Nekustamā īpašuma investori meklē iespējas Baltijas loģistikas nozarē 

Eiropā pieaug pieprasījums pēc loģistikas centriem – kopš gada sākuma visvairāk nomas un pārdošanas darījumu noslēgts lielākajos reģiona tirgos - Parīzes reģionā un Lielbritānijas centrālajā daļā.

Žanete Hāka, 11.1.2018

Foto: pixabay

Visstraujākā izaugsme tajā pašā laikā fiksēta Spānijā un Nīderlandes dienvidu daļā. To veicina augošais patēriņš un tirdzniecība internetā, rāda jaunākais «BNP Paribas Real Estate» Eiropas loģistikai paredzētā nekustamā īpašuma pārskats.

Augošā investoru interese par loģistikas objektiem novērojama arī Baltijas valstīs, kur darījumu vērtība šogad augusi par 10%.

«BNP Paribas Real Estate» partneres Baltijas valstīs – starptautiskās nekustamā īpašuma konsultāciju sabiedrības «Newsec» – eksperti uzsver, ka loģistikas sektors vēl aizvien nav pietiekami novērtēts, bet augošās investīciju plūsmas uz šo sektoru pierāda, ka tā potenciāls ir nozīmīgs.

«Šogad, jau otro gadu pēc kārtas, Baltijas reģionā fiksēti darījumi vairāk nekā 100 miljonu eiro vērtībā tikai industriālās loģistikas segmentā vien. Šogad vislielākais komerciālā nekustamā īpašuma darījums notika tieši loģistikas sektorā – Zviedrijas investīciju sabiedrība »East Capital« no »VGP Group« par 54 milj. eiro iegādājās »Nehatu« loģistikas centru Tallinā. Trīs Baltijas valstīs 2017. gada trīs ceturkšņos kopā nodoti īpašumā 150 tūkstoši kvadrātmetru loģistikai izmantojama īpašuma,» saka «Newsec» Investīciju darījumu grupas vadītāja Neringa Rastenīte-Jančūniene.

Pēc «Newsec» Investīciju darījumu grupas vadītājas teiktā, pašlaik tirgū izveidojusies situācija, ka ir daudz brīva kapitāla un mazs objektu piedāvājums, tāpēc investori sāk meklēt iespējas arī Baltijas valstu loģistikas nozarē. Pievērsties jaunai nozarei investorus mudina arī labākas kapitalizācijas likmes, kuras loģistikas sektorā ir par 200 bāzes punktiem lielākas, salīdzinot ar vairāk ierastajiem biroju un tirdzniecības centru sektoriem.

«Investīcijas šajā sektorā veicina labākas kapitalizācijas likmes – Baltijas reģionā, iegādājoties biroju vai tirdzniecības centru ar uzticamiem nomniekiem, šis rādītājs sasniegtu 6–7%, kamēr, iegādājoties loģistikas centru, kapitalizācijas likme varētu sasniegt vismaz 8%,» saka N. Rastenīte-Jančūniene.

Eiropā investīciju apjoms birojos un tirdzniecības centros gada laikā ir samazinājies apmēram par 10 procentiem, bet loģistikas NĪ sektorā fiksēts 10% liels pieaugums. Atsevišķās valstīs – Īrijā, Nīderlandē, Vācijā, Itālijā, Beļģijā – investīciju apjomi loģistikas un industriālajā NĪ pieauguši par 30–50 procentiem.

«BNP Paribas Real Estate» pārskats rāda, ka Lietuvā viena kvadrātmetra cena loģistikai paredzētajos objektos sasniedza 4,4 EUR mēnesī – par 3% vairāk nekā Latvijā un gandrīz par 9 procentiem mazāk nekā Igaunijā. Augstākās cenas 2017. gada novembrī fiksētas Londonas Hītrovas reģionā un Oslo, kur tās sasniedza attiecīgi 16,3 un 11,3 EUR uz kvadrātmetru.

Nomas līgumi Lietuvā parasti tiek slēgti uz pieciem gadiem ar iespēju pagarināt uz tādu pašu laika posmu. Līdzīgi nosacījumi ir arī citās Baltijas valstīs. Tajā pašā laikā Apvienotajā Karalistē nomniekam var prasīt parakstīt līgumu pat uz 30 gadiem.