Satversmes tiesas pļauka politiķiem 

Maksātnespējas administratoriem, kuri vienlaikus ir arī zvērināti advokāti, netiks piemērots valsts amatpersonas statuss, savukārt pārējie maksātnespējas administratori no 1. janvāra strādās valsts amatpersonas statusā

Elīna Pankovska, Māris Ķirsons, 23.12.2015

Tādu ainu redz vairāki DB aptaujātie tieslietu jomas speciālisti, vērtējot Satversmes tiesas (ST) spriedumu. Izskanēja arī viedoklis, ka šajā jomā sāksies nevajadzīgs juceklis, kurā ieguvēji nebūs ne kreditori, ne sabiedrība, ne administratori, ne arī politiķi.

«Tā tas būs,» tā uz jautājumu, vai no 2016. gada 1. janvāra būs divas administratoru grupas, kur vienai – administratoriem, kas ir arī zvērināti advokāti – netiek piemērots valsts amatpersonas statuss, bet otrai tas tiek piemērots, atbild zvērināts advokāts un maksātnespējas administrators Kaspars Novicāns, viens no sūdzības ST iesniedzējiem. Viņš uzskata, ka nevar būt situācija, kad valsts amatpersonas statuss attiecībā uz maksātnespējas administratoriem – zvērinātiem advokātiem darbotos kaut kādā ierobežotā apmērā. Pēc K. Novicāna sacītā, situāciju vēl sarežģītāku padara fakts, ka tikai 2016. gada janvārī ST skatīs sūdzību, ko par šo pašu jautājumu ir iesnieguši maksātnespējas administratori, kuri nav zvērināti advokāti, bet grozījumi likumā par interešu konflikta novēršanu stāsies spēkā jau 1. janvārī. Jāņem vērā, ka līdz 1. janvārim arī tiem administratoriem, kuri nevēlas kļūt par valsts amatpersonām, ir jāiesniedz attiecīgs paziņojums. «Situācija nav vienkārša, un no tās būs jāmeklē izeja,» lakonisks ir K. Novicāns.

DB jau vairākkārt rakstījis, ka vislielāko pretestību šai normai izteica tie maksātnespējas administratori, kuri vienlaicīgi darbojas arī kā zvērināti advokāti, jo pēc valsts amatpersonas statusa noteikšanas administratoriem būs jāiesniedz valsts amatpersonu deklarācijas, līdz ar to zvērinātiem advokātiem būtu jāatklāj savu klientu identitāte. Tomēr ST nospriedusi, ka advokātiem, kas darbojas arī kā maksātnespējas administratori, valsts amatpersonas statusa piemērošana neatbilst Satversmei. Savukārt maksātnespējas administratori, kuri nav vienlaicīgi arī zvērināti advokāti, no 2016. gada 1. janvāra tomēr būs valsts amatpersonu statusā un viņiem būs jāiesniedz arī valsts amatpersonu deklarācija. Situācija gan, iespējams, var mainīties, jo janvārī ST izskatīs vēl vienu maksātnespējas administratoru sūdzību, kad tiks lemts, vai par atbilstošu Satversmei var atzīt šo pašu regulējumu attiecībā uz citu profesiju pārstāvjiem. ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš norāda, ka pašreizējais spriedums attiecas tikai uz administratoriem, kuri ir zvērināti advokāti. Uz pārējiem profesiju pārstāvjiem, kuri vienlaikus ir administratori, šis spriedums neattiecas.

Visu rakstu Satversmes tiesas pļauka politiķiem lasiet 23. decembra laikrakstā Dienas Bizness.