Finanses

Optimistiskāki par iespēju tuvākajā laikā investēt attīstībā ir mežsaimniecības un kokapstrādes uzņēmumi

Žanete Hāka, 18.10.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairums jeb 55% mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju ir drīzāk optimistiski noskaņoti par nākotni, plānojot veikt investīcijas sava biznesa attīstībā nākamā gada laikā, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā pētījuma dati.

Salīdzinoši atvērtāki investīcijām biznesa attīstībai ir vidēja lieluma uzņēmumi (kuru darbinieku skaits svārstās no 50 līdz 249 un apgrozījums gadā pārsniedz 1 miljonu eiro ) – pozitīvu atbildi snieguši vidēji 65% aptaujāto uzņēmumu vadītāju un īpašnieku.

Savukārt mazo uzņēmumu (kuru darbinieku skaits svārstās no 10 līdz 49 un apgrozījums gadā nepārsniedz 300 tūkstošus eiro) vadītāji nākotnē raugās nedaudz piesardzīgāk – investīcijas uzņēmuma attīstībā plāno veikt vidēji 44% aptaujāto. Tāpat vērts atzīmēt, ka nedaudz optimistiskāki ir Rīgas un Pierīgas uzņēmēji.

«Uzņēmējdarbība ir kā ekonomikas asinsrite, kas tai piegādā nepieciešamo skābekli. Lai organisms attīstītos, tam ir nepieciešams skābeklis, proti, investīcijas. Ja uzņēmēji ir piesardzīgi un neiegulda sava biznesa attīstībā, tad to spēja konkurēt arvien samazinās un līdz ar to - arī iespēja celt darbiniekiem algas. Viens no šīs piesardzības cēloņiem ir samērā neprognozējamā nodokļu vide, kas tiek koriģēta teju vai katru gadu. Tāpēc nodokļu jomā ir būtiski nodrošināt lielāku stabilitāti, kas uzņēmējiem sniegtu drošāku pamatu darbības attīstības plānošanai,» uzsver Reinis Jansons, Swedbank Finanšu institūta vadītājs.

«Nu jau ceturto gadu investīciju aktivitāte ir ļoti vārga. Šī gada pirmajos sešos mēnešos investīcijas pamatkapitālā Latvijā kopumā ir par aptuveni piektdaļu mazākas kā gadu iepriekš. Tāpēc ir iedrošinoši redzēt, ka lielākā daļa mazo un vidējo uzņēmumu nākamgad plāno investēt. Tomēr nedrošība joprojām saglabājas augsta un daudzos gadījumos bažas ir pārspīlētas. Latvijā vidējā alga aug, aug arī patēriņš eksporta tirgos, tāpēc pieprasījums turpinās augt un uzņēmumiem ir nepieciešams investēt agresīvāk. Tikai tad būs iespējas ne tikai palielināt pārdošanas apjomus, bet arī saglabāt peļņas maržu,» stāsta Mārtiņš Kazāks, Swedbank Latvija galvenais ekonomists.

Salīdzinot dažādas tautsaimniecības nozares, redzams, ka optimistiskāki par iespējām tuvākā gada laikā investēt līdzekļus uzņēmuma attīstībā ir mežsaimniecībā, kokapstrādē (79%), lauksaimniecībā, pārtikas ražošanā un ēdināšanā (64%), kā arī pakalpojumu (62%) sektorā strādājošie. Savukārt lielākais pesimisms par investēšanas iespējām novērojams rūpnieciskajā ražošanā (61%), transporta, loģistikas nozarē (57%) un būvniecības, nekustamā īpašuma jomā (48%).

Taujāti, kāpēc neplāno veikt ieguldījumus sava biznesa attīstībā nākamā gada laikā, visbiežāk (36%) uzņēmumu vadītāji un īpašnieki norādījuši brīvu līdzekļu neesamību un nevēlēšanos tos aizņemties. Īpaši aktuāli tas ir mazo uzņēmumu vidū. Savukārt piektdaļa (22%) norādījuši, ka pagaidām nav nepieciešamības veikt tālākus ieguldījumus biznesa attīstībā – raksturīgi vidējo uzņēmumu vidū. Zīmīgi, ka gandrīz katrs desmitais uzņēmējs atzīmē - grūti prognozējamā nodokļu politika un biežās, neparedzamās izmaiņas likumdošanas jomā kavē investīciju veikšanu. Savukārt tikpat liela daļa (11%) uzņēmumu pēdējā gada laikā investīcijas biznesa attīstībā jau veikuši, tāpēc turpmāki ieguldījumi šobrīd nav plānoti.

Komentāri

Pievienot komentāru