Jaunākais izdevums

Šobrīd milzīga uzmanība pasaulē pievērsta tam, kas notiek Covid-19 vakcīnas frontē. Jo ātrāk tā tiks saražota un izplatīta, jo ātrāk potenciāli gals var pienākt aktuālajam ekonomiskās un sabiedriskās situācijas murgam. Kopumā gan pārsvarā eksperti norāda, ka, neskaitoties uz šādu vakcīnas cerību, priekšā, visticamāk, gaidāma smaga ziema.

Lai nu kā – interesanti, ka vakcīnas uznācienu šobrīd daudzi sasaista ar būtiski vājāku ASV dolāru. Valdot šādam fonam, gandrīz katrs lielais finanšu tendenču prognozētājs šobrīd metas pazemināt savas nākamā gada ASV dolāra vērtības aplēses. Piemēram, ASV "Citigroup" sagaida, ka nākamgad ASV dolāra vērtība uz vakcīnas fona var samazināties pat par 20%, kas būtu ļoti straujš kritums, ziņo "Bloomberg". Spēcīgs dolārs raksturojis faktiski visus iepriekšējos 10 gadus, lai gan nu tie runāts par šādas ēras beigām.

Jau daudzus gadus ierasts, ka pie ASV dolāra tirgus dalībnieki griežas paaugstinātas neskaidrības apstākļos. Proti, ja viss draud brukt un gāzties, tad vienīgais, kam atliek ticēt, ir nekas cits kā ASV dolārs. Jeb - ja investoru pārliecība sašķobās, aug ASV dolāra cena. Pēdējie gadi jau vairākkārt rādījuši, ASV dolārs pasaules ekonomikai neskaidrākos brīžos ir populārāks drošais patvērums nekā, piemēram, zelts. Savukārt šobrīd daži gaida, ka nākamgad, mazinoties Covid-19 neskaidrībai, finanšu tirgus dalībnieki uzmanību atkal varēs pievērst kaut kam citam.

Paredz vājāku dolāru

"No ASV aktīvu pirkšanas iepriekšējo desmit gadu laikā bez maz vai nevarēja izvairīties. ASV uzņēmumu peļņa auga, un ASV Federālo rezervju sistēma palielināja procentu likmes laikā, kad citām centrālajām bankām tās joprojām bija tuvu nullei. Tas rezultējies ar to, ka ASV valūta palikusi dārga, un nu tā var piedzīvot lielu cenas kritumu," "Financial Times" teikuši arī investīciju bankas "Goldman Sachs" analītiķi, kuri paredz, ka nākamajos 12 mēnešos ASV dolārs varētu zaudēt 6% no savas šā brīža vērtības.

Daudz ko valūtu frontē noteiks tas, kāds pēc šīs pandēmijas krīzes būs ekonomiku atveseļošanās process. Nepielūdzamie pandēmijas uzplūdi Rietumu pasaulē droši vien te neļaus sagaidīt vēl pirms laiciņa iecerēto ātrāko ekonomiku atveseļošanos. Šajā pašā laikā arvien izteiktāk iezīmējas tas, ka dažādo pasaules ekonomiku atgūšanās procesā uz pārējo fona līderis ir neviens cits kā Ķīna, kurā turklāt bija meklējami Covid-19 pirmsākumi. Daži valūtu tirgus eksperti izceļ, ka liela daļa no iepriekšējā pēckrīzes periodā gada pagājusi investoriem mēģinot ievērtēt spēcīgāku ASV tautsaimniecības izaugsmes stāstu (salīdzinot ar šīs valsts lielākajiem tirdzniecības partneriem). Tikmēr pašlaik daudzi spekulē, ka pakāpeniski šis stāsts var pamainīsies, lai gan pagaidāms, protams, akmenī nekas dzelžaini kalts var arī nebūt.

"Pat, ja ASV ekonomikai pēc Covid-19 atveseļošanās periodā ies labi, ASV dolārs var ievērojami vājināties, jo investori meklēs augstāku ienesīgumu ārpus ASV un "izies" no savām pandēmijas drošā patvēruma pozīcijām," piebilst "Goldman" pārstāvji.

"Morgan Stanley" līdz nākamā gada beigām gaida ASV dolāra vērtības indeksa kritumu par 4%, liecina pieejamā informācija. Šīs iestādes favorīti savukārt ir Norvēģijas, Zviedrijas, Jaunzēlandes un Austrālijas valūtas, kurām, vakcīnai uzņemot apgriezienus, vajadzētu it kā klāties labāk. Uzvarētāju pulciņā pret dolāru būšot arī eiro un Krievijas rublis. "Morgan Stanley" lēš, ka eiro cena nākamā gada beigās atradīsies pie 1,25 ASV dolāru atzīmes.

Vai patiešām

Ir gan arī finanšu procesu vērotāji, kas vērš uzmanību uz to, ka šobrīd tirgus dalībnieki visas labās ziņas un turklāt, iespējams, ar pamatīgu uzviju ir jau ierēķinājuši, bet sliktās ziņas lielā mērā tiek laistas gar ausi. Par šādu situāciju, iespējams, liecina kaut vai tas, ka jaunu rekordu sasniegšanas stadijā jau kādu laiku ir ASV akcijas. Tādējādi ir arī brīdinājumi, ka jebkādu prognožu izteikšana uz joprojām pamatā ļoti biežās miglas fona ir visai trausla padarīšana.

Lai gan vairākums it kā mēģina paredzēt ASV dolāra cenas samazināšanos, pārliecību par šo tendenci tāpat diez vai varētu saukt par ļoti spēcīgu. Pamatā tiek teikts, ka dolāra savārgumam kaut kad vajadzētu notikt, lai gan šo prognozi piesiet kādām konkrētam termiņam grib vien retais.

Vidējā, piemēram, eiro/ ASV dolāra prognoze nav diez ko izteiksmīga. "Boomberg" apkopotā valūtu analītiķu mediānā prognoze paredz, ka eiro cena nākamā gada beigās atradīsies pie 1,21 ASV dolāru atzīmes. Tas būtu vien aptuveni par 2,1% vairāk nekā eiro cena ASV dolāros ir tagad.

Daudzu prognožu izteicēju piesardzība ir saprotama. Pēdējos gados daudz runāts par to pašu ASV dolāra vājumu, kas kā nav nācis tā arī nav nācis (ja neskaita šā gada pavasari un vasaru). Drošāk valūtu vērtības ir paredzēt tuvu esošajai, lai nesanāktu tā, ka izteiktā aplēse ir pilnīgi greizā virzienā.

Iepriekšējo reizi ilgstoša ASV dolāra vājināšanās bija vērojama no 2001. gada līdz globālajai finanšu krīzei. Šajā periodā eiro cena no 84 ASV dolāra centiem pieauga teju līdz 1,60 ASV dolāru atzīmei. Šajā laikā investori aktīvi meklēja ieguldījumus kādās aizjūru zemēs, kas solīja dāsnāku peļņu. Attiecīgi notiekošajai ballītei stopkrānu norāva 2008. gada finanšu pārmērību burbuļa plīšana.

CB faktors

ASV Federālo rezervju sistēma (FRS), lai dzēstu pandēmijas ugunsgrēkus, gan ievērojami cirpusi procentu likmes, gan nodarbojusies ar likviditātes drukāšanu. Tam it kā vajadzētu spēlēt par labu vājākam ASV dolāram. Tiesa gan, līdzīgus pasākumus – vai pat, salīdzinot ar ekonomikām, apjomīgākus - veikuši arī daudzi citi. Katrā ziņā, ja dolārs patiešām būs vājāks, tad var spekulēt, ka efektīvāka savas politikas īstenošanā būs tieši FRS. Jau ziņots – tam, ka valstu centrālās bankas nosaka arvien zemākas procentlikmes un nodarbojas ar likviditātes drukāšanu, parasti komplektā nāk vājāka vietējā valūta. Dažkārt dzirdami viedokļi, ka tas ir daļa no mūsdienīgas un netradicionālas konkurējošas valūtu devalvācijas. Proti, notiek sacensība, kurš likmju ziņā "noies zemāk" vai vismaz nāks klajā ar vispārliecinošāko ekonomikas sildīšanas retoriku. Būtībā daudzas valstis šādā veidā jau ir kādu laiku iesaistījušās tirdzniecības cīņā. Ekonomikas izaugsme un inflācija daudzviet ir deficīts, un šādos laikos jādomā, kā to reanimēt. Šāda reanimēšana, ja nepieciešams, var notikt uz kaimiņu rēķina. Attiecīgi – ja viens pieņem kādus pasākumus, kuri vājina valūtu, otram ir jāmēģina likt kaut ko pretī papildu monetāro stimulu eksperimentu vai vēl zemāku likmju izteiksmē.

Karalis ASV dolārs

ASV dolārs pasaulē joprojām ir dominējošā valūta. Starptautiskās Norēķinu bankas dati liecina, ka aptuveni puse no visiem pārobežu aizdevumiem un starptautiskajiem kredītiem ir tieši ASV dolāros. Tāpat aptuveni 85% no visiem ārvalstu valūtu maiņas darījumiem notiek tieši pret ASV dolāru. Izvērtējot pasaules valūtu rezervju datus, redzams, ka arī šajā frontē turpina dominēt ASV dolārs. 61% no pasaules centrālo banku kaut kur ieguldītajām rezervēm bijušas nominētas ASV dolāros. ASV dolāros notiek arī vairāk nekā puse no starptautiskās tirdzniecības. Spriedumi ir daudz un dažādi, bet pagaidām karalis joprojām ir ASV dolārs. Tikpat likvīda un nosacīti droša alternatīva tam vienkārši nav.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ziņas, ka ASV prezidents Donalds Tramps saķēris Covid-19 vīrusu, pasaulē izplatījušas ar kūlas ugunsgrēka cienīgu ātrumu. Attiecīgi šādu realitāti mēģina “iecenot” arī finanšu tirgus dalībnieki.

Sākotnējā reakcija uz šādiem jaunumiem finanšu tirgū bijusi pesimistiska – vadošo Eiropas akciju cenu raksturojošo indeksu vērtība mēreni planē zemāk. Iespējams, negatīvā teritorijā varētu atvērties arī ASV šis tirgus.Līdz ar šādu Trampa jauno kondīciju var spekulēt, ka viņam atliks mazāk laika tam, lai viņš varētu pārliecināt tieši par sevi novembra sākumā nobalsot tos vēlētājus, kas īsti vēl nav izšķīrušies, kam atdot savu vērtējumu.

Rezultātā straujāk zemāk planē kalnrūpniecības, enerģijas nozares un banku akciju vērtības.

Kopumā jau kādu laiku pieņēmums ir, ka ASV Demokrātu partijas kandidāta Džo Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās nebūs diez ko pateicīga Volstrītai. Tas tādēļ, ka šāda notikumu attīstība, visticamāk, novedīs gan pie augstākiem nodokļiem ASV, gan stingrākiem regulējumiem, piemēram, tām pašām finanšu iestādēm. Kopumā gan tas, ka šī Trampa saslimšana novedīs pie mazākām viņa pārvēlēšanas izredzēm var arī nebūt tik viennozīmīgi. Daļa ASV sabiedrības var izjust līdzjūtību. Piemēram, britu premjera Borisa Džonsona popularitāte pēc viņa “Covidgadījuma” palielinājās.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kriptovalūtas, Bitcoin faktors un to nākotne

Dainis Gašpuitis, AS "SEB banka" ekonomists, 14.05.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kriptovalūtu un Bitcoin vērtība pēdējā gada laikā strauji augusi un tās sākušas nostiprināties kā aktīvu klase, kuru pieņem arvien vairāk investoru un uzņēmumu. Kriptovalūtu nākotne izskatās daudzsološa, taču tām vēl jāpārvar daudzi šķēršļi, pirms kļūt par nozīmīgu finanšu sistēmas daļu.

Pirmām kārtām ir vajadzīga tirgus regulēšana. Tomēr maz ticams, ka neatkarīga kriptovalūta, piemēram, Bitcoin, varētu apdraudēt tradicionālās valūtas. Bet Bitcoin var turpināt attīstīties kā alternatīva tradicionālajiem aktīviem, piemēram, zeltam.

2020. gadā, palielinoties riska apetītei un finanšu tirgiem atgūstoties, vienas no lielākajām ieguvējām bija kriptovalūtas, īpaši Bitcoin. No zem 5000 USD 2020. gada martā Bitcoin cena šī gada aprīlī jau pārsniedza 63000 USD, bet šobrīd jau noslīdējusi līdz nedaudz zem 50000 USD. Papildus spēcīgajai riska apetītei Bitcoin ir guvusi labumu no pieaugošajām bažām, ka masveidīgā naudas drukāšana mazinās tradicionālo valūtu vērtību gan arī, ka atzīti investori un uzņēmumi ir sākuši ieguldīt kriptovalūtās.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājs "Ericsson" pirmdien paziņoja, ka iegādāsies ASV mākoņtehnoloģijā balstītās saziņas pakalpojumu sniedzēju "Vonage".

6,2 miljardu ASV dolāru (5,5 miljardu eiro) vērtais darījums ir lielākais, ko pēdējos gados veikusi Zviedrijas kompānija, īstenojot stratēģiju paplašināties bezvadu tehnoloģiju tirgū un palielinot savu piedāvājumu globālajā tirgū.

"Ericsson" informēja, ka tās piedāvājumu vienbalsīgi pieņēmusi "Vonage" direktoru padome.

"Ericsson" piedāvātā cena - 21 ASV dolārs par akciju - ir par 28% augstāka nekā "Vonage" akcija maksāja piektdien biržas slēgšanas brīdī.

Darījumu plānots pabeigt 2022.gada pirmajā pusē. Tam nepieciešama "Vonage" akcionāru, kā arī regulatoru piekrišana.

Zviedrijas kompānija ir viens no pasaulē lielākajiem telekomunikāciju aprīkojuma ražotājiem, piemēram, 5G tīklu aprīkojuma sektorā konkurējot ar Ķīnas "Huawei" un Somijas "Nokia".

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Otrdien naftas cena pieauga, jo ASV stimulēšanas programma un Āzijas pieprasījuma atgūšanās uzlaboja investoru noskaņojumu.

Rezultātā Brent naftas cena pieauga par 22 centiem jeb 0,5% līdz 45,21 dolāram par barelu, bet ASV WTI cena pakāpās par 32 centiem jeb 0,8% līdz 42,36 dolāriem par barelu.

"Jēlnaftas cenas pieaugumu veicina signāli par tālākiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem," norāda "ANZ" eksperti.

Tāpat naftas cenai palīdz vājāks ASV dolārs, norāda "Energy Aspects" analītiķe Virendra Čauhana.

Svētdien "Saudi Aramco" vadītājs Amins Nassers sacīja, ka paredz naftas pieprasījuma pieaugumu, ņemot vērā, ka Āzijas ekonomikas pamazām sāk atgūties.

Tiesa gan, līdzšinējie dati par pēdējā laika pieprasījumu nav pozitīvi - ASV pasažieru aviosatiksme jūnijā saruka par 80%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV dolāra vērtība augustā sarukusi par 1,2%, un izskatās, ka šis būs sliktākais augusts ASV valūtai pēdējo piecu gadu laikā, raksta "Reuters".

Tāpat dolāra vērtība samazinājusies jau četrus mēnešus pēc kārtas, un tas ir sliktākais rādītājs kopš 2017.gada vasaras.

Dolāram papildu spiedienu radīja pagājušajā nedēļā izskanējušie Federālo Rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela paziņojumi par centrālās bankas stratēģijas izmaiņām, jo investori uzskata, ka šie izteikumi nozīmē, ka procentu likmes turpinās palikt zemā līmenī ilgāku laika periodu.

Eksperti uzskata, ka dolāra vērtība tuvāko gadu laikā turpinās samazināties. "Nākamo piecu gadu laikā dolārs pret galveno valūtu grozu varētu samazināties par 15-20%," "Financial Times" prognozē "State Street Global Advisors" vecākais portfeļu pārvaldnieks Ārons Hērds.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Baltijas valstīs Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, salīdzinot ar situāciju citviet Eiropā, pēdējo 10 gadu laikā reģistrēts rekordliels nekustamā īpašuma un mājokļu īres cenu kāpums, liecina Igaunijas uzņēmuma “RIA.com Marketplaces” apkopotā informācija.

Kā liecina jaunākie “Eurostat” publiskotie dati, īres cenas Eiropā pēdējo 10 gadu laikā pieaugušas vidēji par 14,5%, bet nekustamā īpašuma pārdošanas cenas par 26,8%, Baltijas valstīm cenu kāpuma tabulās ieņemot pirmās vietas. Latvijā mājokļa pārdošanas un īres cenas pēdējo 10 gadu laikā pieaugušas attiecīgi par 83,6% un 35%.

Analizējot “Eurostat” datus laika periodā no 2010. līdz 2020.gada 3.ceturksnim, vislielākais nekustamā īpašuma cenu kāpums fiksēts Igaunijā, kur cenas pēdējo 10 gadu laikā pieaugušas par 105,1%, kas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienības valstu vidū. Tāpat liels mājokļu cenu kāpums fiksēts Ungārijā (+ 92,2%), Luksemburgā (+ 90,5%), Latvijā (+ 83,6%) un Austrijā (+ 81,3%).

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Žurnāla Dienas Bizness izdevums #21

DB, 26.05.2020

Dalies ar šo rakstu

Žurnāla uzmanība pievērsta būvniecības nozarei, un viens no secinājumiem – būvniecība bauda pēdējos augļus publiskajiem pasūtījumiem, pirms noslēdzies Eiropas Savienības 2014.–2020. gada plānošanas periods.

Būvniecības nozares uzņēmējiem ir konkrēti ierosinājumi, piemēram, izveidot valsts finansētu un administrētu fondu, kas ļautu uzņēmējiem, kuri eksportē uz valstīm ārpus eirozonas, veikt valūtas maiņu 2020. un 2021. gadā par fiksētu kursu.

Starptautiskās Norēķinu bankas aptaujā secināts, ka ASV dolārs tiek izmantots gandrīz 90% pasaules valūtu tirdzniecības darījumu – arī par to šīs nedēļas žurnālā.

Lasi žurnāla "Dienas Bizness" 26. maija numurā:

 • viedokļi - situācija būvniecības un nekustamo īpašumu tirgū
 • statistika - Latvijā iegulda eiropieši
 • aktuāli - pandēmija un darbaspēks
 • tēma - būvnieku TOPs jeb būvniecībai raksturīga inerce
 • tēma - zvejos īpašumu atlaides
 • enerģētika - gāzei cenas nepieaugs
 • ekonomika - pēc dolāriem stāvēja rindā
 • investīcijas - kas notiek ar valstu divpusējiem aizsardzības līgumiem
 • finanses - nebanku aizdevēji un klienti ir gatavāki atbildīgiem lēmumiem
 • tehnoloģijas - "Confero Technologies" sniedz pakalpojumus jau deviņās valstīs
 • zaļā ekonomika - cik izcērt, tik apmežo
 • ideju mežs - kā bijušais bankas darbinieks rada koka interjera priekšmetus
 • biznesa psiholoģija - pārpērk labākos
 • komercija - "Printful" izaugsme
 • mazais bizness - "LALALA design" piedāvā saglabāt bērnības atmiņas
 • pie stūres - "BMW X6" apskats
 • brīvdienu ceļvedis - Mārtiņš Gineitis, aģentūras "Addiction" vadītājs un konferenču producents

Komentāri

Pievienot komentāru