Būve

RBSSKALS neatteiksies no Tabakas fabrikas projekta

Daiga Laukšteina, Lāsma Vaivare, 12.08.2016

DB 12. augusta vāks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunā Rīgas teātra ēkas rekonstrukcijai Lāčplēša ielā vajadzēja noslēgties jau pirms mēneša, taču vēl pat nav sagatavota pagaidu mītne – bijušais Tabakas fabrikas ēku komplekss Miera ielā

Tur pielāgotās telpās teātris savulaik plānoja pavadīt divas izrāžu sezonas – 2014./2015. un 2015./2016. gadā. Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskajam vadītājam Alvim Hermanim jau atkal nav atlicis nekas cits, kā arī šogad pavēstīt, ka šī sezona būs pēdējā pašreizējās JRT telpās, jo, lai gan JRT jeb tā sauktā Smiļģa māja jau gadiem ir sliktā tehniskā stāvoklī, remontdarbi abās vietās vēl ievilksies – VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) teju kā lēmusi pārtraukt līgumu ar Tabakas fabrikas pārbūves darbu veicēju SIA RBSSKALS Būvvadība darbu izpildes termiņu neievērošanas dēļ. Būvuzņēmuma vadītājs Māris Saukāns to nosauc par Ziemas pils ieņemšanu un absurdu, kāds viņa būvniecības 24 gadu praksē nav piedzīvots.

Kad VNĪ izziņoja atklātu konkursu par JRT pagaidu telpu pārbūvi, SIA RBSSKALS Būvvadība piedāvājums bija lētākais un tika izvēlēts, DB stāsta M. Saukāns. «Bet ar to tikai viss sākās. Jau pats iepirkums bija pārlieku sarežģīts. Projekts tika sadalīts daudzās kārtās. Kad beidzot bijām nonākuši līdz līgumsarunām, pasūtītājs paredzētajā projektā ultimatīvi pieprasīja samazināt būvniecības izmaksas uz jebkā rēķina, argumentējot, ka nepietiek naudas,» klāsta M. Saukāns. Nonākot šajā situācijā, RBSSKALS izvērtēja situāciju un rada iespēju samazinājumam, bet ne pilnā prasītajā apmērā. «Nepieļausim līdzekļu samazinājumu uz tehniskā projekta drošības, tehnoloģiju, materiālu vai pelēkā sektora darbaspēka izmantošanas rēķina,» sašutis ir M. Saukāns. Tikai šī gada 21. jūnijā speciāli tika parakstīta papildu vienošanās par darbu apjomu, ietverot arī termiņu un darbu izmaksas. «Līdz tam mums nebija nekādu iespēju veikt darbus tajās zonās, kur nav tehnisko projektu un nav ekspertīzes šiem darbiem, kas pasūtītājam bija jāsaskaņo līdz 1. augustam, un tā ir VNĪ atbildība. Rezultātā pasūtītājs aptur objektu, liedz darbiniekiem piekļuvi un paziņo, ka būvnieki vainīgi,» neizpratnē ir M. Saukāns. Viņš apgalvo, ka VNĪ rīcībā ir nodots detalizēts darba grafiks, kas apliecina būvnieka iespējas objektu pabeigt noteiktajā termiņā līdz šī gada 20. decembrim. «Līdz ar to varam secināt, ka objekta apturēšanai ir pavisam citi iemesli. Katrā ziņā pēkšņs, nepatīkams pārsteigums tas ir gan būvniekiem, apakšuzņēmējiem, gan arhitektiem,» rezumē M. Saukāns. Viņš arī norāda, ka starp VNĪ un RBSSKALS pērnā gada 16. novembrī noslēgtais līgums nav lauzts, nav nodots būvlaukums, ko uzņēmums arī negrasās darīt. RBSSKALS neatteiksies no šī darba, neizslēdzot arī tālāku juridisku cīņu. Tabakas fabrikas pielāgošanas darbiem nepieciešamā summa, ko iesniedza SIA RBSSKALS Būvvadība, bija 4,4 milj. eiro, bet līgums noslēgts ar būtisku samazinājumu – par teju 2 milj. eiro.

Visu rakstu Kārtējā pēdējā sezona lasiet 12. augusta laikrakstā Dienas Bizness.