Alus patēriņa kritums «dzēsis» 260 tūkstošus darbavietu

2011. gada 10. oktobris plkst. 12:21
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Alus patēriņš Eiropas Savienībā (ES) no 2008. gada līdz 2010. gadam samazinājies par 8%, kā rezultātā nozarē darbu zaudējuši ap 260 tūkst. cilvēku. No šīm darba vietām 85% ir likvidētas viesmīlības nozarē.

Tomēr, neraugoties uz grūtajiem apstākļiem, alus darītavu skaits šajā laika posmā palielinājies no 3 tūkst. alus darītavu 2008.gadā līdz vairāk nekā 3,6 tūkst. pagājušā gadā, liecina Ernst & Young un Regioplan pētījumu.

ES valstu ieņēmumi no šīs nozares, tostarp akcīzes nodokļu iekasēšanas, samazinājušies par aptuveni 6% viena gada laikā – no 54 mljrd. eiro 2008. gadā līdz 50,6 mljrd. Eiro pērn, neraugoties uz nodokļu palielināšanu alum vairākās valstīs.

Ernst & Young Baltic partnere un rūpniecības sektora vadītāja Iveta Vimba norāda: «Alus nozare Eiropā saskaras ar līdzīgām problēmām, kā, piemēram, tūrisma vai izklaides nozares. Iedzīvotāju pirktspēja un kopējais optimisms sabiedrībā ir mazinājušies.»

Viņa gan piebilst, ka tomēr alus nozarei raksturīga augsta elastība un spēja izdzīvot pat ļoti augstas konkurētspējas apstākļos. Latvija neesot izņēmums un pat maza alus darītava var atrast savu auditoriju pat dziļas ekonomikas krīzes laikā.

Lai gan kopš 2008. gada kopējā peļņa no alus pārdošanas ES ekonomikā ir samazinājusies par 10%, alus rūpniecības nozares ieguldījums ekonomikā joprojām ir nozīmīgs. Alus ražošana un patēriņš nodrošina vairāk nekā divus miljonus darbavietu visā Eiropā, turpretī pārdošana kopumā gada laikā ir nodrošinājusi aptuveni 106 mljrd. eiro ieņēmumu.

Alus ražošanas nozares lejupslīdes pamatā ir pasaules ekonomikas lēnā izaugsme, kas radīja spiedienu palielināt nodokļu nastu, augstākas izejmateriālu cenas, jauni ierobežojumi un alus patēriņš mājas apstākļos, norāda Ernst & Young . Tā rezultātā valstu ieņēmumi, pievienotā vērtība un nodarbinātība, ko nodrošina viens litrs alus, ir ievērojami samazinājušies. Ieņēmumi no alus pārdošanas viesmīlības nozarē samazinājušies par 15% salīdzinājumā ar 4% mazumtirdzniecības vietās.

Pētījums arī liecina, ka 2008. gada ekonomiskās krīzes ietekmes rezultātā Ķīna ienāca ES kā lielākā alus ražotājvalsts pasaulē.
 

Dalies ar šo rakstu