Dzintaram trūkst apgrozāmo līdzekļu 

Pieprasījums pēc biokosmētikas un parfimērijas ražotāja AS Dzintars produktiem ir lielāks nekā piedāvājums

Laura Mazbērziņa, 01.4.2019
1/16

Foto: Ieva Čīka/LETA

Uzņēmumā šobrīd rit tiesiskās aizsardzības process, kā rezultātā pietrūkst apgrozāmo līdzekļu un rodas preču deficīts.

«Mums pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums, jo mums pietrūkst apgrozāmo līdzekļu. Tas nav noslēpums, ka mums joprojām rit tiesiskās aizsardzības process,» skaidro AS Dzintars mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Elīna Lukjanoviča. «Mēs esam pierādījuši sevi eksporta tirgū un arī vietējā tirgū. Tomēr kosmētikas nozarē bija divas krīzes pēc kārtas – 2008. un 2011. gadā. Tā kā esam liels uzņēmums, mums šis periods bija ļoti sarežģīts, daudz sarežģītāks, nekā tas būtu bijis mazam uzņēmumam. Līdz ar krīzēm uzņēmumam bija vēl viena problēma, kas bija bezcerīgo parādu pieaugums. Lai saglabātu savu uzņēmumu, mums bija vajadzīgi apgrozāmie līdzekļi, mums to nebija, iekrājumi bija iztērēti, bet bankas kredītus nedeva,» situāciju komentē AS Dzintars valdes locekle, finanšu direktore Dagnija Maike.

D. Maike lēš, ka lielie uzņēmumi bankām nav vajadzīgi, jo tās strādā tikai ar drošu kredītportfeli. Kopumā AS Dzintars nodokļu parāds šā gada martā bija 5,8 miljoni eiro. Uzņēmums līdz ar nodokļu parādu nevar pretendēt uz Eiropas Savienības projektu finansējumu. «Tas ir apburtais loks, kuru nevar pārraut. Ir divi scenāriji – viens, ka uzņēmumam ir maksātnespēja, savukārt otrs variants ir tāds - nāk investors, kas mums palīdz,»prognozē D.Maike.

Ziemassvētkos uzņēmums piedzīvoja vissliktāko – tika nobloķēti tā bankas konti. «Mums bloķēja kontus, kā rezultātā nevarējām ne tikai pirkt izejvielas, bet arī izmaksāt algas,» pastāsta D. Maike.

Tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanas termiņš šobrīd ir pagarināts līdz 2021. gada 4.aprīlim. Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedumā tika norādīts, ka uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plāna grozījumus ir saskaņojuši abi nodrošinātie kreditori, kas ir Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Altum, kā arī vairāk nekā puse no nenodrošinātajiem kreditoriem ir devuši piekrišanu tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plāna grozījumiem. Uzņēmuma nodrošināto kreditoru kopējais prasījums ir 4,5 miljoni eiro, nenodrošināto kreditoru kopējais prasījums ir 6,9 miljoni eiro, pavisam kopā tie ir 11,4 miljoni eiro.

Dzintars pēdējo desmit gadu laikā ir mainījis stratēģiju un arvien vairāk ražo premium klases produktus. «Mēs sevi esam pierādījuši vidējā klasē, tāpēc tagad varam sevi pierādīt premium klasē,» komentē D. Maike. Lai gan uzņēmums joprojām strādā ar zaudējumiem, rentabilitātes rādītāji, ražojot jaunos produktus, ir pieauguši par 40%. Uzņēmums ražo divas reizes mazāk nekā iepriekšējos gados, tomēr apgrozījuma summa aptuveni ir tāda pati. Mērķis ir sasniegts, atliek tikai kāpināt apjomus, ko var sakārtot, ja uzņēmumam tiks dots laiks un palielināsies apgrozāmie līdzekļi, jo ražotāja loģistikas ķēde ir sarežģīta.

Vēl pie jauniem produktiem jāpieskaita zobu pastas un zobu eliksīra ražošana, ko AS Dzintars atjaunojis . Dzintara zobu pastas pieredze aizsākās 1970.-1980. gados, kad Stomatoloģijas institūts izveidoja receptūru zobu pastas pulverim. Tomēr, mainoties likumdošanai, kad samaltus dzīvnieku kaulus vairs nevarēja izmantot, zobu pastas ražošana beidzās. Pirms trim gadiem Dzintara tehnologi, balstoties uz dažādiem zinātnieku pētījumiem, izveidoja zobu pastu, kas ir viens no Dzintara jaunākajiem produktiem un veikalu plauktos ir kopš šīs nedēļas.

Tevi varētu interesēt

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties kosmētikas...

Šobrīd Latvijas veikalos nav iespējams iegādāties AS Dzintars krēmu Niveja, biznesa portālam...

Kosmētikas ražotājs AS Dzintars atjauno zobu pastas un zobu eliksīra ražošanu. Lai...

Parfimērijas un kosmētikas ražotājs AS Dzintars atjauno zobu pastas un zobu eliksīra...

Kosmētikas ražotājs AS Dzintars šonedēļ iepazīstinās ar jaunu ārstnieciskās kosmētikas produktu...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties SIA Smalkais...

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties kosmētikas...

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties apģērbu zīmola Coo Culte...

Pašmāju ražotāja SIA Lingerie Baltic zīmols Coo Culte gadu gaitā ieguvis prāvu...

Bērza saplākšņa produktu ražotājs AS Latvijas Finieris reģistrējis jaunu komercķīlu, ar kuru...

Baltkrievijas stikla ražotne Neman patlaban ražo vairāk nekā 9000 dažādu produktu –...

Investējot 18 miljonus eiro, AS «Dobeles dzirnavnieks» uzsācis Baltijā pirmās bioloģisko graudu...

Izplatītā informācija par AS Ditton pievadķēžu rūpnīca un vienu no tās akcionāra...

Gaļas pārstrādes uzņēmums «Forevers» šogad ieguldīs līdz 1 miljonam eiro ražošanas un...

2019. gada februārī, salīdzinot ar janvāri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās...