Arhibīskaps Vanags pret populistiem 

Salūts ir izšauts, simtgades sajūsma ir noplakusi, un esam turpat, kur esam, – bez jaunas valdības un ar sašķeltu Saeimu. Taču ir pelavas, un ir graudi. Arhibīskapa Jāņa Vanaga 18. novembra sprediķī ir vērts ieklausīties.

Sandris Točs, speciāli DB, 2018. gada 26. novembris plkst. 6:11

Foto: LETA

Ne tāpēc, ka luterāņu viedoklis būtu vērtīgāks par katoļu, pareizticīgo vai citu viedokli. Bet tāpēc, ka Jānis Vanags ir gudrs un valstiski domājošs cilvēks, kurā der ieklausīties gan Saeimas deputātiem, gan Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, gan mums visiem, kas nav vienaldzīgi par mūsu valstī notiekošo. Jo mūsu valdība ir arī mūsu daļa, ne tikai koalīcijas sarunu vedēju politiķu daļa, kuriem ir pienācis pēdējais laiks izpūst gaisu no savas iedomības baloniem.

Par ko Latvijas simtgades sprediķī runāja arhibīskaps? Par Kristu, mūsu dzīves garīgo dimensiju un par Latviju, materiālo vietu, kur mums ir jādzīvo. Viņš runāja ne tikai par to, ko mums vajag, bet arī par to, ko nevajag. Mums vajag būt pateicīgiem un novērtēt to, kas mums ir, un nevajag to sacūkot. Vēlēšanās ir uzvarējuši jauni spēki, kuri iedomājas, ka lielākā laime ir viņi un reformas. Taču vārds «reforma» jau sen nav vārda «labums» sinonīms. Tauta grib morālas pārmaiņas valsts vadībā, bet ir nogurusi no tādām pārmaiņām, pēc kurām labāk nekļūst. Uzņēmēji saka – lieciet mūs mierā, ja nevarat kaut ko uzlabot, tad labāk atstājiet visu, kā ir! Jo mums ir vajadzīgi kvalitatīvi valdības lēmumi, nevis vienkārši ministriju skaita samazināšana. Mums ir vajadzīga laba, ērta valsts pārvalde, nevis vienkārši cilvēku atlaišana un tāpēc iestādes darba laika samazināšana, un kāda jauna, vēl neērtāka un cilvēkiem nedraudzīgāka sistēma. Nav jau tā, ka viss ir slikti un mums par visu varu ir vajadzīgs tāds glābējs, kas visu salauž un sašķaida gabalos.

Es nepārstāstu arhibīskapa sprediķi, kura tekstu jūs varat izlasīt luterāņu mājaslapā. Es runāju par to, ko no tā sapratu. Arhibīskaps Vanags nostājas pret populistiem. Nevis pret cilvēkiem, kuri ir populisti, bet pret populismu kā ilūzijām un aizspriedumiem, kas savā būtībā ir meli. Kur Latvijas politikā parādās populisms? Tas ir visur. Tas nav tikai vienā jaunā partijā, kura populistiski ir nodēvēta par populistiem, it kā populistu nevienā citā partijā nebūtu. Šāda birka «populists» tieši arī ir populisms šī vārda negatīvajā nozīmē – runāt bez satura tikai tāpēc, ka labi skan vai atbilst izplatītiem aizspriedumiem.

Kaitīgākais populisms, kas ir izplatīts Latvijā, dzīvē izpaužas tā saucamo «līniju» novilkšanā. Šo līniju dēļ tagad ir paralizēta Latvijas Saeima. Kāds ir šo līniju morālais pamats? Nekāds. Tā ir manipulācija ar aizspriedumiem. Tā ir lepnība, sevi automātiski izceļot labāku par citiem. Tautu pār tautu, grupu pār grupu, cilvēku pār cilvēku. Ar kādām tiesībām? Tikai tāpēc, ka man ir šķietams vairākums, es varu ierādīt kādam vietu? Kāds vairākums? KPV LV ir 16 balsis, bet Attīstībai/Par! – 13 balsis Saeimā. JKP ir 16 vietas, bet NA ir 13 vietas Saeimā. Starpība ir tieši trīs no 100! Tā ir milzīga uzvara? Uzvarētāji!? Vai milzīga iedomība un lepnība?

«Mēs ātri ķeramies pie laužņa un cirvja, un paši iecērtam sev kājā. Piemēram, politikā – ja tu savu nākamo vai esošo partneri nosauc par bandītu un noziedznieku, par lētu populistu vai ienaidnieka aģentu, kā tu varēsi ar viņu sēdēt pie viena galda? Kāda būs jūsu sadarbības gaisotne? Ko labu tas var atnest?» – jautā arhibīskaps Vanags.

«Sakaut var ienaidnieku, no kura gribi un vari tikt vaļā. Bet nedrīkst sakaut savu sievu vai vīru, ja gribi ar viņu dzīvot. Nedrīkst sakaut savus bērnus, ja negribi, lai viņi tevi pamet, kad pieaugs. Nedrīkst sakaut kaimiņu blakus dzīvoklī vai mājā, kaut reizēm to tik ļoti gribas, jo tas atnesīs tikai nelaimi,» saka arhibīskaps Vanags.

«Latvijai ļoti vajag šo Kristus vērtību, jo te dzīvo latvieši, krievi un dažādu citu tautību pārstāvji ar atšķirīgu vēstures izpratni un interesēm. Vēsturisku pāridarījumu un netaisnības izjūtā mēs ātri esam ķērušies pie laužņa un cirvja, saucot cits citu par okupantiem un fašistiem, meklējot iesist pēc iespējas sāpīgāk. Mēs velkam dažādu krāsu līnijas. Varbūt esam pat mēģinājuši cits citu sakaut. Bet mums jādzīvo kopā, un mēs dzīvosim un nekur neliksimies. Latvijai beidzot vajag prātīgu dialogu – ar mērķi uz kopību un izlīgumu, par savām īpašajām interesēm iestājoties ar vislielāko saprātu un mazāko nepieciešamo spēku,» ir pārliecināts arhibīskaps Vanags.

Pietiek populisma! Jūs neesat Saeimā ievēlēti, lai kaut ko tēlotu un izliktos par to, kas jūs neesat. Sabiedrības krietna daļa jau sen redz cauri gan jums, gan jūsu lētajiem meliem. Smejas par jūsu līnijām, kurām tic vairs tikai īpaši apmātie. Mums ir vajadzīga vienkārši normāli strādājoša valdība, kas pieņem lēmumus Latvijas sabiedrības interesēs. Saeima, kas ieklausās vispirms Latvijas tautā, nevis kādā citā viedoklī. Vienkārši Latvijas valdība un Latvijas Saeima, kas strādā, kā prot, bet ar labāko sirdsapziņu mūsu interesēs. Nevis taisa blefu, kamēr lēmumus pieņem citur un citi.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 12. novembris plkst. 6:06

Jāņa Bordāna, Jutas Strīķes un Jura Juraša valdības izveidošana ir lielā iespēja....

2018. gada 01. novembris plkst. 6:11

Kas organizēja Mārtiņa Bunkus braucienu uz ASV? Kāpēc ar Bunku tikās ASV...

2018. gada 22. oktobris plkst. 6:06

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim ir jārespektē vēlētāju griba. Vai nu Vējonis būs...

2018. gada 16. oktobris plkst. 6:02

Pārņemt varu valstī un ieviest «vilkaču» diktatūru. Patiesībā tāds plāns tika prezentēts...

2018. gada 08. oktobris plkst. 5:58

Vēlēšanās ir uzvarējušas divas jaunās partijas. Divas partijas ir pateikušas, ka ir...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 23. novembris plkst. 13:14

Līdz šim daudzi nodokļu eksperti, Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Finanšu ministrija...

2018. gada 23. novembris plkst. 12:43

Irina Maligina un viņas sabiedrotie turpina apzināti neievērot likumu un ļaunprātīgi nepilda...

2018. gada 23. novembris plkst. 11:47

Godātā redakcija,vēlējos padalīties asociācijās, kuras mani nav likušas mierā iepriekšējo...

2018. gada 23. novembris plkst. 7:32

Tas ir noticis. Eiropas Komisija (EK) otrreiz ir noraidījusi Itālijas budžeta plānu...

2018. gada 23. novembris plkst. 6:21

VAS Pasažieru vilciens nolēmis vairāk nekā trīsdesmit jaunus elektrovilcienus iegādāties no spāņu...

2018. gada 22. novembris plkst. 14:57

Līdz brīdim, kad Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības (ES), ir palicis mazāk...

2018. gada 22. novembris plkst. 8:34

Valdība nolēmusi, ka maksa par nepamatotu ātrās medicīniskās palīdzības izsaukšanu tiks palielināta...

2018. gada 22. novembris plkst. 6:38

Par to, ka vienmēr kārtīgi jāpaēd brokastis, ikviens būs dzirdējis ne tikai...

2018. gada 22. novembris plkst. 6:06

Pirms vairāk nekā simts gadiem komunistu vadonis Ļeņins plānoja revolūciju no Šveices....

2018. gada 21. novembris plkst. 9:10

Akciju tirgi mēdz būt priekšvēstneši cikla maiņām ekonomikā. Taču daudz biežāk straujš akciju...