Eiropā atgriežas politiskie riski

2017. gada 04. oktobris plkst. 8:26
Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Pēdējo dienu notikumi Katalonijā valūtu tirgū pavājinājuši eiro pozīcijas un likuši pieaug Spānijas obligāciju ienesīgumam

Šā gada sākumā daudz tika runāts par Eiropas politiskajiem riskiem, kur paaugstināta neskaidrība galvenokārt saistījās ar gaidāmajām vēlēšanām Nīderlandē, Francijā un mazākā mērā – arī Vācijā. Tiesa gan, asāka Katalonijas atdalīšanās no Spānijas nezīmējās daudzu tirgus dalībnieku kārtīs. Šāda papildu politiskā neskaidrība daudziem tirgus dalībniekiem nav patīkama, un tā pēdējo dienu laikā eiro vērtībai palīdzējusi atslīdēt tuvāk 1,17 ASV dolāru līmenim. Tāpat Spānijas 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums pārsniedzis 1,7% līmeni. Vēl septembra pirmajā pusē tas atradās pie 1,4% atzīmes (2012. gada parādu krīzes eskalācijas brīdī tas paviesojās virs 7% līmeņa).

Katalonijas valdības vadītājs: reģiona neatkarība tiks pasludināta pēc dažām dienām

Nedaudz šīs nedēļas sākumā pieauga arī Itālijas un Portugāles obligāciju ienesīgums. Zināma reakcija finanšu tirgū uz notiekošo ir vērojama, lai gan par kādu ļoti lielu satraukumu pagaidām vēl runāt nevar. Ekonomikas procesu vērotāji norāda, ka Katalonijas vēlme atdalīties nav saistīta ar tās sistēmisku vēlmi pamest pārējo Eiropu un ardievas šajā paša laikā pateikt arī eiro valūtai. Rezultātā šī problēma vairāk vismaz pašlaik tiek uztverta kā pašas Spānijas jautājums, nevis kā kāds kopējais reģiona stabilitātes izaicinājums. Daudzi eksperti pauž pārliecību, ka jaunākie politiskie pavērsieni nemaina situāciju, kad gaidāms straujāks kopējās reģiona tautsaimniecības pieaugums. Turklāt kāds daudzmaz kontrolējams eiro kritums eirozonas ekonomikai var nākt par labu, jo nedaudz atvieglo dzīvi ražotājiem un eksportētājiem.

Visu rakstu Eiropā atgriežas politiskie riski lasiet 4. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām