Konkurences sargsuņi spicēs ausis

Autors: Elīna Pankovska
2015. gada 03. septembris plkst. 10:18

Iespējams, jau nākamgad varētu stāties spēkā apjomīgie un ilgi gaidītie grozījumi Konkurences likumā, kas vērsti uz pretimnākšanu uzņēmējiem, ceturtdien raksta Dienas Bizness.

Latvijas uzņēmumiem ir nepietiekamas zināšanas par savām konkurences tiesībām, tādējādi radot bažas par to spējām aizstāvēt savas tiesības, izmantot ar likumu atļautās attīstības iespējas, kā arī spēju pašiem tirgū darboties tiesiski, secināts Konkurences padomes (KP) veiktajā aptaujā. Konkurences tiesību jomu jau vistuvākajā laikā skars dažādas pārmaiņas, kas sevī ietver gan izmaiņas Konkurences likumā, gan arī jaunu likumu spēkā stāšanās, kas skar konkurences tiesību jomu.

Konkurences likuma grozījumi vērsti uz pretī nākšanu uzņēmumiem – gan apvienošanas gadījumiem, gan arī sodu un informācijas saņemšanas ziņā.

Lielās gaidās

Šobrīd Saeimā otrajā lasījumā atrodas grozījumi Konkurences likumā, kas, pēc Konkurences padomes vadītājas Skaidrītes Ābramas teiktā, ir ļoti nozīmīgi gan uzņēmumiem, gan valstij, gan arī skatoties no efektivitātes viedokļa. «Pēc grozījumu stāšanās spēkā uzņēmumiem būs vienkāršāka apvienošanās procedūra, jo ar grozījumiem paredzēts atcelt nosacījumu, ka apvienošanās atļauja nepieciešama uzņēmumiem, kuru kopīgā daļa konkrētajā tirgū pārsniedz 40%,» skaidro S. Ābrama. Uzņēmumiem būs lielākas iespējas saņemt konsultācijas apvienošanās gadījumos, Konkurences padomei būs vairāk laika apvienošanās nosacījumu izvērtēšanai, jo padomei būs tiesības pagarināt lēmuma pieņemšanu par 15 darba dienām, lai izvērtētu uzņēmumu iesniegtos saistošos noteikumus. Tie tiek piemēroti, lai novērstu kaitējumu, ko konkurencei var nodarīt konkrētā apvienošanās. Vēl S. Ābrama uzsver, ka Konkurences padomei būs lielākas iespējas vērsties pret uzņēmumiem, lai tie pildītu savus tiesiskos pienākumus, lai būtu efektīvāka lietu izskatīšana, kā arī, lai uzņēmumiem nebūtu iespējas izvairīties, piemēram, no informācijas nesniegšanas. Jautāta, kā šobrīd uzņēmumiem ir ar sodu maksāšanas un informācijas sniegšanu Konkurences padomei, S. Ābrama atzīmē, ka vēl joprojām ir tādas kompānijas, kas nesniedz informāciju, nelaiž pie datoriem un serveriem padomes darbiniekus. Iespējams, tās neapzinās, ka arī par šādām darbībām var draudēt kāds sods.

Plašāk lasiet rakstā Konkurences sargsuņi spicēs ausis ceturtdienas, 3. septembra, laikrakstā Dienas Bizness (12. lpp.)!