Foto: no personīgā arhīva

Redakcijas komentārs: Jaundzimušo kronē pāragri 

Dažs labs, kas vēlas uzsist sev uz pleca, jau aizsteidzies pa priekšu notikumiem,paziņojot, cik veiksmīga ir pagājušajā gadā radītā nodokļu reforma, ko tik tikko esam tikai sākuši ieviest un novērot praksē.

Raivis Bahšteins - DB galvenās redaktores vietnieks, 2018. gada 08. februāris plkst. 7:50

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola jau gada otrā mēneša sākumā steidz popularizēt nodokļu reformas valsts makam atnestos papildus padsmit miljonus eiro gada pirmajā mēnesī, ko izdevies iekasēt nodokļos, salīdzinot ar pērnā gada janvāra «iekūlumu». Tiesa, iespējams, tos drīzāk atnesusi ekonomiskā izaugsme, ēnu ekonomikas plīvura sairšanas turpināšanās, līdz ar ko aplokšņu algu iecirstie nadziņi valsts budžetā neiekasētu nodokļu un sociālo iemaksu veidā kļūst vaļīgāki.

Nodokļu izmaiņām ir tikai viena mēraukla – ja tās palīdzēs padarīt dzīvi un darbu Latvijā labāku, vājinot emigrācijas adrenalīna līmeni, tad reforma būs izrādījusies veiksmīga.

Turklāt pašlaik, kad gan uzņēmumi, gan privātpersonas savā makā izbauda degvielas sadārdzināšanos līdz ar akcīzes uzpumpēšanu, lielīties ar «liekiem» nodokļu maksātāju miljoniem ir kā raustīt kaķi aiz ūsām. Bet vispirms jau – ne sevišķi ētiski, tostarp domājot par degvielas pircējiem – nodokļu maksātājiem– vēlētājiem. Finanšu ministres un aktuālās valdības labo darbu (tostarp nodokļu reformas radīšanas) stabulē pūš arī citi. Šonedēļ DB varēja lasīt Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītājas Līgas Meņģelsones pārdomas par to, cik smagi nākuši nodokļu reformas kompromisi. Lai gan sociālie partneri piekāpās valdībai, kā uzsvēra L. Meņģelsone, «nodokļu reformas ieviesto izmaiņu ietekmi uz tautsaimniecību varēs izvērtēt tikai pēc pāris gadiem».

Tikmēr citi jau sver un mēra jaundzimušo reformu, skaita zobiņus un šifrē pirmos bērna šļupstus, eirofijā iztēlojoties, ka dzird vārsmas franču mēlē. Vismaz uz papīra nodokļu sistēma veidota tā, lai būtu labvēlīgāka iedzīvotājiem. Un tomēr nodokļu izmaiņām joprojām ir tikai viena mēraukla – ja tās palīdzēs padarīt dzīvi un darbu Latvijā labāku, vājinot emigrācijas adrenalīna līmeni, tad reforma būs izrādījusies veiksmīga un sevi attaisnos. Jo Latvijas attīstībā un arī tautsaimniecībā arvien griezīgāk pirmo vijoli spēlēs demogrāfijas «klimata pārmaiņas». Kamēr par mērauklu kalpo «pliki» miljoni, tikmēr vēl neesam sasnieguši stāvokli, kad darbi politikā iet pa priekšu vārdiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 07. februāris plkst. 6:04

Šis ir nopietns temats, un karstu to nevajag strēbt, tomēr ļoti daudzi darba devēji apliecinās, ka darbaspēka izaicinājumi sen pārkāpuši sportiska azarta slieksni un kļuvuši par sērgu.

2018. gada 06. februāris plkst. 7:54

Ja Latvijā dominē divas lielās veikalu ķēdes, igauņiem un lietuviešiem ir vairākas, arī savi veikali, kas ir ieinteresēti vietējo produktu tirgošanā.

2018. gada 05. februāris plkst. 6:17

Diemžēl jau no projekta iesākuma nepamet iespaids, ka baltieši ieturējuši pēc neatkarības atgūšanas ieviesto tradīciju savtīgo interešu dēļ visu kaut cik prātīgo kopīgu projektu jomā norakt.

2018. gada 02. februāris plkst. 8:23

Galvenais faktors degvielas cenu līmenī būs naftas cenu izmaiņas pasaules tirgū.

2018. gada 02. februāris plkst. 6:29

Valsts pārvalde ar nelielu valdības grūdienu beidzot pašoptimizējas un algos mazāk darbinieku, tomēr palicēji – vērtīgākie darbinieki – ceļos dedzīgāk.

Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...