Gadiem ilgi dažādos līmeņos tika spriests, ka Baltijai vajadzētu Lietuvā uzbūvēt savu atomelektrostaciju (AES), tādējādi nodrošinot energoneatkarību no citām valstīm, galvenokārt Krievijas.
Kamēr baltieši domāja, mēģināja vēl par kaut ko šajā jomā vienoties ar Poliju, mūsu lielākā kaimiņvalsts Krievija sāka vērienīgu AES būvi Lietuvas pierobežā Kaļiņin-gradā. Doma ir skaidra - ne jau nu energoresursu patēriņš Kaļiņingradā pēkšņi ir strauji pieaudzis, un ir nolemts cīnīties ar šo deficītu. Vienkārši Krievija, redzot baltiešu lielo neizlēmību, ir nolēmusi rīkoties un nākotnē nopelnīt uz mūsu rēķina. Jāpibilst,ka vietējie enerģētikas eksperti par šādu perspektīvu brīdināja jau pirms pāris gadiem. Nav noslēpums, ka Krievijas valsts budžets vistiešākajā mērā ir atkarīgs no energoresursu eksporta, tādējādi arī šīs lielvalsts interesēs ir ar katru brīdi palielināt nākotnes ieņēmumus.
Domājams, nav šaubu, ka ekonomiskais pamatojums būvēt savu AES pēc tam, kad to jau būs izdarījuši krievi, zūd. Jāatzīst, ka šajā jomā vismaz Latvija vispār ir pietiekami neapskaužamā pozīcijā. Respektīvi, pat mums realizējot dažādus energojaudu ražošanas projektus, lielā mērā var izrādīties, ka bieži lamāto Krievijas energoresursu imports ir lētāks nekā šo resursu ražošana tepat uz vietas. Sabiedrībā, protams, ir ļoti populāri spriest par nepieciešamību pārtikt no tā saucamās zaļās enerģijas un ne no viena neko nepirkt, tomēr būsim atklāti - gan iedzīvotāji, gan arī uzņēmumi pirmām kārtām balso ar savu maciņu. Citiem vārdiem sakot, brīdī, kad ir jāmaksā par saņemto pakalpojumu, patērētājs vislabprātāk izvēlas lētāko variantu. It īpaši, ja runa ir par produktu, kura cenas ar apskaužamu regularitāti aug.
Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka Latvijai ir jāveic pasākumi, kas mūsu valstij ļautu pašai sevi apgādāt ar elektroenerģiju, piemēram, situācijā, ja Krievijai pašai būs nepiecešamas savas AES pilnā apmērā vai arī būs kādi citi iemesli, kas var padarīt šīs kaimiņvalsts pakalpojumu izmantošanu mums neizdevīgu. Pirmkārt, neraugoties uz dažādiem protestiem, ir jārealizē Latv-energo TEC-2 otrāk kārtas reorganizācija, kas energoapgādes jomā Latviju padarītu būtiski pašpietiekamāku. Otrkārt, ir jādarbojas atbalsta mehānismiem biomasas stacijām, kas tiktu darbinātas, izmantojot vietējos resursus.
Skaidrs, ka šeit nevar būt runa par milzīgu energostaciju, attiecībā uz kuru galvenā problēma būtu resursu nodrošināšana. Ir jārealizē vairāku nelielu biomasas energostaciju projekti tā, lai katrs no tiem sevi spētu apgādāt ar nepieciešamajiem resursiem. Proti, tā, lai Latvija nepiedzīvotu vienas otras mums tuvu esošas valsts liktenis, kad resursi šādas stacijas darbināšanai ir jāmeklē ārvalstīs. Tādējādi Latvijai nenoliedzami ir jāizmanto ekonomiski pievilcīgākais modelis energoresursu iegādes jomā, vienlaikus rūpējoties arī par savu pašpietiekamību šajā jomā. Turklāt šāda veida projekti ir jārealizē pašiem, nepaļaujoties uz kaimiņiem vai vēl kādu citu valsti.