Atpūta

Piektdienas intervija ar SEB līzings valdes priekšsēdētāju Nelliju Kočanovu

Lelde Petrāne, 07.08.2015

Konference «Sieviete Biznesā» Rīgā, 2014.gada jūnijs.

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova. Līzinga kompānija SEB līzings darbu uzsāka 1997.gadā (kā SIA Unilīzings).

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Jau kopš skolas laikiem mans sapnis bija strādāt finanšu jomā, sevišķi – bankā, tāpēc uz to arī mērķtiecīgi virzījos. Tieši šajā uzņēmumā strādāju, jo ticu SEB grupas vērtībām – profesionalitātei, savstarpējai cieņai, atbildībai un pastāvībai. Uzskatu, ka SEB kā darba devējs izcili motivē savus darbiniekus un veicina viņu izaugsmi.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Priecē tas, ka pēdējos divus gadus vērojama pārliecinoša nozares atveseļošanās un arī klienti pēc krīzes daudz labāk izprot, ko nozīmē samērīgas kredītsaistības. Līzinga tirgus attīstās pozitīvi un klientu aktivitāte ir bijusi ļoti laba gan pērn, kad būtiski pieauga jauno automobiļu finansēšanas darījumu skaits, gan turpina tāda būt arī šobrīd, kad Eiropas Savienības fondi stimulē lauksamniecības jomu.

Runājot par apbēdinošām lietām, varu minēt joprojām līdz galam nesakārtoto uzņēmējdarbības vidi, kas daudzus uzņēmējus nemotivē uz pilnīgi caurredzamu un godīgu darbu, tas nav savienojams ar SEB grupas un atbildīgas kreditēšanas jomas pamatprincipiem. Apbēdina arī spontāni, brīžiem nepārdomātie vai populistiskie politiskie lēmumi, kas traucē gan pašmāju uzņēmējdarbības attīstību, gan bremzē ārvalstu investīcijas.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Priecē jau minētais klientu aktivitātes pieaugums pēdējo gadu laikā. Lepojos ar to, ka mēs kā uzņēmums esam spējuši pielāgoties jaunajai tirgus situācijai un mainīt savu biznesa modeli. Pēckrīzes laikā par mūsu galvenajiem stūrakmeņiem kļuvuši saliedēta komanda un efektivitātes veicināšana. Pagājušogad vērojām pozitīvu lūzuma punktu, kad pēc vairāku pēckrīzes gadu līzinga portfeļa amortizācijas (t.i. kad no jauna piešķirtais finansējums nespēja segt vēsturiski izsniegtā līzinga atmaksāšanos), kopš 2014. gada otrās puses līzinga portfelis ir atsācis augt kvalitātes un piešķirtā apjoma ziņā. Īpašs gandarījums, ka izteikts pieaugums – par 21% - ir vērojams privātpersonu un MVU segmentā, kur klientiem šogad jau izsniegti 36 miljoni eiro.

Par apbēdinošo – ne vienmēr varam konkurēt ar nebanku finanšu iestādēm, kurām caurspīdīguma ievērošana un atbildīga rīcība nav tik būtiska kā mums. Turklāt vēl joprojām ir daļa klientu, kas gatavi aizņemties, domājot tikai par īstermiņa ieguvumu, nevis par sava biznesa ilgtspēju un uzņemto saistību samērīgumu ilgtermiņā.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

SEB grupa pārstāvēta visos lielākajos sociālajos tīklos – Facebook, Twitter un arī pašmāju Draugiem.lv. Mēs esam tur, kur ir mūsu klienti. Bankas profils atrodams arī Instagram un LinkedIn vietnēs. Kas attiecas uz mani pašu, tad, līdzīgi kā 90% manu kolēģu, esmu atrodama LinkedIn.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Jāatzīst, ka uz mūsu izsludinātām vakancēm parasti piesakās daudz talantīgu pretendentu gan no citiem SEB grupas uzņēmumiem, gan no ārpuses , tā kā jaunu darbinieku piesaiste SEB līzingam līdz šim nav sagādājusi problēmas. Cita lieta ir darbinieku noturēšana un motivācija, jo talantīgus darbiniekus meklē visi. Tāpēc par motivēšanu un dažādiem bonusiem darbiniekiem domājam ļoti nopietni. Rezultāti ir labi – vidējais darbinieku stāžs uzņēmumā ir 8 gadi.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Uzņēmums, tāpat kā banku sektors kopumā pēckrīzes periodā nemitīgi mainās: mēs esam gan pārskatījuši biznesa modeli, gan veicinām labākās pieredzes apmaiņu ar pārējām Baltijas valstīm. Darbiniekiem jāizprot, ka tā vietā, lai noslēgtu ar klientu tikai atsevišķu līzinga darījumu, mēs orientējamies uz ilgtermiņa attiecībām, izzinot viņa vajadzības kopumā. Darbiniekam jābūt gatavam nesēdēt uz vietas, bet visu laiku sevi pilnveidot. Laika gaitā tieši padomdevēja funkcija, uz ko šobrīd fokusējas SEB, būs tā, kura noteiks darbinieka profesionalitātes līmeni.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

SEB līzings ir daļa no SEB grupas un mums ir kopīga grupas stratēģija, kaut arī taktiski atšķiras finansiālie mērķi un prioritātes katrā valstī.. Galvenokārt tas nozīmē būt par uzticamu partneri mērķtiecīgiem klientiem – palīdzot augt un attīstīties gan privātpersonām, gan uzņēmumiem un nodrošinot viņus ar finanšu pakalpojumiem un vērtīgu padomu.

SEB grupa ilgtermiņā tiecas kļūt par vadošo Ziemeļeiropas banku klientu apmierinātībā izvēlētajos darbības segmentos un arī vadošo Ziemeļeiropas banku pēc finanšu rādītājiem.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Latvijas Universitātē studēju juristos un pirmā darba vieta man bija kā asistentei patentpilnvarotā aģentūrā. Taču jau minēju, ka darbs bankā bija mans mērķis, tāpēc 2004. gadā sāku šeit strādāt restrukturizācijas pārvaldē, vēlāk palīdzot klientiem krīzes laikā tikt pāri grūtībām. Paralēli ieguvu maģistra grādu jurisprudencē, un no 2012. gada esmu SEB līzinga vadītāja.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

SEB grupai visās valstīs ir vienota zīmola stratēģija. Latvijā SEB grupa iegādājās Unibankas daļas un zīmola maiņa turpinājās vairākus gadus - 2005. gadā tika iesākta integrācija no Unibankas (Unilīzinga) uz SEB un 2008. gadā tā tika pabeigta.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Starpība starp vecāko un jaunāko SEB līzinga darbinieku ir 23 gadi.

Vēl varu pieminēt, ka esam pirmie, kas sākuši popularizēt EkoLīzingu, piedāvājot izdevīgākus līzinga nosacījumus tādiem auto, kur CO2 izmeši nepārsniedz 110 g/km.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Apsveicams ir jau noritošais darbs pie ēnu ekonomikas apkarošanas, ko īsteno Eknomikas ministrija un VID – piemēram, lietoto auto tirgus sakārtošana vai prasība kredītiestādēm deklarēt maksājumus no 3.pusēm. Taču vēl vairāk būtu nepieciešamas atbalsta programmas, tādas kā pirmā mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm un dažādi fondi, kas palīdzētu attīstīties uzņēmējdarbībai.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Patīkami pārsteidz jauno un talantīgo uzņēmēju drosme un uzdrīkstēšanās, veidojot jaunus produktus un veicinot Latvijas zīmolu starptautisko atpazīstamību . Man ir pārliecība ka mēs esam ļoti talantīgi un radoši profesionāļi– mums tikai vēl jāiemācās par savām veiksmēm vairāk stāstīt.

Nepatīkams pārsteigums, savukārt, bija pērn aktuālās debates par «nolikto atslēgu» principu. Tas pats par sevi nav slikts, taču noteikti nav piemērojams visiem un visos gadījumos. Sākotnējais nepārdomātais mehānisms, kas tika izstrādāts bez konsultācijas pie nozares ekspertiem, faktiski varēja apdraudēt visu kreditēšanas jomu kā tādu.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Nebūšu oriģināla – tās noteikti būtu pašu rokām gatavotas pusdienas zem klajas debess kopā ar man nozīmīgiem cilvēkiem.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Vislielāko ietekmi uz mani atstājušas EMBA studijas, kuras pabeidzu 2014.gadā. Tās ļāva man ļoti būtiski paplašināt redzesloku un iepazīties ar desmitiem veiksmīgu un ne tik veiksmīgu uzņēmumu un komandu vadības jeb leadership piemēriem. Vēl īpaši iedvesmojoši man ir vairāki futurologi (Magnus Lidkvist, Kjell A Nordstrom) un TED lektori – viņi māca, kā lakoniskāk domāt un izteikties. Iedvesmu smeļos arī no sportistiem, kas beiguši karjeru un spējuši saskatīt likumsakarības starp savu profesionālo sportista karjeru ar uzņēmējdarbību, kā arī labprāt dalās ar savām atziņām. Kā piemēru varu minēt Maiklu Džordanu, kurš no izcila sportista kļuvis par veiksmīgu uzņēmēju.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Nav tik svarīgi kur un kā, galvenais, lai būtu laba kompānija. Latvijā īpaša vērtība ir jūras tuvums, kas daudzās citās pasaules valstīs nav pieejams.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Es vislabprātāk iztērētu daļu no šīs naudas mācībām, jo investīcijas sevis pilnveidošanā vienmēr atmaksājas, bet otru daļu ziedotu to cilvēku izglītībai, kas paši nevar to atļauties.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Anekdotes nekad neatceros un man arī nepadodas to stāstīšana. Taču interesanti ir tas, ka pati pie autovadītāja tiesībām tiku vien divus gadus pirms kļuvu par SEB līzinga vadītāju un sev toreiz jautāju – vai, zinot tik maz par mašīnām, es spēšu vadīt šo uzņēmumu? Taču es pilnībā uzticējos saviem profesionālajiem kolēģiem, tāpēc atbilde ir pārliecinoša – jā!

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Divas lietas – veselību un dvēseles harmoniju gan sev, gan saviem tuviniekiem. Viss pārējais, dzīvei plūstot un mainoties, ir mazāk svarīgs.

Komentāri

Pievienot komentāru