FOTO: 10 lielākie apvienošanās un iegādes darījumi Baltijā

2018. gada 30. janvāris plkst. 11:50
Autors: Dienas Bizness
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Globālā līmenī apvienošanas un iegādes (M&A) darījumu kopējā vērtība 2017. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, piedzīvoja nelielu, 3% kritumu, stāsta Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere, zvērināta advokāte Eva Berlaus.

Lielākais M&A darījums pasaulē pagājušajā gadā bija Walt Disney Company veiktais Twenty-First Century Fox akciju pirkums par 68,4 miljardiem USD. Ziemeļamerika saglabāja savas līderpozīcijas kā pasaulē svarīgākais reģions M&A jomā – 2017. gadā 43% no globālā darījumu apjoma.

Savukārt Eiropā M&A ziņā 2017. gads ir bijis ļoti veiksmīgs – kopējā darījumu vērtība salīdzinājumā ar 2016. gadu pieauga par aptuveni 14%. Tik lielu darījumu kopējo vērtību Eiropa nav piedzīvojusi kopš 2012. gada. Lielāko pienesumu darījumu vērtības pieaugumā devusi ļoti augstā privātā kapitāla fondu aktivitāte. Svarīgi atzīmēt, ka 2017. gadā būtiski pieauga tieši Eiropas uzņēmumu savstarpēji veikto darījumu apjoms (+53%), mazāk pieaugot starp-reģionālu darījumu vērtībai. Lielākais darījums Eiropā pagājušajā gadā bija Praxair Inc. veiktā Linde AG akciju iegāde par aptuveni 35,5 miljardiem EUR.

Salīdzinot ar Eiropas rezultātiem kopumā, Baltija 2017. gada M&A ziņā nav bijusi tik sekmīga, ja ņem vērā izziņotos lielos darījumus, jo salīdzinot ar 2016. gadu ir krities gan darījumu skaits, gan to vērtība. Šeit gan jāņem vērā, ka 2016. gads bija ar izcili labiem M&A rezultātiem.

Toties Latvija noteikti ir 2017. gada Baltijas M&A čempions, jo izziņoto lielo darījumu skaits pieauga līdz Lietuvas rādītājiem (22 darījumi), kā arī darījumu vērtības ziņā noticis būtiski lielāks pieaugums, salīdzinot ar kaimiņvalstīm.

Kā svarīgas tendences Baltijas M&A tirgū 2017. gadā jāatzīmē aizvien pieaugušo Ķīnas investoru interesi par šo reģionu (Food Union, Stenders, Taxify). Tāpat, nozīmīgi, ka Baltijas reģionu «atklāj» lieli investori, kuri līdz šim šajā tirgū nav aktīvi darbojušies (Eurovia, Wordline, Shopify). Pozitīvi, ka vienlaikus arī Baltijas uzņēmumi turpina audzēt ārpus Baltijas veikto uzņēmumu iegādes darījumu skaitu – Lords LB Asset Management (Lietuva) veiktā uzņēmuma iegāde Polijā; Lauma Lingerie (Latvija) veiktā uzņēmuma iegāde Vācijā; Igaunijas uzņēmumu Ha Serv, Combiwood un Eesti Hoovelli veiktās uzņēnumu iegādes Somijā un Norvēģijā, un citi.

Galerijā augstāk iespējams aplūkot 10 lielākos M&A darījumus Baltijā – kopsavilkums sagatavots uz Mergermarket darījumu datubāzes informācijas un publiski pieejamo datu pamata.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds