Britu mārciņas vērtība pieaug, bet Eiropas biržu indeksi krītas 

Britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru ceturtdien pieauga pēc tam, kad Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas delegācijas vienojās par deklarācijas projektu attiecībām pēc «Breksita».

LETA--AFP, 23.11.2018

ASV biržu indeksi nemainījās, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena – un biržas bija slēgtas.

Foto: AP/SCANPIX/LETA

ASV biržu indeksi nemainījās, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena – un biržas bija slēgtas.

Britu mārciņas padārdzināšanās dēļ saruka Londonas biržas indekss. Eiropas biržu indeksu kritumu sekmēja arī krasas naftas cenu svārstības, bažas par tirdzniecības karu un Itālijas budžeta problēmas.

Mārciņas vērtības straujais kāpums nedaudz tika nobremzēts, kad analītiķi secināja, ka pēcbreksita attiecību deklarācijas projektā ir maz kā tāda, kas attaisnotu šīs valūtas ilgtspējīgu padārdzināšanos.

«Neraugoties uz pozitīvo valodu, projekta tekstā ir grūti atrast daudz ko tādu, ko mēs jau nezinājām,» sacīja risku pārvaldības konsultāciju uzņēmuma JCRA analītiķis Džošua Robertss.

Valūtas tirgos tomēr bija darbīga tirdzniecības diena, un tās dalībnieki guva labu peļņu, pateicoties mārciņas vērtības straujām izmaiņām.

«Tirgotājiem, kuriem patīk lielāka nestabilitāte, tā bija kā agri pienākuši Ziemassvētki,» teica «Think Markets» galvenais tirgus analītiķis Naīms Aslams.

«Ir fakts, ka Pateicības dienā .. ar «Breksitu» saistītās ziņas rada milzu izmaiņas šīs valūtas vērtībā.»

Beidzoties tirdzniecības sesijai Eiropā, britu mārciņas vērtība bija pieaugusi par vairāk nekā pusprocentu gan attiecībā pret ASV dolāru, gan attiecībā pret eiro.

Neraugoties uz to, «[britu] valūta vēl arvien ir daudz vājāka, nekā tā bija pirms astoņām dienām», tātad pirms Lielbritānijas «Breksita» ministra Dominika Rāba demisijas, atzīmēja OFX valūtu analītiķis Hamišs Muress.

Jēlnaftas cenas, kas trešdien bija pieredzējušas kāpumu, ceturtdien atkal kritās. Kopš oktobra sākuma, kad jēlnaftas cenas pietuvojās četru gadu augstākajiem līmeņiem, tās ir kritušās par gandrīz 30%. Naftas tirgu analītiķi to izskaidro ar lielu piedāvājumu un globālās izaugsmes nākotnes perspektīvas vājināšanos.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās saruka.

Eiro vērtība pret ASV dolāru pieauga, britu mārciņas kurss pret dolāru kāpa, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena ceturtdien kritās par 0,80 dolāriem līdz 53,84 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā saruka par 0,67 dolāriem līdz 62,81 dolāram par barelu.

ASV biržu indeksi «Dow Jones Industrial Average», «Standard & Poor's 500» un «Nasdaq Composite» ceturtdien nemainījās, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena – un biržas bija slēgtas.

Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien kritās par 1,3% līdz 6960,32 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 saruka par 0,9% līdz 11 138,49 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 samazinājās par 0,8% līdz 4938,14 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru ceturtdien pieauga no 1,1385 līdz 1,1400 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret dolāru kāpa no 1,2777 līdz 1,2866 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu kritās no 113,04 līdz 113,00 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu samazinājās no 89,09 līdz 88,60 pensiem par eiro.

Jaunākais izdevums