Finanses

Ātrajos kredītos izsniegtā summa sarukusi līdz 68 miljoniem eiro

Dienas Bizness, 08.12.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ātro kredītu formā aizdotā naudas summa pēdējā gada laikā ir būtiski sarukusi, un ātro kredītu firmas aizdevušas par trešdaļu mazāk naudas, svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) dati liecina, ka salīdzinot ar 2013.gada pirmo pusgadu, aizdevumu apjoms samazinājies līdz 68,19 milj. eiro (-29,56%).

Kopš ātro kredītu nozarē ieviestas būtiskas izmaiņas, situācija ir mainījusies, kaut gan problēmas joprojām pastāvot.

PTAC dati liecina, ka tikai puse no visiem kredītiem iztiek bez pagarinājuma (par to jāmaksā papildus), bet trešdaļa pagarināti vairākkārt. Īpaši bieži kredīta atmaksu pagarina klienti, kas aizņemas pirmo reizi. Bez procentu maksas izsniegto kredītu, kurus kreditētāji galvenokārt izsniedz jaunajiem klientiem, pagarinājumu skaits pārsniedz mēnesī no jauna izsniegto kredītu skaitu, kas liecina par izplatītu šo kredītu pagarināšanu.

Raidījusm vēsta, ka vienlaikus noslēgto darījumu skaits samazinājās par 22,35%, kas ir mazāk par izsniegtā kredītu apjoma samazinājumu un tas liecina par to, ka vidēji viena darījuma ietvaros patērētājam tika izsniegta mazāka kredīta summa. Visticamāk tāpēc, ka tagad regulējums pieprasa stingrāk izvērtēt klientu spēju aizdevumus atmaksāt, un daļa no viņiem naudu nesaņem.

Tāpat samazinājies arī nesen izsniegto kavēto ātro kredītu skaits - kredītu īpatsvars ar maksājumu kavējumu līdz 90 dienām samazinājies no 13% 2013.gadā līdz 9,5% 2014.gadā. Taču kopējais kavēto kredītu skaits kredītportfelī joprojām esot iespaidīgs. Tas palielinājis līdz 37,1%.