Finanses

Izveidots Eiropas politiskā riska barometrs

Kārlis Mīlbergs, 13.03.2017

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad Eiropas politiskajā vidē varēsim vērot vairākas vēlēšanas. Vēlētājiem dodoties pie urnām, joprojām ir daudz neskaidrību par politisko notikumu virzību, tādēļ investoriem ir jāpievērš uzmanība politiskajam kalendāram.

Francijas un Nīderlandes vēlētāji par saviem valdības spēkiem vēlēs jau pavasarī, taču vēlēšanas Vācijā notiks rudenī. Politisko risku mērīšana finanšu tirgus kontekstā ir sarežģīta ne tikai apkopojot datus, bet arī cenšoties identificēt kad un kādā mērā tirgi varētu reaģēt uz konkrētiem politiskiem notikumiem.

Bankas Credit Suisse izveidotais Eiropas politiskā riska barometrs izvirza trīs iespējamos pēcvēlēšanu scenārijus, pēc kādiem varētu veidoties Eiropas politiskā vide un kā šajos gadījumos varētu reaģēt finanšu tirgi.

Pirmais scenārijs, jeb «Oda priekam», raksturo Eiropu kā finansiāli stabilu sistēmu. Eiro iegūst stingru vērtību, finanšu tirgos vērojama izaugsme un akciju cenās nav novērojamas lielas svārstības. Vadoties pēc šāda scenārija, varam secināt, ka jau šobrīd Eiropas tirgi, vismaz cenu ziņā, ir ļoti tuvu šādai situācijai.

Otrais scenārijs apraksta ekonomikas robežstāvokli, kad banku sektora darbība tiek limitēta, stabilās akcijas joprojām uzrāda veselīga tirgus pazīmes, taču mazāk spēcīgās strauji samazina savu vērtību. Ņemot vērā, ka šī brīža finansiālā situācija ES nedod lielas iespējas novirzēm no pašreizējā fiskālā kursa, šis scenārijs var izrādīties bīstams, ja netiek pareizi īstenota ES finanšu stratēģija.

Trešais scenārijs apraksta galēji pesimistisku stāvokli, kad Eirozonu un Eiropas Savienības institūcijas ir piemeklējusi krīze. Eiro vērtība krītas nedaudz zem paritātes un akciju tirgi ir ļoti svārstīgi.

Svarīgākās Eiropas Savienības valstu vēlēšanas 2017. gadā:

  • Marts - Nīderlande
  • Aprīlis - Francija
  • Septembris - Vācija, Norvēģija
  • Decembris - Slovēnija

Itālijas parlamenta vēlēšanas paredzētas 2018. gada maijā.