Ekonomika

Ekonomika var bremzēties

Didzis Meļķis, 31.08.2018

Swedbank Latvija galvenā ekonomiste Lija Strašuna.

Foto: Ieva Lūka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan Latvijas ekonomikas paredzamie riski ir ārēji, veicamie mājasdarbi ir pašu rokās.

Patlaban gan globāli, gan Eiropā un Latvijā esam ļoti ilgā biznesa izaugsmes ciklā, tomēr izaugsme agri vai vēlu, bet bremzēsies, kam ir strukturāli jāgatavojas, kamēr apstākļi ir labvēlīgi. Sevišķi svarīgi tas ir Latvijai kā ļoti atvērtai ekonomikai. Tā līdz ar Swedbank Latvija jaunākā ekonomikas apskata prezentāciju DB komentē bankas galvenā ekonomiste Lija Strašuna.

Bankas apskats ir veltīts Latvijas ekonomikas analīzei desmit gadus pēc globālās krīzes un gatavībai pret nākamajiem satricinājumiem, kas paredzami būs ārēji. «Ja ASV izaugsme turpināsies līdz nākamā gada vasarai, un tā, visticamāk, arī būs, tad tas amerikāņiem būs visgarākais izaugsmes periods, kāds jebkad ir bijis,» saka L. Strašuna. «Dabisks ir jautājums – kad gan sāksies sabremzēšanās? Tas obligāti nenozīmē, ka ir jābūt globālai krīzei un recesijai; tā var būt vienkārši izaugsmes tempu palēnināšanās.»

Ekonomiste norāda uz apgrieztā ienesīguma līkni, kad ilgtermiņa procentlikmes sāk vienādoties ar īstermiņa procentlikmēm, un tas ir viens no signāliem, ka varbūt recesija ir tuvu. «Normālā ekonomikā ilgtermiņa likmes tomēr ir augstākas. Ja investori baidās, ka ilgtermiņā ekonomika sabremzēsies, tad šī atšķirība sarūk. Nav tā, ka pašlaik ASV ilgtermiņa likmes būtu zemākas par īstermiņa likmēm, tomēr starpība ir ļoti maza. Vai tas ir gaidāmās sabremzēšanās signāls, tiek spriests visu šo gadu, un ir arī viedoklis, ka tas ir strukturālo pārmaiņu dēļ, tāpēc signāls var būt kļūdains.»

Visu rakstu Ar bremzēšanos ir jārēķinās lasiet piektdienas, 31.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru