Sekojot idejai: Veselības jaunuzņēmums CheeksUp koriģē iesākto kursu 

Veselības jaunuzņēmums CheeksUp vienkāršo tehnoloģisko risinājumu, lai to varētu lietot plašāks logopēdu loks, tādējādi sākot pakalpojuma komercializāciju, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Anda Asere, 18.10.2018
1/7

Ilze Zaharāne

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Līdz šim uzņēmums piedāvāja ar programmas palīdzību mācīties tiem, kuri apmeklēja logopēdijas nodarbības, bet šobrīd ar programmas palīdzību pareizo izrunu var trenēt un nostiprināt mājās. SIA Health Lab izstrādātās sistēmas CheeksUp dibinātāja Ilze Zaharāne stāsta, ka izmaiņa ir tā, ka šobrīd var piedāvāt programmatūru kā pakalpojumu un gala lietotāji maksā abonēšanas maksu par tā izmantošanu, un tas ir mērogojams biznesa modelis, kas līdz šim nebija iespējams. Šobrīd pieeja sistēmai ir 20 logopēdiem, kuri var piedāvāt šo mājasdarbu rīku saviem klientiem. Šādi risinājums ir pieejams visā Latvijā plašākam cilvēku skaitam, tādējādi terapija kļūst sasniedzamāka.

Līdz tam ir pagājuši trīsarpus gadi. Tas ir normāli veselības tehnoloģiju jomā, taču vajadzīga liela pacietība, lai šo posmu izturētu. Ilzei palīdzējis tas, ka šajā laikā viņa izveidoja savu privātpraksi, strādājot gan ar klasiskām logopēdijas metodēm, gan pamazām integrējot CheeksUp risinājumu. «Tas ir atmaksājies, jo, kad produkts bija gatavs, man praksē bija vairāki bērni, kam varēju piedāvāt piedalīties testēšanā, īstajā brīdī sniedzot viņiem to, kas nepieciešams. Mana privātprakse bija mana smilškaste – pirmie klienti nebija nekur tālu jāmeklē. Tas nostrādāja pozitīvi klientu piesaistē,» saka Ilze. Galvenā auditorija ir bērni, kuri nemāk vai kuriem ir traucējumi izrunāt dažādas skaņas, piemēram, «r», «l», «s», «z», «š», «ž», «č», «ķ», «ģ», «k», «g».

Atbilstoša sarežģītība

CheeksUp WEB ir instruments logopēdiem, tas darbojas kā interneta vietne, kur speciālists var veidot individuālus mājasdarbu plānus skaņu, zilbju un vārdu stimulu audio ierakstiem. Vārdi spēlē tiek izrunāti, pastiprināti uzsverot konkrēto skaņu, vairāk to artikulējot un palēninot, lai bērns to labāk sadzird. «Tas ļauj izveidot mājasdarbu plānu tieši tādu, kādu bērniņam konkrētajā brīdī vajag, jo veselības nozarē ir svarīgi, lai risinājums būtu individuāli pielāgots. Tas ir pareizā sarežģītības līmenī, ko nenodrošina citas lietotnes, kur treniņu plāns ir ieprogrammēts automātiski,» skaidro Ilze. Logopēda izaicinājums ir izstrādāt ne pārāk sarežģītu, ne arī pārāk vieglu treniņu plānu. Tas pats attiecas uz mājasdarbiem – ja tie būs pārāk sarežģīti, bērns negribēs tos pildīt, zinot, ka tā ir grūtā spēle, jādara sarežģītas lietas, kas viņam nesanāk un nepatīk. Tāpat bērns ātri zaudēs interesi, ja viss padosies pavisam viegli.

Nereti vecāki teic, ka nav laika strādāt ar bērnu mājās. «Es saprotu, ka bērniem, kuriem ir komplicētāki traucējumi un daudz dažādu nodarbību, ir tiešām grūti atrast laiku un spēku, lai trenētos mājās. Vienkāršākos gadījumos atlicināt desmit minūtes treniņam nav tik sarežģīti,» spriež Ilze. Bieži vien vecākiem ir grūti ar bērnu trenēties mājās, jo pēc klasiskās metodes logopēds pasaka, ka jāatkārto uz lapiņas uzrakstītie jaunapgūtie vārdi, bet mammas un tēti gluži vienkārši nezina, kā to darīt.

Sistēma ļauj logopēdam komunicēt ar vecākiem, paziņot par jaunajiem vārdiem, ko bērns ir iemācījies, un kurus uzdevumus nepieciešams pildīt mājās. Skolās ir e-klase, kas ļauj skolotājam sazināties ar vecākiem, bet bērnudārzos logopēdu komunikācija ar vecākiem ir apgrūtināta.

Visu rakstu Koriģē iesākto kursu lasiet 17. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi laikrakstu elektroniski!

Jaunākais izdevums