Valsts izstrādātais mehānisms, kā noteikt nekustamā īpašuma vērtētāju kvalifikāciju, radījis situāciju, ka faktiski tiek ļoti nopietni apdraudēti nekustamā īpašuma turētāju dati.
Pēc esošās kārtības var izdarīt gana objektīvus secinājumus par cilvēku mantisko stāvokli. Daudziem tas varētu šķist ne tikai nevēlami, bet sagādāt arī visnotaļ nepatīkamus brīžus.
Proti, Tieslietu ministrijas (TM) virzītais projekts paredz izveidot komisiju licenču izsniegšanai komersantiem nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanai. Lai saņemtu sertifikātu, ka vērtētājs atbilst sertificēta vērtētāja kritērijiem, komersantam datorprogrammas Excel formātā būs jāiesniedz datu pārskats par savu līdzšinējo darbību. Dati sevī ietver informāciju par darījumā iesaistītā nekustamā īpašuma adresi, kadastra numuru un tirgus vērtību, kas obligāti jāiesniedz uz norādītu e-pasta adresi vai datu nesējā. No tā izriet, ka šādā veidā faktiski komisijas sastāvā nonāks informācija, kas tās noplūšanas gadījumā būtu ārkārtīgi vērtīga krāpniekiem un potenciālajiem noziedzniekiem.
Ja šāda datubāze nonāktu krāpnieciski noskaņota darboņa rokās, tās informācija būtu ārkārtīgi vērtīga. Pietiek tikai zināt nekustamā īpašuma kadastra numuru un adresi, lai noskaidrotu tā īpašnieku un attiecīgi novērtētu tā mantisko stāvokli. Un tālāk jau, kā mēdz teikt, ir tehniskas dabas jautājums, vai tā būtu izspiešana vai, piemēram, noorganizēti fiktīvi nekustamā īpašuma pārdošanas gadījumi, kādi Latvijā jau nereti ir notikuši.
Tas, ka šādi dati ir ārkārtīgi sensitīvi un noziegumi ar tiem iespējami ne tikai kriminālromānos, liecina savulaik notikums, kad divi policisti, no sludinājuma uzzinot nekustamā īpašuma pārdevēja vārdu un adresi, nolaupīja viņa dēlu, kas beigu beigās izvērtās par traģisku notikumu ar letālām sekām. Turklāt šādas informācijas datubāze būtu obligāti jāreģistrē Datu valsts inspekcijā, kas nesaprotamu iemeslu dēļ vēl nav izdarīts. ·ķiet, ka Latvija nav tā valsts, kurai raksturīgs augsts datu aizsardzības līmenis.
Pašreizējā situācijā pieminētā komisija saņemtu datus par nekustamo īpašumu un nav nekādas garantijas, ka šī informācija nevarētu noplūst. Protams, var arī apgalvot, ka valsts iestāžu datortīkli ir slēgti teju ar septiņām atslēgām, taču nevar dot 100% garantiju, ka neuzradīsies kāds, kas tās virtuālajā telpā mācēs atslēgt. Visbeidzot nav īsti skaidrs, kā ar šādu informāciju komisijas locekļi galu galā noteiks, cik kvalificēts ir nekustamā īpašuma vērtētājs.