Atsevišķi betona ražošanas uzņēmumi ir tuvu bankrotam un nozarē sācies pārpirkšanas process. Tas noticis, samazinoties pieprasījumam un pieaugot konkurencei. Tā rezultātā apmēram par piektdaļu pusgada laikā lielo objektu piegādēs kritusi betona cena un arī nākotne neizskatās rožaina.
Iemesls šādai situācijai ir ne vien valdības pretinflācijas plāna pieņemšana, ierobežojot kreditēšanu un tā apstādinot daudzu objektu būvniecību, bet arī daudzo betona ražotāju skaits, kas īpaši palielinājies 2007. gadā, cerot uz vieglu peļņu, spriež nozarē strādājošie. 2006. gadā Latvijā bija 15 - 18 betona ražotāji, bet šobrīd to jau ir pāri par 50. Apmēram 40 atrodas Rīgā.
Iet uz bankrotu
Uzņēmējs, kas nevēlējās publiskot savu vārdu, Db apliecināja, ka vismaz trīs betona ražotāji, nebūt ne mazie, iet uz ūtrupi un bankrotu: "Tie ir cilvēki, kas paņēmuši vairāku miljonu latu lielus kredītus bankā. Tikai betona mezgls vien maksā 0.3 - 0.4 milj. Ls, vēl jānopērk transporta vienības - ražotnē ir jāiegulda vismaz miljons. Un tikai uz ambīcijām, ka cements ir deficīts un es tikai ražošu betonu un būs baigi vieglā peļņa, nu, tā nevar - šie cilvēki ir avantūristi."
Andis Riekstiņš, konsultāciju biznesa kompānijas AXIO Capital valdes priekšsēdētājs, apstiprināja, ka betona ražošanas nozarē var runāt par bankrotiem ne tikai mazo, bet arī lielo ražotāju vidū. "Jā, ir tāda lieta," atsakoties kaut ko precizēt, sacīja A. Riekstiņš.
Būvniecības akciju sabiedrības RBSSKALS Iepirkumu direktors Valdis Briedis prognozē, ka vadošie betona ražotāji, kuriem tirgus segments ir lielbudžeta un rūpnieciskie projekti, nodrošinās ražošanu un to attīstīs, iespējams, pārpērkot mazāko uzņēmumu ražotnes, sevišķi, kuras izvietotas ģeogrāfiski izdevīgās vietās. Viena daļa no betona vai tā izstrādājuma ražotājiem varētu arī likvidēties.
Neļaus nomirt
Vieni no lielākajiem betona ražotājiem - SIA Rudus Latvija un SIA Rīgas firma Lugaži vadība atzina, ka nozarei ir iestājušies grūti laiki. SIA Rudus Latvija tirdzniecības vadītājs Zigurds Prūsis prognozē, ka, lai gan betona cena kopš pērnās vasaras vidus ir sākusi kristies un samazinājusies par 15 - 20 %, tā vēl kādu brīdi kritīsies. Situācija varētu sākt stabilizēties šī gada beigās. "Cena ir tāda, ka celtniekiem aizvedam betonu un vēl gandrīz piemaksājam par to. Turklāt cementam cena šogad atkal pieaugusi par 10 %, bet betonam krīt. Kā izdzīvosim? Mūsu īpašnieki 100 % apmērā ir somi, viņi jau neļaus mums nomirt. Bet tas ilgi tā nevar turpināties," tā Z.Prūsis.
SIA Rudus Latvija apgrozījums šogad ir krities par 30%, darbinieki vēl netiek atlaisti, "tik krasi nekas nenotiek". Z. Prūsis atzīst, ka pieprasījuma kritums pēc betona nav saistīts ar sezonalitāti, "pagājušajā ziemā nebija nekāda krituma". Tam esot divi iemesli. Pirmais - mazāks pasūtījumu skaits, jo objektiem nav finansējuma, "visi tik rēķina un rēķina, bet celtniecības objekti kā nesākas, tā nesākas". Otrais - lielais betona ražotāju skaits. Konkurence tagad esot ārkārtīgi sīva un būvnieki var diktēt noteikumus: "Betona piegādātāji skrien uz objektu, ķer aiz rokas un piedāvā. Tā darām arī mēs. Pasūtītāji jau pie ražotāja nāk tad, kad ir deficīts, bet deficīta vairs nav".
Cer uz kvalitāti
Mazais ražotājs - SIA Siguldas bloks valdes priekšsēdētājs Vairis Dalke saka, ka tirgū strādā jau 15 gadus, un uzņēmums krīzē varētu izdzīvot ar kvalitāti, kā arī ar to, ka bez betona ražo arī betona bruģakmeņus, apmales un sienas blokus. Ziemas periodā SIA Siguldas bloks betonu neražojot.
"Jā, citi rudenī dempingoja, bet mēs cenu zemē nelaidām," tā V. Dalke, atzīstot, ka pieprasījums pēc būvmateriāliem tirgū ir samazinājies, un uzņēmuma kopējais apgrozījums decembrī ir krities par apmēram 10 - 15 %.
Galīgi neiet
"Nu galīgi neiet, nezinu, kā būs," nobažījies ir viens no lielākajiem betona ražotājiem SIA Rīgas firma Lugaži direktors Juris Libeks. "Šodien, piemēram, saražojām tikai 9 m3 betona, bet parasti tie bija 150 m3 dienā. Janvārī, salīdzinot ar pērnā gada janvāri, apgrozījums ir krities par apmēram 40 %". Viņš piebilst, ka var runāt par cenu karu, piegādājot betonu liela apjoma objektiem: "Runājot par vienu pasūtījumu 8 000 m3 apjomā, uzzināju, ka Cemex un Rudus Latvija piedāvā betonu par 7 - 8 Ls/m3 lētāk. Viņiem ir ārzemju aizmugures, bet mēs esam latviešu uzņēmums."
Tā kā Rīgas firma Lugaži ražo arī dzelzsbetona izstrādājumus, tad "kaut kā iztiekam, bet viss iet uz grunti. Problēma ir nodarbināt darbiniekus, tāpēc daļa cilvēku tagad ir devušies atvaļinājumā. Galvenais jau valstij nodokļus samaksāt. Pārdot kompāniju? Varbūt ar laiku, pašreiz ne."