas samaksa reāli nav notikusi, u.c., kas liecinās, ka, iespējams, ir notikusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana, skaidroja VID Finanšu policijas pārvaldes speciālisti. Ja šādu informāciju tiktu saņemta, tas varētu būt par pamatu likumos paredzēto pasākumu veikšanai un, iespējams, arī kriminālprocesa uzsākšanai, nezinot konkrētus lietas faktus, minēja VID pārstāvji.