Likumi

Administratoriem dzīrot neļaus

Elīza Grīnberga, Māris Ķirsons, 05.03.2018

Ainis Dābols

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašlikvidācijas gadījumā aktīvu izstrādes process nav ierobežots ar laika termiņu, tādēļ aktīvi nav jāpārdod par jebkādu cenu

Pēdējie banku un lielāko uzņēmumu maksātnespējas gadījumi saistās ar skandāliem un kriminālprocesiem saistībā ar maksātnespējas administratoru negodprātīgo rīcību, tādēļ AS ABLV Bank, izvēloties pašlikvidācijas ceļu, varētu būt izdarījusi pareizo izvēli, lai maksimāli daudz naudas saņemtu kreditori, nevis maksātnespējas administratori. Turklāt šajā gadījumā aktīvus pārdot nespiedīs termiņi, un tas varētu ļaut iegūt lielākas summas.

Datu par to, cik daudz uzņēmumu tiek likvidēti, balstoties uz to īpašnieku lēmumu un viņu ieceltiem likvidatoriem, un kāds ir šādi likvidējamo uzņēmumu īpatsvars no kopējā likvidēto uzņēmumus skaita, nav. Tomēr starp divu kategoriju uzņēmumu likvidatoriem ir liela atšķirība. «Maksātnespējas administratoru ieceļ tiesa, un viņa lēmumus un darbu kontrolē kreditoru sapulce, savukārt īpašnieku iecelta likvidatora darbu kontrolē īpašnieki,» vienu būtisku atšķirību starp divu veidu likvidatoriem skaidro Ainis Dābols, kurš ir īpašnieku iecelts likvidators vairākos uzņēmumos. Viņš norāda – lai arī būtība abu kategoriju likvidatoriem ir viena un tā pati – norēķināties ar kreditoriem –, tomēr maksātnespējas administratoriem ir noteikts termiņš, kurā viņiem ir jāveic konkrētas darbības, savukārt dalībnieku ieceltam likvidatoram šāda termiņa nav. «Administratoram normatīvi uzliek par pienākumu rīkot aktīvu izsoles un, ja tās nenotiek, tad jāsamazina pārdodamās mantas cena līdz tam brīdim, kamēr kāds tomēr to nopērk, savukārt likvidatoram šādu striktu ierobežojošu rāmju nav, un tas nozīmē, ka likvidators pārdošanas cenu var nesamazināt, bet meklēt atbilstošāko aktīvu pircēju,» vēl vienu būtisku atšķirību starp administratoru un likvidatoru rāda A. Dābols. Viņš arī atzīst, ka savā darba praksē, likvidējot konkrētus uzņēmumus, ir saskāries ar dažādām situācijām, kurās likvidatoram ir bijis vieglāk pieņemt lēmumus nekā tad, ja tas būtu jāveic administratoram. «Nevar noliegt, ka administratoriem ir izdevīgāk parādnieka aktīvus izpārdot maksimāli ātri un par šo darbu saņemt normatīvos paredzēto atlīdzību, savukārt likvidatoram, lai arī būtība ir tieši tāda pati, tomēr attieksme ir cita,» vērtē A. Dābols.

Tas būtu interesants pētījums, ja pamēģinātu izvērtēt abos likvidācijas procesos kreditoru saņemto – atgūto naudu.

Viņaprāt, tas būtu interesants pētījums, ja pamēģinātu izvērtēt abos likvidācijas procesos kreditoru saņemto – atgūto naudu. «Ja maksātnespējas procesos nav dzirdēts par gadījumiem, ka no administratora atgūtās naudas vēl pāri paliek īpašniekiem, tad kapitāldaļu turētāju iecelto likvidatoru gadījumos tas nav nekas neparasts, jo šo likvidatoru darbību neietekmē normatīvo aktu prasības par termiņiem, izsolēm utt.,» uzsver A. Dābols. Viņš vērš uzmanību, ka administratoram normatīvi izvirza vairākas prasības, jo tas nevar būt cilvēks, kurš ir bijis saistīts ar parādnieku, savukārt dalībnieks par likvidatoru var iecelt ne tikai jebkuru, ko vēlas, bet arī par tādu var būt valdes loceklis vai pats uzņēmuma īpašnieks. «Banku gadījumā likvidatora kandidatūra jāapstiprina FKTK, turklāt tam ir jāatbilst daudzām prasībām,» uz jautājumu par to, vai banku likvidatoram ir kādas īpašas prasības, atbild A. Dābols. Viņš vērš uzmanību, ka Latvijā ar uzņēmumu likvidāciju nodarbojas arī Valsts ieņēmumu dienests (pēc šīs iestādes lēmuma vienkāršā formā Uzņēmumu reģistrs izmet no reģistra), taču pēc šādas procedūras uzņēmuma īpašnieks un valdes locekļi var nonākt tā dēvētajā riskanto personu sarakstā un viņiem vairs nav iespēju reģistrēt jaunus sev piederošus uzņēmumus, kā arī kļūt par valdes locekļiem kādos citos.

LASI ARĪ:

Trasta komercbankas likvidators par pusgada darbu nopelnījis 2,9 miljonus eiro

Nepieļaut bankas tālāku saplosīšanu

Likvidatora un viņa palīga ikmēneša atlīdzības apmērs nevarēs pārsniegt 100 tūkstošus eiro

Pašlikvidējoties var iegūt vairāk naudas

Papildināta - Bernis: ABLV Bank pašlikvidācija ir smagākais lēmums manā dzīvē un izdzēš 25 gadu darbu

ABLV Bank pašlikvidējoties, likvidatoru izvēlēsies bankas akcionāri

Papildināta - ABLV Bank nolemj pašlikvidēties

Plašāk lasiet rakstā Pienākušas administratoru laikmeta beigas pirmdienas, 5. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru