Latvijas uzņēmēju vērtējumā aizvadītais gads ekonomikas perspektīvu attīstības ziņā ir bijis sliktākais pēdējo četru gadu laikā, kopš izveidots Latvijas uzņēmēju lietišķās aktivitātes indekss – Parex index, informēja Parex banka.
Gada laikā tas ir piedzīvojis nepieredzēti strauju kritumu par gandrīz deviņiem punktiem, sasniedzot vairs tikai 51,93 punktus un bīstami pietuvojoties negatīva noskaņojuma robežai, kas sākas zem 50 punktu atzīmes.
Pētījums parāda, ka uzņēmēju lietišķās aktivitātes vērtējums ir nemitīgi samazinājies visa aizvadītā gada garumā, kas ir līdz šim nebijis gadījums. Pie tam uzņēmēju vērtējumā arī nākamais gads solās būt visai sarežģīts, jo līdz šim zemākos rezultātus ir sasniedzis ne vien tagadnes indekss (pašreizējās situācijas vērtējums) - 51,22 punkti (-2,61), bet arī nākotnes indekss (prognoze tuvākajiem sešiem mēnešiem) - 52,65 punkti (-2,26).
No astoņiem apakšindeksiem (valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes, nozares ekonomiskās aktivitātes, konkurences nozarē, uzņēmumu apgrozījuma, rentabilitātes, finansiālā stāvokļa, darbinieku skaita un investīciju apjoma vērtējums) viszemāk ir noslīdējis vispārējās ekonomiskās aktivitātes vērtējums – tikai 45,24 punkti, kas ir viszemākā pozīcija kādam no apakšindeksiem kopš 2004.gada. Pašreizējā apakšindeksa vērtība ir pilnīgs pretstats 2006.gada nogalei, kad valsts vispārējās ekonomiskā aktivitātes apakšindekss divus ceturkšņus pēc kārtas atradās līderpozīcijās, maksimumu sasniedzot 2006.gada pēdējā ceturksnī ar 64,32 punktiem. Kopš šī brīža tas piedzīvoja nemitīgu lejupslīdi un nu jau divus ceturkšņus pēc kārtas ir viszemāk novērtētais apakšindekss.
2007.gada pēdējā ceturksnī zem 50 punktu sliekšņa ir nokritis arī pārstāvētās nozares ekonomiskās aktivitātes vērtējums (49,65), kas ir visai netipiski šim apakšindeksam, jo iepriekšējos gados tas ir salīdzinoši stabili turējies ļoti tuvu vai virs 60 punktu atzīmes. Gada laikā, kopš 2006.gada ceturtā ceturkšņa, nozares ekonomiskās aktivitātes apakšindekss ir nokrities par 13,47 punktiem, tajā skaitā pēdējā ceturksnī – par 4,9 punktiem.
Vienīgais apakšindekss, kas ir piedzīvojis augšupeju pēdējā ceturksnī ir konkurences vērtējums pārstāvētajā nozarē (+1,77) sasniedzot 57,58 punktus. Uzņēmēju vērtējums ļauj secināt, ka samazinoties valsts un nozares ekonomiskās aktivitātes pieaugumam tiek prognozēta konkurences palielināšanās esošo uzņēmumu vidū.
No 26 uzņēmēju grupām, kas tiek analizētas pētījumā, pēdējā ceturksnī indekss ir pieaudzis tikai divās uzņēmēju grupās: starp lielo uzņēmumu vadītājiem, kas nodarbina vairāk par 250 darbiniekiem (+1,25) un uzņēmējiem, kuri darbojas Zemgales reģionā (+1,03). Savukārt lielākais samazinājums ir bijis starp uzņēmējiem, kuru uzņēmumi atrodas lauku teritorijās (-7,03).
Vērtējot uzņēmējus pa nozarēm, visbēdīgāk ir klājies būvniecības jomā strādājošajiem: pēdējā ceturksnī indeksa vērtība samazinājusies par 3,50 punktiem, bet gadā kopumā par 11,1 punktu, sasniedzot vairs tikai 50,38 punktus. Neskatoties uz 2,34 punktu samazinājumu pēdējā ceturksnī, no nozarēm visstabilāk jūtas tirdzniecībā strādājošie – 52,88 punkti.
Negaidītas izmaiņas indeksā ir notikušas uzņēmēju vērtējumā pēc uzņēmumu kapitāla izcelsmes. Savas iepriekšējo gadu absolūtās līderpozīcijas ir zaudējuši uzņēmumi ar ārzemju kapitāla izcelsmi. Jau 2007. gada trešajā ceturksnī pirmo reizi Parex index vēsturē uzņēmumu ar ārzemju kapitālu vērtējums nokritās zem uzņēmumiem ar ārzemju un vietējo kapitālu. Savukārt šobrīd tie ir piekāpušies arī vietējā kapitāla uzņēmumiem, pēdējā ceturksnī zaudējot 6,56 punktus un sasniedzot vairs tikai 50,64 punktus. Gadā kopumā ārzemju kapitāla uzņēmumu vērtējums ir nokrities par 14,44 punktiem. Pie tam uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu šobrīd ir arī lielākie pesimisti attiecībā uz valsts vispārējo ekonomisko aktivitāti - tikai 37,08 punkti (-10,88).