Faktori, kas palīdzētu latviešiem atgriezties Latvijā

2018. gada 16. maijs plkst. 12:54
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans savā pētījumā par līdzšinējās reemigrācijas tendencēm un reemigrantu vietu darba tirgū apkopojis faktorus, kas latviešiem palīdzētu atgriezties dzimtenē un atrast darbu šeit.

Kā nozīmīgākais iemesls, lai atgrieztos uz dzīvi Latvijā, tiek minēts - nodarbināšanas iespējas Latvijā ar atbilstošu atalgojumu, bet kā otrs svarīgākais ir dažāda veida informācijas pieejamība reemigrantiem un potenciālajiem reemigrantiem. Katrs trešais no pētnieka aptaujātajiem reemigrantiem atzinis, ka tas ir viens no mehānismiem, kas varētu palīdzēt.

Tāpat par svarīgu tiek uzskatīts pašvaldības atbalsts dzīvojamās telpas meklēšanā un nodrošināšanā, pieejamas izglītības iestādes bērniem un citi atbalsta mehānismi, piemēram, palīdzība latviešu valodas uzlabošanai.

Reemigranti vēlas, lai tiktu piedāvāts pašvaldības izstrādāts pakalpojumu grozs katram reemigrantam, kas parādītu individuālu pieeju. Svarīgi sniegt sociālo atbalstu dzīvesbiedriem, kuri nav Latvijas valsts piederīgie. Pētnieks uzsver, ka šajā jomā 12 gadu laikā nekas nav mainījies.

Nepieciešams arī pašvaldību atbalsts uzņēmjdarbības uzsākšanai, jo daudzi latvieši pēc pārcelšanās atpakaļ uz Latviju apsver iespēju dibināt uzņēmumus.

Kā atklājis pētījums, vairums reemigrantu darbu Latvijā atrod ar draugu un paziņu starpniecību un tie ir aptuveni 37%. 2016. gadā šis segments samazinājās un palielinājās citu darba meklēšanas veidu īpatsvars. Piemēram, darba sludinājumu izmantošana vai arī reemigranti atgriezās iepriekšējās darba vietās Latvijā.

Profesors uzsver, ka darba devējiem ir jāuztur attiecības ar tiem darbiniekiem, kuri devušies uz ārzemēm.

Pētījuma dati atspoguļojuši, ka vairums reemigrantu darba meklējumus uzsāk, vēl atrodoties ārzemēs, bet tikai katram trešajam to izdodas atrast. Tam ir dažādi iemesli, taču galvenais - darba devēji nav gatavi pieņemt galējo lēmumu, balstoties uz Skype intervijām. Savukārt darba meklētājiem ir sarežģīti uz darba intervijām ierasties no ārzemēm. «Ārzemēs šāda problēma nepastāv. Mūsu darba devējiem ir kaut kādi aizspriedumi. Laikam jau jāpatausta tas cilvēks,» saka profesors.

Vēl viena no problēmām - reemigranti nav gatavi uzsākt darba attiecības jau nākamajā nedēļā, bet darba devēji tieši to vēlas. Pēc pētnieka domām, sludinājumi darba devējiem būtu jāizsludina laicīgāk. Viņaprāt, Latvijai ir raksturīgi nedomāt uz priekšu.

Vēl novērots, ka darba meklētājiem grūti iegūt informāciju par piedāvāto darba samaksu, jo ir necaurspīdīgi darba sludinājumi.

Visbeidzot maza daļa aptaujāto atbildējuši, ka atgriešanās iemesls ir darba piedāvājums vai biznesa plāns Latvijā. Pārsvarā atgriežas personīgu iemeslu dēļ.

Dalies ar šo rakstu