Karjera

Baltijas valstu augstskolas konkurē sadarbojoties

Kristīne Stepiņa, 22.10.2018

Foto: Ieva Čīka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskajos reitingos daudzās pozīcijās Latvijas augstskolas atpaliek no Igaunijas un Lietuvas māsām, cīņa par vietām ir spraiga, taču konkurence ir vērsta uz sadarbību.

Konkurence Baltijas mērogā ir veselīga, tā kalpo kā dzinulis un mudina turpināt investēt attīstībā un inovācijās, atzīst DB aptaujātie augstskolu vadītāji.

Times Higher Education reitingā augstāko novērtējumu starp Latvijas augstskolām ir guvusi Latvijas Universitāte (LU), ieņemot 801. līdz 1000. vietu, ierindojoties starp 5% pasaules labāko augstskolu. LU mērķis ir uzlabot vērtējumu reitingos par divsimt vietām. «Maksimālā programma varētu būt vieta TOP500, bet tā sasniegšanai nepieciešams palielināt zinātniskās publicēšanās intensitāti un kvalitāti, kā arī samazināt studentu skaitu uz vienu pasniedzēju. Lai to panāktu, nepieciešams finansējuma pieaugums gan studijām, gan zinātniskajai darbībai, gan starptautiskās sadarbības intensificēšana. Kopumā katru gadu LU rezultatīvie rādītāji reitingos uzlabojas, taču arī citas pasaules augstskolas uz vietas nestāv. It īpaši Ķīnā, kura Times Higher Education vērtējumā jau kļuvusi par zinātnes lielvalsti, līdzinoties ASV. Te vietā būtu atcerēties citātu no Lūisa Kerola Alises brīnumzemē: ja gribi palikt uz vietas, jāskrien ļoti ātri, ja gribi tikt uz priekšu – vēl ātrāk,» vērtē LU rektors Indriķis Muižnieks.

Baltijas valstu augstskolu sadarbība dod papildu impulsus studiju kvalitātes un pētniecības attīstībai. LU ar Baltijas valstu augstskolām studiju jomā sadarbojas, izmantojot gan divpusējos līgumus, gan Eiropas Savienības (ES) studentu mobilitātes programmu Erasmus+. Divpusēji sadarbības līgumi ir parakstīti ar Tartu un Tallinas Universitāti, Viļņas Vitauta Diža, Mīkola Romera un Lietuvas Medicīnas universitāti.

Savukārt sadarbība Erasmus+ programmas ietvaros ir vēl plašāka – ar Tartu Universitāti, Tallinas Tehnoloģiju universitāti, Tallinas Universitāti, Tallinas Veselības aprūpes koledžu, kā arī ar 15 augstskolām Lietuvā. Sadarbība pētniecībā notiek tādās programmās kā Apvārsnis 2020, Baltijas jūras reģiona programmā, kā arī ES pārrobežu sadarbības programmā INTERREG.

Sadarbība notiek teju visās LU darbības jomās – valodniecībā (letonika), medicīnā, psiholoģijā, ķīmijā, pedagoģijā, Baltijas studijās, zemes zinātnē, vides aizsardzībā, bioloģijā, fizikā, politoloģijā, vēsturē, ekonomikā un biznesa vadībā, informācijas un komunikāciju tehnoloģijās, tiesību zinātnē u.c. Izveidojusies arī Baltijas augstskolu rektoru sadarbības tradīcija. Tiek piešķirta triju augstskolu stipendija studentiem, kuri ir apguvuši latviešu, lietuviešu un igauņu valodu.

Visu rakstu Ar kaimiņiem gan konkurē, gan sadarbojas lasiet pirmdienas, 22.oktobra laikrakstā Dienas Bizness!Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru