Investors: Atkal vaino robotus 

Jārēķinās, ka mūsdienās mainījušies nosacījumi finanšu tirgū .

Jānis Šķupelis, 31.08.2015

Automatizētās vērtspapīru tirdzniecības sistēmas mūsdienās lielā mērā mainījušas nosacījumus finanšu tirgū. Piemēram, tajā pašā ASV akciju tirgū dažu minūšu laikā vērojami ļoti strauji cenu kritumi, kurus nomaina strauji cenu kāpumi. Pagājusī nedēļa pierādīja, ka pat bez jebkādām ievērojamām ziņām milzīgas cenu svārstības piedzīvo arī tirgus smagsvaru akciju cenas (piem., Apple, GE, Home Depot). Tāpat cena aptuveni par trešdaļu pagājušās nedēļas sākumā saruka vairākiem palieliem biržās tirgotajiem fondiem. Tas kliedējis pārliecību, ka šādi ieguldījumi pasargā no ievērojamākām cenu svārstībām.

Straujā ASV akciju izpārdošana pagājušās nedēļas sākumā jau izpelnījusies jomas regulatoru uzmanību, kur tuvāko nedēļu laikā, visticamāk, uzzināsim precīzākus iemeslus. Tiesa gan, vismaz pašlaik liela daļa vainas tiek virzīta automatizēto datorprogrammu-tirgoņu virzienā. Pēc ASV Vērtspapīru un biržas komisijas aprēķiniem šobrīd aptuveni par pusi no ASV akciju tirdzniecības darījumiem ir atbildīga augstas frekvences algoritmiskā tirdzniecība. Tāpat šīs programmas «aizsitušas» visai lielu daļu arī citos vērtspapīru tirgos.

Šīs programmas pirkšanas vai pārdošanas rīkojumus iesniedz un maina faktiski zibenīgi un milzīgos apjomos. Tāpat šīs programmas spēj saskatīt dažādas likumsakarības un īstenot veselas tirdzniecības stratēģijas. Piemēram, Financial Times raksta: ja kāda šī programma nespēs atrast kādu noteiktu aktīvu pietiekamā apjomā, bet saskatīs labvēlīgus tirgus nosacījumus, tad tā iegādāsies arī citu sektoru vērtspapīrus.

Tāpat tiek norādīts, ka bieži vien šie algoritmi ir uzprogrammēti visai līdzīgi, kas nozīmē, ka tie vadās pēc bara principa. Rezultātā kāda vērtspapīra cena var strauji krist un augt (un varbūt pēc tam atkal krist) ātrāk, nekā cilvēka prāts vispār ir spējīgs aptvert.

Pastāv viedoklis, ka pagājušajā nedēļā panika bijusi tieši robotu vidū. Tā kā nu tie kļuvuši par nozīmīgiem tirgus dalībniekiem, arī ar viņu «domāšanu» un no tās izrietošajām tirgus īpatnībām būtu jāsāk pastiprināti rēķināties. Kā pozitīvais apstāklis tiek izcelts tas, ka šīs robotu-tirgoņu panikas lēkmes mēdz būt īslaicīgas. Negatīvais ir tas, ka parasti lielākie cietēji šādos brīžos ir mazie investori.

Visu rakstu lasiet pirmdienas, 31.augusta, laikrakstā Dienas Bizness!

Jaunākais izdevums