Gandrīz puse uzņēmumu nezina, cik izmaksās IT sistēmu pāreja uz eiro

2013. gada 28. augusts plkst. 10:30
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

To, cik liels budžets būs nepieciešams, lai uzņēmumā īstenotu sekmīgu IT sistēmu pielāgošanu pārejai uz vienoto eirozonas valūtu, nezina 42% no uzņēmumiem, liecina Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) veiktā aptauja.

Šāda budžeta aprēķinos ietilpst nepieciešamo izmaiņu veikšana, specifikāciju izstrāde, izmaiņu izstrāde, testēšana, kļūdu labošana, konkrēto labojumu ieviešana un projekta vadība. Savukārt 54% aptaujāto ir apzinājuši nepieciešamās budžeta aplēses, lai sekmīgi un bez bažām sagaidītu eiro ieviešanu.

Uz jautājumu par to, vai uzņēmumā ir apzinātas visas lietotās informāciju sistēmas, kurās būs nepieciešams veikt izmaiņas saistībā ar eiro ieviešanu, lielākā daļa aptaujāto jeb 73% atbildēja, ka svarīgākās komponentes ir noskaidrotas, kamēr 20% aptaujāto uzņēmumu atzina, ka saistībā ar vienotās valūtas ieviešanu nekas vēl nav veikts.

Lielākajā daļā (66%) uzņēmumu ir noskaidrots apjoms, kas būtu nepieciešams katrai informācijas sistēmai, kurā iekļaujas atskaites, formas, kā arī integrācija ar citām sistēmām. Tikmēr 34% šādus sagatavošanās darbus nav veikuši vai arī tam nav pievērsuši detalizētu uzmanību. Gandrīz puse (49%) sadarbībā ar izstrādātāju apsprieduši un panākuši vienošanos par potenciālo konvertācijas scenāriju katrai no nepieciešamajām IT sistēmai. Tomēr 37% to vēl nav paveikuši, bet 14% - paveikuši tikai daļēji.

Informācijas pielāgošanai nepieciešamos iepirkumus veikuši tikai 37% uzņēmumu, bet 59% to vēl nav izdarījuši. Lielākā daļa (68%) uzņēmumu nav slēguši līgumus, kas saistīti ar izmaiņām, kuras veido katra no ietekmētajām IT sistēmām. Nedaudz vairāk nekā pusē uzņēmumu (51%) ir paredzēta akcepttestēšana un kvalitātes pārbaudes, kā arī noskaidrotas procedūras, kas tiks piemērotas, lai tiktu veiktas attiecīgo datu kvalitāšu pārbaudes.

Vairāk nekā pusē (56%) gadījumu aptaujātajos uzņēmumos vēl nav izstrādāts detalizēts pārejas plāns uz eiro, iezīmējot aptuveno laika posmu no 2013. gada 1. oktobrim līdz 15. decembrim. Aptuveni tikai trešdaļai (34%) šāds potenciālo izmaiņu plāns jau ir gatavs.

Rezerves plāns, kas būtu nepieciešams, ja kāda no informācijas sistēmām nebūtu pieejama pēc eiro ieviešanas dienas, izveidots ir tikai 27% no aptaujātajiem. Lielākā daļa (71%) Latvijas uzņēmumu nav izveidojuši «plānu B» un paļaujas uz esošajām pamata iestrādnēm.

Kā būtiskākās problēmas, ar kurām uzņēmuma IT sistēmu uzturētāji pārejas procesā jau saskaras vai varētu saskarties saistībā ar IT sistēmu pielāgošanu eiro, aptaujātie min ar grāmatvedības sistēmām saistīto pāreju.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām