Zīmola Putnu fabrika Ķekava vēsture

2018. gada 28. jūnijs plkst. 9:04
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Valsts saimniecība ar nosaukumu «Ķekavas putnu fabrika» tika dibināta 1967. gadā. Šajā gadā tika izveidota fabrikas administrācija un uzsākta produkcijas ražošana.

1978. gada janvārī fabrika kļuva par putnu audzēšanas paraugfabriku, kas pēc ražošanas apmēriem un ekonomiskajiem rādītājiem bija Padomju Savienības labāko putnu audzētāju vidū. Pieredzes apmaiņā uz fabriku brauca speciālisti no Bulgārijas, Ungārijas, Polijas, Vācijas un Kubas. Savā pastāvēšanas laikā fabrika saņēma daudzus apbalvojumus un atzinības rakstus.

Ar laiku fabrika kļuva par akciju sabiedrību. Akcijas izdalīja cilvēkiem un strādājošajiem noteica kvotas. Lai fabrika izdzīvotu un savu produkciju realizētu par iespējami labām cenām, tika attīstītas palīgnozares - uzplauka desu ražošana. Tika izveidots uzņēmums «Ķekavas broileri», kas sāka attīstīt veikalu tīklu un nodarbojās ar tirdzniecību. Darbojās divas akciju sabiedrības – AS «Putnu fabrika Ķekava» un AS «Ķekavas broileri». Aptuveni desmit gadus abas akciju sabiedrības darbojās paralēli. Šobrīd abi uzņēmumi ir cieši saistīti un strādā vienotā ražošanas ciklā.

2000. gadu sākums ieviesa jaunas pārmaiņas un nenoteiktību. Strauji mainoties tirgus situācijai, mainījās arī fabrikas īpašnieki un tās vadītāji. Tomēr pārmaiņu laiks nesalauza darbinieku ticību uzņēmumam, un šobrīd «Putnu fabrika Ķekava» lepojas ar darbiniekiem, kuri fabrikā strādā jau vairāk nekā 40 gadus.

Kopš 2013. gada AS «Putnu fabrika Ķekava» ir Lietuvas holdinga «Linas agro group» īpašumā. Šis ir jauns posms fabrikas attīstībā ar ievērojamām investīcijām. Tiek investēts svaigās gaļas pārstrādes līnijās, rekonstrukcijā un eksporta izaugsmē. Šobrīd eksports veido jau 48% no kopējā «Putnu fabrika Ķekava» saražotā gaļas apjoma un tam ir radīti divi eksporta zīmoli - HORECA nozarēm izveidots «Top Choice poultry» un Zviedrijas mazumtirdzniecības tīkliem «Grannfågel». Katra gada mērķis ir palielināt eksportu par 10%.

«2017. gads AS «Putnu fabrika Ķekava» ir bijis veiksmīgs. Viens no mūsu aizvadītā gada svarīgākajiem mērķiem bija uzsākt vistas gaļas produkcijas ražošanu bez antibiotikām. Pie šī projekta strādājām divus gadus, investējot vairāk nekā 3 miljonus eiro kvalitātē un biodrošībā. Tas ir ļoti būtisks sasniegums gan mums pašiem, gan visai nozarei ne vien vietējā, bet arī Baltijas mērogā,» stāsta Maija Avota, AS «Putnu fabrika Ķekava» mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

2017. gads bijis veiksmīgs arī finanšu rādītājos. Iepriekšējā finanšu gadā (no 2016. gada jūlija līdz 2017. gada jūlijam) ieņēmumi no pārdotās produkcijas veidoja 60 miljonus eiro.

Plašāk par zīmola vēsturi lasi un vēsturiskās fotogrāfijas skaties raksta galerijā!

Tev varētu interesēt arī:

Zīmola DPD Latvija vēsture: viss sākās divistabu dzīvoklī
Zīmola Stockmann vēsture Latvijā
Narvesen zīmola vēsture
Zīmola Olainfarm vēsture
Zīmola Spilva vēsture

Dalies ar šo rakstu