FOTO: Izpēti Latvijā radītās stiklašķiedras mikro mājas: gatavais produkts, ražošana, pielietojums

2017. gada 26. jūnijs plkst. 12:12
Sadaļa: Būve
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmums SIA APB nodevis vērtēšanai sava projekta InBoxLifestyle pirmo mikro māju. Idejas autors Raimonds Kreišs biznesa portālam db.lv izrāda pirmo saražoto ēku un stāsta par biznesa iecerēm.

Pirmā ēka radīta kā invalīdu tualete Austrijas kempingam – ar automātiskajām durvīm un citu speciālo aprīkojumu.

Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

«Pētot tirgu, sapratām, ka Eiropa ir pārblīvēta ar koka moduļmāju ražotājiem. Secinājām arī to, ka Eiropā privātmājas kļūst arvien mazākas – pieaug zemes un būvizmaksu dārdzība. Jaunās ģimenes mājas būvē nelielas, kurās vieta būtībā ir diviem pieaugušajiem un vienam bērnam, bet tiklīdz ģimenē ienāk otrais bērns vai rodas jauni hobiji, sāk trūkt vietas. Tā radās ideja ražot gan unikālu palīgtelpu, kuru var vienkārši nolikt privātmājas pagalmā, gan pilnībā funkcionējošu dzīvojamo telpu,» skaidro R. Kreišs.

Viņš sola, ka, pateicoties izmantotajiem materiāliem, pārvietojamā stiklašķiedras mājiņa arī pēc 30 gadiem nebūs būtiski nolietojusies.

Korpusam ir nemainīgas dimensijas: ārējais izmērs 4.50m × 2.40m × 2.65m, apdzīvojamais izmērs 4.20m x 2.10m (8.82m2), kam pamatā ir mērķis to viegli transportēt, izmantojot kravas automašīnas piekabi. Citi māju izmēri šobrīd netiek piedāvāti, jo tās iespējams savstarpēji savienot, radot vairākistabu mājokli vai telpu grupu. Savienošana var notikt jebkurā fasādes daļā, starp moduļiem ievietojot nelielu, siltinātu koridoru. Moduļi liekami arī vairākos stāvos.

Izstrādes process izmaksājis aptuveni 100 tūkstošus eiro. 2,5 gadu laikā ieguldīti vēl 100 tūkstoši ražotnes izveidē un aprīkojumā. Projekta attīstībai piesaistīts privāts investors. R. Kreišs atzīst, ka iegūt naudu šādam ražošanas projektam ir ļoti sarežģīti. Fondi meklē startup uzņēmumus ar daudz straujāku peļņas potenciālu tehnoloģiju jomā, savukārt, bankas vēlas redzēt jau gatavu produktu. Tagad iecerēts piesaistīt banku finansējumu jaunu mājiņu ražošanas procesam, kā arī sākt aktīvāku pārdošanas kampaņu. Gada laikā plānots sasniegt ražošanas apjomu - piecas mājiņas mēnesī. Lai atpelnītu ieguldīto investīciju, varētu būt nepieciešami trīs gadi, ja ražošana netiek paplašināta.

Ražošana notiek Rīgā, Ventspils ielas noliktavu kompleksā. Ražošanas procesu plānots organizēt tā, ka tiek sameklēts klients un tiek izpildīts pasūtījums. Tas ļauj strādāt salīdzinoši nelielās telpās.

Nākamie pasūtījumi patlaban ir saskaņošanas stadijā, ir vairāki interesenti, kuri gribējuši redzēt pirmo produktu. Interesenti ir, piemēram, no Igaunijas (dzīvojamie moduļi kempingam) un Austrijas (uzņēmums moduļos varētu izvietot saunas).

R. Kreišs pieļauj, ka Latvijā cilvēkus biedē ideja dzīvot šaurā telpā. «Pirmais solis būs pierādīt cilvēkiem ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, ka tik mazā telpā var izveidot kaut ko ļoti interesantu, funkcionālu, ar ļoti augstu komforta līmeni. 15 tūkstoši eiro par pilnībā aprīkotu dzīvojamo moduli nav pārāk augsta cena Latvijai,» saka idejas autors. Moduļa cena, ja iekšā nav ievietots nekas, tikai pabeigts remonts, ir 7 tūkstoši eiro.

Māja tiek apkurināta ar elektrisko silto grīdu. Straujākai uzsildīšanai/atdzesēšanai tiek piedāvāts namiņu aprīkot ar sildīšanas/kondicionēšanas sistēmu, kas aizgūta no jahtām un kemperiem. Ja ēka paredzēta dzīvošanai, tajā tiek izveidoti logi, kas rada plašāku sajūtu, ļauj iekļūt gaismai un redzēt to, kas notiek ārā. Vienā modulī var ievietot tualeti un dušu, nelielu virtuvīti, divguļamo gultu un skapīšus drēbēm. «Novietojot šādu mājiņu laukos, var saglabāt pilsētas dzīvokļa komforta līmeni,» akcentē R. Kreišs, piebilstot, ka vieta, kur māja tiks novietota, nav īpaši jāsagatavo - 1500 kilogrami nerada risku mājiņai iegrimt. Uz stiklašķiedras ēkām neattiecas īpašuma nodokļi un būvatļaujas. Mājiņu ārsienu risinājumu iespējams saskaņot ar jebkuru vidi.

Tomēr šobrīd interesentiem jārēķinās ar saražošanas laiku trīs mēnešu garumā.

Dalies ar šo rakstu