FOTO: Ēberliņu drava izplešas

Autors: Sandra Dieziņa
2017. gada 10. jūlijs plkst. 8:54

Nīgrandes bitenieks Krists Ēberliņš saimnieko moderni un plāno attīstību

Dienvidkurzemes lielākais fasētā medus un biškopības produktu ražotāja – Ēberliņu dravas – īpašnieks Krists Ēberliņš šogad sagaida labu medus ražu. Tā sviešana sākās ap Jāņiem, un, kā atzīst pats bitenieks, medus raža gaidāma laba par spīti vēlajam pavasarim un vēsajiem laika apstākļiem. Šogad viss process dabā aizkavējies par divām nedēļām. Pavisam bitenieks rūpējas par 360 bišu saimēm, kas izvietotas Nīgrandes apkārtnē un tuvējos pagastos – Saldus novada Zaņas pagastā, Skrundas novada Nīkrāces, kā arī Aizputes novada Lažas pagastā. Darba apjoms ir liels, dažbrīd ceļš līdz dravai jāmēro teju stundu. Biškopība ir ļoti laikietilpīga nozare un prasa daudz roku darba, īpaši sezonas karstākajā laikā. Tas arī ir lielākais izaicinājums nozarē.

Ēberliņu dravas mērķis – attīstīt industriālo ražošanu, un pamats tam jau ir ielikts. «Lai arī biškopība Latvijā un Baltijā ir sena, pagaidām tā vēl attīstās un industrializācijas pakāpe nav tik liela. Mūs nevar salīdzināt ne ar Itāliju un Spāniju, ne ar ASV, Jaunzēlandi un Austrāliju,» klāsta bitenieks. No vienas bišu saimes vidēji var iegūt ap 30 kg medus. Iepriekšējie divi gadi biškopībā bijuši diezgan slikti. Bitēm vajag siltumu un mitrumu, teic biškopis. 2015. gadā, kad bija lielā raža, bija sauss un silts, bet pagājušais gads bija vēss un mitrs.

Ēberliņš nodarbojas arī ar bišu māšu audzēšanu, ko nākotnē varētu izvērst vēl plašāk. Dravā bišu mātes saimnieks iezīmē ar dažādām krāsām, lai zinātu viņu vecumu. Pieci gadi ir aptuvenais bišu mātes produktivitātes maksimums. Bišu maize un ziedputekšņi ir papildus bišu produkti, ko piedāvā dravnieks. Ēberliņš lepojas, ka arī bišu maize ir tas produkts, ar kuru drava ir apsteigusi citu valstu biteniekus, kas nenodarbojas ar bišu maizes izstrādi. Latvijā medus sezona ir īsa – tikai daži mēneši, tāpēc ir svarīgi radīt papildus produktus, uzsver bitenieks. Viens no tiem – vaska sveces.

Plašāk lasiet rakstā Ēberliņu drava izplešas pirmdienas, 10. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness!

Fotoattēlu galeriju skatīt augstāk!