Enerģētika

Enefit uzstādījis savu pirmo sašķidrinātās dabasgāzes staciju Latvijā

Db.lv, 18.08.2020

Jaunākais izdevums

Elektroenerģijas tirgotājs "Enefit" uzstādījis savu pirmo sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) staciju, kas izvietota zivju pārstrādes uzņēmumā "Līcis-93" Kolkā.

Tādējādi uzņēmuma ražotne pāriet uz videi draudzīgāku kurināmā risinājumu un varēs izmantot dabasgāzes priekšrocības bez tieša pieslēguma gāzes cauruļvadu tīklam.

Kolkā izveidotā stacija ir "Enefit" mātes kompānijas "Eesti Energia" pirmais sašķidrinātās dabasgāzes objekts Baltijā, kas iezīmē jaunu darbības virzienu energokompānijas pakalpojumu portfelī.

SDG stacijā uzpildītais gāzes apjoms atkarībā no ražotnes darbības intensitātes nodrošinās tās iekārtu darbību no 7 līdz 10 dienām. Stacijas darbība ir pilnībā automatizēta, palīdzot efektīvāk pielāgoties ražotnes noslodzei, un attālinātais stacijas monitorings ļauj savlaicīgi veikt gāzes piegādes un plānot apkopes.

"Lai arī sašķidrinātās dabasgāzes risinājumi ir pieejami vairākus gadus, tehnoloģiju attīstība kontekstā ar gāzes piegādes avotu diversifikāciju Baltijā ir veicinājusi šī segmenta izaugsmi tieši pēdējo pāris gadu laikā. SDG ir aktuāls pārejas risinājums ceļā uz pilnībā klimata neitrāliem enerģijas ražošanas risinājumiem. Daudziem uzņēmumiem izšķirošais faktors ir mobilitāte: uzstādot SDG tvertni un iztvaikotāju sistēmu, tiek iegūtas plašākas energoresursu izvēles iespējas arī ārpus centralizētā dabasgāzes apgādes tīkla. Turklāt no izmaksu viedokļa jāņem vērā, ka SDG enerģētiskā vērtība ir augstāka un izmaksas zemākas nekā dīzeļdegvielai, propānam vai citām kurināmā alternatīvām," skaidro Krists Mertens, "Enefit" valdes loceklis.

SDG stacija izveidota viena gada laikā, un kopējās investīcijas vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā tiek dalītas starp uzņēmumu un energokompāniju. Būtiskākais ieguldījums ir stacijas infrastruktūras izveide – gāzes uzglabāšanas tvertnes un iztvaikošanas - regulēšanas sistēma. Par SDG sistēmas izmantošanu tiek slēgts ilgtermiņa sadarbības līgums, kura ietvaros uzņēmums izvēlas savai darbības specifikai piemērotāko gāzes cenas noteikšanas veidu – fiksēto cenu vai tirgus cenu, piesaistot to gāzes cenu svārstībām biržā.

"Viens no galvenajiem ieguvumiem, uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes staciju, ir mūsu gatavība stingrākām vides prasībām, kas tiek virzītas nacionālā un arī globālā mērogā: šis risinājums ļauj samazināt ikgadējās siltumnīcefekta gāzu emisijas par 660 tonnām. Taču ne mazāk būtiski ir faktori, kas svarīgi ikvienam uzņēmējam: lētāks un efektīvāks energoresurss un automatizēta apkalpošana, kas ļauj novirzīt uzņēmuma resursus citiem izaugsmei būtiskiem mērķiem," stāsta Gunārs Kristiņš, "Līcis-93" galvenais mehāniķis.

Paredzams, ka pieprasījums pēc sašķidrinātās dabasgāzes turpinās palielināties, sniedzot arī pievienoto vērtību biznesam un ļaujot vienkāršāk izpildīt energoefektivitātes un emisiju kontroles prasības, lēš "Enefit".

SIA "Enefit" ir dibināta 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas un gāzes tirgotājs visā Latvijas teritorijā. Starptautiskajā tirgū "Enefit" ir pārstāvēts Igaunijā, Lietuvā, Polijā un Somijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Sagaidāmi skaļi procesi OIK lietās

Anita Kantāne, Māris Ķirsons, Jānis Goldbergs, 15.09.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada 31. augustā atjaunojamās enerģijas ražotnēs ieguldījušie ārvalstu investori no Somijas, Dānijas, Luksemburgas, Kipras un Igaunijas ar vēstuli vērsās pie Valsts prezidenta Egila Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, kā arī pie visām Saeimā pārstāvēto politisko partiju frakcijām, informējot par esošo situāciju, un brīdināja par sekām, ja nozarei tiks liegts tai iepriekš piešķirtais valsts atbalsts.

Šo vēstuli parakstījuši "Fortum" grupas, "Graanul Invest" grupas, "Enefit Green", "Vestlig Vindenergi ApS", "Convergen Energy Latvia" un "BaltCap" Infrastruktūras fonda uzņēmumi, kuriem kopumā Latvijā pieder 26 enerģētikas nozares uzņēmumi un kuru tiešās investīcijas mērāmas vairāku simtu miljonu eiro apmērā.

Investori atzīst, ka saskaras ar būtiskām izmaiņām un šķēršļiem, kas tiek likti no Latvijas valsts puses, mainot sākotnējos noteikumus un ievērojami aizskarot investoru veiktās investīcijas. Proti, Latvijas valdība jau vairākkārt – 11 reizes – veikusi grozījumus Latvijā regulējošajos normatīvajos aktos par enerģijas ražošanu no atjaunojamajiem energoresursiem, kas neatbilst vienam no būtiskākajiem tiesiskas valsts pamatprincipiem. Tiesību normās noteikto tiesisko regulējumu nedrīkst mainīt nepamatoti bieži, jo nesamērīgi biežas izmaiņas tiesiskajā regulējumā apgrūtina likumu ievērošanu. Ārvalstu investori norāda, ka viņu pārstāvētās kompānijas AER nozarē Latvijā investējušas vairākus simtus miljonus eiro, paļaujoties uz Latvijas Republikas normatīvo regulējumu, politikas plānošanas dokumentiem, kā arī ES plāniem un Latvijai kā ES dalībvalstij noteiktajiem mērķiem atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšanā kopējā enerģijas patēriņā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Žurnāla Dienas Bizness izdevums #18

DB, 05.05.2020

Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu tirgi lēnām mīkstina ierobežojumus, kas tika ieviesti pandēmijas dēļ, un valstis paredz atbalstu saviem uzņēmumiem.

Vairākās Eiropas valstīs sāk pieņemties spēkā noskaņojums, ka tuvākās nākotnes ekonomiskās perspektīvas līdzinās 2009. gada krīzes apjomam un mērogiem.

Lieli ekonomiskie sarežģījumi pasaulei uzklupuši vairāk nekā 10 gadus pēc iepriekšējās globālās finanšu krīzes, un pasaulē izveidojusies krīžu paaudze.

Lasi žurnāla "Dienas Bizness" 5. maija numurā:

- viedokļi - Covid-19 un pieejamie finanšu resursi

- aktuāli - sašķidrinātā vai cauruļvadu gāze

- tēma - Covid-19 ierobežojumu mīkstināšana: ārvalstu tirgi lēnām mīkstina ierobežojumus; aicina mīkstināt ierobežojumus brīvdabā; Zviedrijas paraugs

Komentāri

Pievienot komentāru