Ekonomikas ministrs Jurijs Strods (TB/LNNK) rosina mainīt iedzīvotāju ienākumu nodokļa aprēķināšanu strādājošajiem pensionāriem, piemērojot neapliekamo minimumu. Tādējādi, sekmējot pensionāru iekļaušanu darba tirgū, ne tikai daļēji tiktu risināta kvalitatīva darbaspēka trūkuma problēma, bet arī palielināti pensijā esošo cilvēku kopējie ienākumi un mazināta ēnu ekonomika valstī, Db.lv informēja ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļa.
Ekonomikas ministrs Jurijs Strods: "Šī brīža apstākļos, kad trūkst kvalitatīvu darbinieku, tiem cilvēkiem, kuri jūtas pietiekami stipri, lai vēl strādātu, šāda iespēja ir jādod, viņus motivējot gan finansiāli, gan piedāvājot viņiem piemērotu un ērtu darba laiku. Viņi ar savu darba pieredzi, iegūtajām zināšanām un prasmēm varētu būt noderīgi ne vienā vien Latvijas uzņēmumā."
Šobrīd pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem Latvijā ir vairāk kā 80 tūkstoši strādājošie pensionāri un, aprēķinot iedzīvotāju ienākumu nodokli, netiek piemērots neapliekamais minimums. 2008.gadā neapliekamā minimuma piemērošana strādājošajiem pensionāriem palielinātu viņu neto darba algu par 20 latiem, ja neapliekamais minimums būs 80 lati, kā patreiz tas tiek plānots.
Palielinoties neto darba algai, pieaugs arī pensionāru kopējie ienākumi. Piemēram, strādājošajiem ar minimālo darba algu kopējie ienākumi pieaugs par 9%, bet ar vidējo darba algu - par 5% (pēc EM novērtējuma vidējā darba alga tautsaimniecībā 2008.gadā varētu sasniegt 400 latus, bet vidējā pensija - 120 latus).
J.Strods norāda, ka šāda iedzīvotāju ienākumu nodokļa aprēķināšana strādājošajiem pensionāriem mazinās arī algu maksāšanu aploksnēs jeb ēnu ekonomiku. Šobrīd pensionāri vairāk varētu būt ieinteresēti darba algu saņemt aploksnēs tieši lielo nodokļu dēļ.