Finanšu centra sapnis izsapņots

2018. gada 20. februāris plkst. 7:59
Autori: Elīna Pankovska, Elīza Grīnberga - speciāli DB
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Latvijas finanšu sektora reputācija ir sagrauta, un sapnis par Latviju kā finanšu centru - izsapņots, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijas finanšu sektora reputāciju pēdējo dienu notikumi iedragājuši pamatīgi, un to būs grūti atjaunot, DB norāda aptaujātie finanšu jomas eksperti. Patlaban pastāv bažas par valsts kredītreitinga pazeminājumu, kas palielinās Latvijas parāda apkalpošanas izmaksas un sadārdzinās aizņemšanos starptautiskajos tirgos gan uzņēmumiem, gan valstij, kā arī var aizbiedēt drošos investorus.

«ASV paziņojuma sekas uz ABLV Bank darbību ir grūti prognozēt. Protams, ka nerezidentu sektors centīsies izņemt savu naudu, un šobrīd bankai ir noteikti ierobežojumi, taču skaidrs ir tas, ka Latvijas finanšu sektora reputāciju aizvadītās nedēļas notikumi pasliktina vēl vairāk. Tādējādi daļa tirgus dalībnieku varēs sacīt, ka apstiprinās apgalvojumi par naudas atmazgāšanu caur Latvijas bankām,» viedokli DB pauž bijušais VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis. Tajā pašā laikā viņš uzsver, ka Bāzeles izveidotais AML valstu reitings (Basel AML Index 2017), kurā tiek apkopota informācija par vairāk nekā 100 pasaules valstīm, Latviju ierindo 133. vietā 146 valstu starpā, kas liecina, ka mums ir labāka situācija AML jomā (jo zemākā vietā atrodas valsts, jo labāka ir situācija AML ziņā) nekā tādās lielās valstīs kā Francija (128.), Vācija (121.), ASV (116.), Kanāda (103.). «Šis indekss liek izdarīt citus secinājumus un atspēko pārmetumus par naudas atmazgāšanu, un diez vai mūsu valsts spēkos būtu ietekmēt šāda reitinga veidošanu, līdz ar to uzskatu, ka tas ir ticams rādītājs. Kā tad uztvert to, ka tajā pašā laikā tiek izteikti skaļi apgalvojumi par naudas atmazgāšanu ar Latvijas banku palīdzību?» viņš jautā.

Savukārt Banku augstskolas prorektors pētniecības un attīstības jautājumos Andris Nātriņš uzsver: «Mazliet patētiski raksturojot situāciju Latvijas finanšu pakalpojumu sektorā, šķiet, var sacīt, ka 20. gs. deviņdesmitie gadi pagājušajā nedēļā ir noslēgušies. Šādā izpratnē ir izsapņots sapnis par Latviju kā finanšu centru. Tās kredītiestādes, kuru biznesa modelī ir saglabājušās iezīmes no šīs iepriekšējās formācijas, ir saņēmušas signālu, ka laiks transformēšanai ir beidzies. Grūti iedomāties, ka šādu finanšu institūciju partneri varētu ABLV problēmas uztvert kā tikai ABLV problēmas,» viņš uzskata. No otras puses, pēc viņa teiktā, pa 27 gadiem Latvijas finanšu institūcijā ir guvuši pieredzi daudzi tūkstoši zinošu un labā nozīmē radošu finanšu pakalpojumu speciālistu. Tas ir resurss, kas savukārt tomēr pamatoti uztur pie dzīvības sapni par finanšu centru.

Arī LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore Ramona Rupeika-Apoga uzskata, ka šis gadījums negatīvi ietekmēs Latvijas finanšu sektora reputāciju. «Ja agrāk skatījos cerīgi uz potenciālo faktu, ka Rīga varētu būt starptautiskais finanšu centrs, tad šie notikumi liecina, ka šis sapnis ir izbeigts,» viņa atzīst.

Visu rakstu Finanšu centra sapnis izsapņots lasiet 20. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu