Uzpūš lielāku nodokļu miglu

2016. gada 13. decembris plkst. 7:05
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Iebilstot pret minimālo valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu apmēra atcelšanu, vienlaikus palielinot mikrouzņēmumu nodokļa likmi līdz 15%, partija Vienotība piedāvā mazajiem uzņēmējiem brīvas izvēles iespējas; premjers nepiekrīt

«Brīvdienās strādājām, izanalizējām premjera piedāvājumu un radījām savējo, bet pretī saņemam «Nav laika to analizēt»,» DB norāda partijas Vienotība valdes loceklis Edvards Smiltēns. Viņš norāda, ka partija ir pārsteigta par «sniegu no skaidrām debesīm», kas izpaužas kā vēlme atgriezties 2012. gadā un MUN maksātājiem palielināt nodokļa likmi līdz 15%, bet atteikties no valsts sociālās apdrošināšanas maksājuma minimuma. «Tādējādi minimālās sociālās apdrošināšanas koncepts ir miris un tiek radīta bumba valsts sociālās apdrošināšanas budžetā, kura var sprāgt jau 2019. gadā,» uzsver E. Smiltēns.

Viņš atgādina, ka Vienotība savulaik radīja mikrouzņēmuma nodokļa ideju, lai stātos pretī ekonomiskajai krīzei, darba vietu likvidācijai, tikai parlamentā tā tika izmainīta un samazināta no sākotnējiem 20% līdz populistiskiem 9%. «Tas veicināja darbošanos legāli, bet tiem, kuri strādāja pie MUN maksātājiem, nebija tikpat kā nekādu sociālo garantiju kāda sociālās apdrošināšanas riska – slimības, vecuma, utt. – iestāšanās gadījumā, tāpēc 2012. gadā bija ideja ik gadu šī nodokļa likmi paaugstināt par diviem procentpunktiem, līdz tā sasniegtu 15%,» atgādina E. Smiltēns. Toreiz šī iecere tika noraidīta un, lai šos MUN darbiniekus nepamestu likteņa varā, tika izstrādāta minimālo valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu koncepcija, kuru bija nolemts ieviest pakāpeniski, turklāt trīs gadu laikā. «Tādējādi būtu novērsta iespējamo sūdzību iesniegšana Satversmes tiesā un apelēšana pie neprognozējamas nodokļu politikas. 2016. gada pirmie 11 mēneši pagāja, un nekas neliecināja, ka 2015. gada nogalē akceptētā reforma varētu tikt apturēta, jo pietika laika, lai atrastu risinājumus ar nepilna laika nodarbinātajiem un tiem, kuri MUN izmanto piestrādāšanai, nevis kā pamata darba vietu,» stāsta E. Smiltēns. Viņš atzīst, ka atbildīgās Saeimas komisijas gatavotie grozījumi, kas paredzēja būtiski paplašināt to personu loku, par kuriem varētu nemaksāt minimālo sociālās apdrošināšanas maksājumu, būtībā no budžeta «izņemtu» aptuveni 50 milj. eiro un būtu sarežģīta to administrēšana.

Visu rakstu Uzpūš lielāku nodokļu miglu lasiet otrdienas, 13.decembra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi