IUB Rīgas satiksmei lūgs pārtraukt līgumu ar SIA Rīgas karte, kas no tirgus «izspiež» Mobilly 

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme lūgs pārtraukt ar SIA Rīgas karte noslēgto līgumu par Rīgas maksas autostāvvietu uzlabojumiem, darbību un uzturēšanu, vienlaikus norādot uz pienākumu piemērot publisko iepirkumu regulējumu.

, 2014. gada 19. marts plkst. 12:26

Foto: LETA

Tā liecina LETA rīcībā esošais IUB atzinums kādai amatpersonai.

IUB tika lūgts izvērtēt Rīgas satiksmes rīcības neatbilstību Publisko iepirkumu likuma prasībām, nododot visus Rīgas satiksmes autostāvvietu ieņēmumu pārvaldības jautājumus Rīgas kartei, nerīkojot iepirkumu likumā noteiktā kārtībā.

No amatpersonas vēstules IUB konstatēja, ka SIA CityCredit jeb Mobilly jau 2004.gadā uzvarēja iepirkumā par īsziņas norēķinu sistēmas izveidošanu un uzturēšanu Rīgas satiksmes autostāvvietās uz pieciem gadiem. 2010.gadā Rīgas satiksme izsludināja jaunu iepirkumu, tomēr tas tika pārtraukts, un CityCredit ar Rīgas satiksmi noslēdza vienošanos, ka iepriekš noslēgtais līgums ir spēkā līdz jaunas iepirkuma procedūras rezultātiem. Esošais līgums esot spēkā līdz šā gada jūnijam.

Tāpat no amatpersonas vēstules IUB konstatēja, ka Rīgas karte pērn izsūtīja aicinājumu CityCredit klientiem pievienoties Rīgas kartes izveidotajai sistēmai, kā arī Rīgas satiksme piešķīra Rīgas kartei tiesības īstenot elektronisku maksājumu starpniecību un veikt informācijas sistēmas izstrādi atostāvvietās, nerīkojot iepirkumu likumā noteiktajā kārtībā.

IUB Rīgas satiksmei jautāja, kāpēc iepirkuma procedūra par nepieciešamo pakalpojumu iegādi netika izsludināta jau 2010.gadā, tiklīdz iepriekš minētā procedūra tika pārtraukta bez rezultātiem. Rīgas satiksme norādīja, ka jauns iepirkums netika izsludināts, «jo pasūtītājs paredzēja bezskaidras naudas norēķinus realizēt ar jau izmantoto elektronisko norēķinu sistēmu».

Rīgas satiksme norādīja, ka 2012.gada 1.martā tika noslēgts līgums ar Rīgas karti par pašvaldības maksas autostāvvietu, kas atrodas ielu sarkano līniju robežās, funkcionalitātes pilnveidošanu, ietverot to Rīgas satiksmes jau izmantotajā elektronisko norēķinu sistēmā, kur kā viens no norēķinu veidiem paredzēta apmaksa ar SMS palīdzību.

IUB norāda, ka Rīgas satiksme, noslēdzot vienošanos ar CityCredit par iepriekš noslēgtā līguma saistībā ar īsziņas norēķinu sistēmas izveidošanu un uzturēšanu autostāvvietās spēkā esamību līdz jaunas publisko iepirkumu procedūras rezultātiem, pēc attiecīgās vienošanās tomēr nerīkojot iepirkuma procedūru, bet gan paredzot turpināt jau sākotnēji noslēgto līgumu līdz šā gada jūnijam, ir rīkojusies neatbilstoši Publisko iepirkuma likuma regulējumam.

No Rīgas satiksmes mājaslapā pieejamās informācijas IUB konstatēja, ka 51% Rīgas kartes akciju pieder Rīgas satiksmei, bet atlikušie 49% - SIA Xerox.

Tāpat IUB uzskata, ka Rīgas satiksme, nododot visus savus autostāvvietu ieņēmumu pārvaldības jautājumus Rīgas kartei, nerīkojot iepirkumu likumā noteiktā kārtībā, ir rīkojies neatbilstoši Publisko iepirkumu likuma regulējumam. «IUB par konstatētajiem pārkāpumiem informēs pasūtītāju [Rīgas satiksmi], kā arī lūgs pārtraukt ar Rīgas karti noslēgto līgumu par Rīgas pilsētas maksas autostāvvietu uzlabojumiem, darbību un uzturēšanu, vienlaikus norādot uz pienākumu piemērot publisko iepirkumu regulējumu,» rakstīts iesniegumā.

Rīgas satiksmes preses sekretārs Viktors Zaķis, komentējot situāciju, norāda, ka uzņēmums otrdien ir saņēmis IUB viedokli par šo situāciju un uzņēmuma juristi iepazīstas un izvērtē IUB argumentus. «Visticamāk, nevarēsim visiem argumentiem piekrist, bet par tālāko reakciju lemsim, kad būsim izvērtējuši šīs rekomendējošās normas,» teica Zaķis.

Vienlaikus uzņēmuma pārstāvis piebilda, ka IUB iebildumi par pakalpojumu SMS Rīga nenozīmē, ka Rīgas satiksmes prasības pret Mobilly automātiski ir nepamatotas - Mobilly tik un tā ir jādomā, kā sadarboties tālāk ar Rīgas satiksmi un kā sakārtot juridiskās nianses par pakalpojuma sniegšanu.

Kā ziņots, nesen daļa oranžo Mobilly zonu uzlīmju uz autostāvvietu maksas aparātiem tika aizstātas ar Rīgas satiksmes veidotajām, par ko neizpratnē ir uzņēmumā Mobilly, kura pārstāvji savu sašutumu izteikuši arī savā mājaslapā. «Daudzi mūsu klienti atkal ir neizpratnē - vai tomēr būs pārmaiņas Mobilly stāvvietu apmaksas sistēmā? Nē - Mobilly strādā un strādās kā līdz šim,» teikts uzņēmuma paziņojumā.

Uzņēmuma pārstāvji atgādināja, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) 2013.gada 5.decembrī publiski visiem apsolīja, ka Rīgas satiksmes apmaksas sistēmas pilnveidošana klientus neskars un lauzt līgumu ar Mobilly neviens negrasās.

Zaķis toreiz skaidroja, ka uzņēmums sācis pāreju uz «jaunu dizaina standartu». Tā kā Mobilly vairs nav vienīgais uzņēmums, kas nodrošina iespēju norēķināties par stāvvietu ar īsziņas starpniecību, turklāt jautājums par informācijas izvietošanu uz norēķinu automātiem juridiski nav sakārtots, Rīgas satiksme neredzot pamatu turpmāk izvietot arī Mobilly uzlīmes.

Zaķis norādīja, ka uz aparātiem ir izvietota klientiem nepieciešamā informācija un tas, ka uz tiem vairs nav redzamas Mobilly uzlīmes, nenozīmē, ka Rīgas satiksmes sadarbībā ar šo uzņēmumu kaut kas būtu mainījies, - pakalpojums, kaut neredzams, joprojām ir pieejams.

Uzņēmuma pārstāvis skaidroja, ka Mobilly identifikācijas uzlīmes ir sava veida reklāma, taču juridiski jautājums par šādas informācijas izvietošanu uz maksas automātiem nav sakārtots. «Arī uz e-taloniem mēs neliekam informāciju par veikaliem, kuros tos var iegādāties, - tā būtu reklāma,» skaidroja Zaķis.

Kā norāda Mobilly valdes priekšsēdētājs Kārlis Andersons, ja reiz Rīgas satiksme ir nolēmusi turpināt sadarbību ar uzņēmumu, tad no konkurences viedokļa būtu korekti, ja jaunajās uzlīmēs būtu informācija par visām norēķinu iespējām. Līdzīgi, kā tas esot veikalā, kur blakus redzami gan Visa, gan MasterCard logotipi. «Savādāk Mobilly klienti patlaban tiek mulsināti. Ja uzlīmju izskats un novietojums ir jāsakārto juridiski, tad to noteikti vajag darīt, bet ņemot vērā godīgas konkurences principus un klientu intereses,» uzsver Andersons.

Kā vēstīts, pērn decembra sākumā sociālajos tīklos publiskotajā vēstulē, ko Rīgas satiksmes vārdā nosūtījis jaunveidotais uzņēmums SMSRīga, tika norādīts, ka no 2014.gada 1.jūnija Rīgas satiksme pārtrauks sadarbību ar SIA CityCredit jeb Mobilly. Vēstulē arī minēts, ka jaunā sistēma samazinās izmaksas par SMS atbildēm, nodrošinās pēcapmaksu un sistēmu regulāri auditēs starptautiska kompānija.

Par radušos situāciju ieinteresējās arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un izteicās, ka Rīgas domei uzņēmējdarbībā nebūtu jājaucas. Līdzīgu nosodījumu izteica arī Latvijas Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

2013.gada nogalē Konkurences padome (KP) par konkurences kavēšanu piesprieda 3237 eiro sodu Rīgas sabiedriskā transporta e-talonu sistēmas uzturētājai SIA Transporta telemātikas sistēmas, kas, kā iepriekš vēstīja LTV raidījums De facto, ir interneta domēna SMSRīga lietotāja.

Lietas izpēti KP sāka pēc SIA Nordeka serviss iesnieguma - Transporta telemātikas sistēmas rīcības rezultātā tika ievērojami vājinātas šī uzņēmuma iespējas veiksmīgi darboties jaunākās paaudzes kases aparātu tirdzniecības un apkalpošanas jomā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 06. marts plkst. 12:25

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis pārbaudi, vai pašvaldības...

2014. gada 03. marts plkst. 7:52

SIA Rīgas satiksme turpina pieprasīt maksu no ēku īpašniekiem par sabiedriskā transporta...

2014. gada 19. februāris plkst. 7:33

Rīgas sabiedriskā transporta biļešu cenas ir ievērojami zemākas nekā Rietumeiropas valstu...

2014. gada 28. janvāris plkst. 8:31

Visdažādāko neskaidrību un šķietami sīku, tomēr kaitinošu starpgadījumu virkne...

2014. gada 27. janvāris plkst. 10:15

Gadījumā, ja Rīgas dome neatkāpsies no idejas par Rīdznieka karšu ieviešanu un...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2014. gada 19. marts plkst. 8:25

Viesnīcu biznesā Latvijā teju visas lielākās viesnīcas ir iegādājušies Austrumu investori,...

2014. gada 18. marts plkst. 18:21

Ungārijas zemo cenu aviokompānija Wizz Air gatavojas «ievērojami paplašināties»...

2014. gada 14. marts plkst. 17:13

Lattelecom vēlas atbalstīt Nacionālās Elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP)...

2014. gada 14. marts plkst. 12:57

Rīgas Pašvaldības policijai, pašvaldības SIA Rīgas satiksme un Satiksmes departamentam...

2014. gada 13. marts plkst. 17:49

Pagājušajā gadā saņemtas un izskatītas 53 sūdzības par ūdenssaimniecības un sadzīves...

2014. gada 13. marts plkst. 16:23

Pagājušajā gadā par dzelzceļa transporta pārvadājumu nozares jautājumiem ir saņemtas...

2014. gada 13. marts plkst. 12:46

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic noslēgusi jaunu sadarbības līgumu ar starptautisko...

2014. gada 12. marts plkst. 9:05

Traģiskais notikums, kad zem izklaides vilcieniņa Mežaparkā pakļuva bērns un gāja bojā,...

2014. gada 11. marts plkst. 15:31

Siguldā, Institūta ielā 1, atklāta Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā...

2014. gada 11. marts plkst. 10:58

Aviokompānija airBaltic noslēgusi jaunu sadarbības līgumu ar starptautisko tūrisma operatoru Tez...