Mazais bizness

Sākam biznesu: Iekonservē vietējo garšu

Anda Asere, 03.09.2018

Sanija Ciekale

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

IK Smuk’ dāvan’ īpašniece Sanija Ciekale par savu galveno darbu uzskata mammas lomu saviem diviem bērniem, taču pārējā laikā īsteno sevi kā uzņēmēja

IK Smuk’ dāvan’ sortimentā ir dažādas ēdamlietas: ogu mērces jeb čatniji, augu sīrupi, garšaugu maisījumi. «Kopsaucējs visam, ko ražoju, ir vietējās izejvielas – ogas un augi. Lielāko daļu mēģinu audzēt pati vai iepirkt no zināmām saimniecībām. Protams, kanēlis, ko izmantoju čatnijā, nav vietējais, bet čili piparus audzēju pati,» stāsta Sanija.

Runājot par nākotnes plāniem, viņa atklāj, ka vēlas biznesu attīstīt, bet meklē līdzsvaru starp to, ka spēj piedāvāt ko unikālu mazā apjomā, un lielāka mēroga ražošanu. «Man patīk, ka varu radīt produktus ar pievienoto vērtību, bet vienlaikus ar to nevar ļoti daudz nopelnīt. Jāsaprot, cik lielus apjomus vēlos un no kā esmu gatava atteikties, runājot par produkta unikalitāti. Tuvākajā laikā plānoju izveidot internetveikalu, attīstīt dāvanu komplektus un radīt jaunus produktus. Man ir vismaz trīs lieliskas idejas, ko gribu saražot. Dažreiz man ir pat nedaudz bail, vai sortiments nav pārāk raibs. Taču vienlaikus tā ir mana priekšrocība, veidojot dāvanu komplektus,» viņa stāsta.

No dāvanām pie ražošanas

Smuk’ dāvan’ darbojas četrus gadus. «Viss sākās salīdzinoši nesen. Man piedzima bērns. Radošiem cilvēkiem ir grūti nosēdēt uz vietas, saglabājas vēlme darboties. Saskatīju iespējas, arī esot mājās kopā ar bērnu,» saka Sanija. Pirms četriem gadiem Ziemassvētkos vairākas jaunās māmiņas Talsos apvienojās kopīgā projektā, veidojot dāvanu komplektus no vietējo ražotāju produkcijas. Pēc svētkiem projekts samazināja apgriezienus, taču Sanijā nerima vēlme turpināt darboties, radot kaut ko arī pašai. «Ar laiku sapratu, ka jārada kaut kas pašai, un zināju, ka vēlos kaut ko kvalitatīvu un veselīgu, tajā pašā laikā skaistu – tā, lai produkts vienlaikus būtu dāvināšanas cienīgs. Šobrīd esmu nonākusi līdz tam, ka Smuk’ dāvan’ ir spēcīgs zīmols, ko cilvēki sāk atpazīt. Neņemot vērā manus mazos darbošanās apjomus, esmu priecīga, ka cilvēki jau ir ievērojuši mani, dzirdējuši par šiem produktiem, kāds ir saņēmis tos dāvanā. Pavasarī biju tirdziņā Kuldīgā, atkal piedalījos tur arī vasarā, un bija vairāki cilvēki, kuri nāca uz tirdziņu ar domu mani satikt un atkārtoti iegādāties konkrētus produktus, kas viņiem bija iepatikušies,» viņa saka. Cilvēki visās sezonās vienlīdz aktīvi pērk garšaugu maisījumus, bet pārējo produktu pieprasījumu ietekmē gadalaiks, piemēram, grila sezonā labi pērk čatnijus no vietējām ogām, ziemā – vairāk dažādus augu sīrupus. Iesākumā ļaudis produkciju vairāk pirka dāvanām, bet tagad arvien vairāk izvēlas arī pašu lietošanai.

Visu rakstu Iekonservē vietējo garšu lasiet 3. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru