FOTO: Dailes teātra ēka - tas, ko neredz skatītāji 

Dailes teātra ēka gatavojas uzlabošanas darbiem - tiks siltinātas ārsienas, mainītas ārdurvis, logi, vārti, jumts, pārbūvēta apkures sistēma, kā arī pilnveidots apgaismojums gan uz skatuves, gan ēkā kopumā.

Monta Glumane, 2018. gada 17. oktobris plkst. 10:54

Patlaban notiek projektēšanas darbi Dailes teātra ēkas energoefektivitātes palielināšanai, ieplānots, ka 2019.gada nogalē sāksies būvniecības darbi, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Projektam piesaistīts Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums un kopējais projekta budžets ir 1,714 miljoni eiro. Būvdarbus plānots pabeigt 2021.gadā.

Kā biznesa portālam db.lv pastāstīja VNĪ energoefektivitātes projektu portfeļa vadītājs Jānis Ungurs, Dailes teātris ir vietējās arhitektūras piemineklis, tāpēc būvniecības darbu laikā nedrīkst skart vēsturisko fasādi. Tās liela daļa ir apdarināta ar ķieģeļiem, kas novērtēti kā vērtīgi un saglabājami. Savukārt, saistībā ar ēkas betona fasādi nekādi apjomīgi darbi netiks veikti. Ļoti lielu ēkas daļu aizņem teātra skatuves tornis, kas ir divpadsmit stāvu augstumā. Pēc J. Ungura stāstītā, daudzi cilvēki pat neievēro, ka teātrim ir milzīgs tornis, kas sākas skatuves līmenī un tā gaisa telpa sniedzas pat līdz torņa augšai. Skatuves tornis apdarināts ar alumīnija profiliem, kas arī klasificēti kā kultūrvēsturiska vērtība, taču būvdarbu laikā tie tiks demontēti, ēka tiks nosiltināta, kā rezultātā tornis kļūs nedaudz apjomīgāks. Zviedrijā tiks pasūtīti jauni profili.

«Teātra ēka ir ilgi kalpojusi, un, vērtējot tehnisko stāvokli, redzam, ka brīnumainā kārtā tā ir ļoti labi uzbūvēta. Nav konstatēta pamatu deformācija un citu līmeņu problēmas, kas ir raksturīgas citos projektos. Tādos vienlaicīgi ar siltināšanu ir jārisina, piemēram, pamatu sēšanās problēmas. Taču kosmētiskais izskats, protams, būtu jāatjauno,» komentē J. Ungurs.

Pēdējo reizi Dailes teātra ēkas renovācija tika veikta 2006. gadā. Kā stāsta Dailes teātra izpilddirektors Ervīns Duka, iepriekšējie remontdarbi bija saistīti ar NATO samitu, kas norisinājās Latvijā. «Šī bija viena no iespējamajām vietām, kur tika paredzēti ar NATO samitu saistīti pasākumi. Mums bija valdības piešķirti līdzekļi, tāpēc varējām veikt kosmētisko renovāciju publiskajās telpās, kā arī tika nomainītas alumīnija fasādes.»

Galvenajā ēkā visi logi un durvis jau ir nomainīti, tāpēc šobrīd vislielākos uzlabojumus nepieciešams veikt teātra saimnieciskajā korpusā. Tā, piemēram, projekta ietvaros tiks sakārtota apkures sistēma, kas līdz šim netika atjaunota. Projekts paredz ne tikai ēkas sienu siltināšanu, bet arī efektīvu apkures sistēmas ieviešanu, kas samazinātu elektroenerģijas patēriņu par aptuveni 30%. Projekts paredz nomainīt izejas uz ēkas jumtiem, kas šobrīd nav pietiekami blīvas. Savukārt, ēkas darbnīcu daļā saglabājušies četrdesmit gadus seni logi, kas tiks nomainīti pret jauniem. Tā ir neredzamā teātra daļa, kurā arī strādā cilvēki.

«Šī ir viena no telpām, kurā ziemā cilvēkiem ir auksts un vasarā karsts,» par telpu, kurā top teātra dekorācijas, saka Dailes teātra izpilddirektors. Projekta laikā tiks veikti siltināšanas darbi, kā arī nomainīta apkures sistēma. «Arī šuvēju darbnīcā ir līdzīga situācija. Vasarā ir karsts, bet ziemā salst,» teic E.Duka.

Tāpat tiks mainīti visi ēkas plakanie jumti, kas, gatavojoties NATO samitam, tika saremontēti, bet netika nosiltināti. Kopumā Dailes teātrim ir vismaz divpadsmit dažādu līmeņu un izmēra jumti.

«Ja paliks pāri līdzekļi, tad projekta ietvaros plānojam atjaunot un notīrīt teātra fasādi, bet tas ir sekundārs pasākums. Šobrīd izskatās, ka tas varētu tikt īstenots. Risinājumus plānots izstrādāt tā, lai iekļautos budžetā,» skaidro J. Ungurs.

Projekta laikā plānots nomainīt arī daļu no teātra skatuves un skatītāju zāles apgaismojuma, kas paredz lielo, veco prožektoru nomaiņu pret jaunu LED apgaismojumu, kas veidos būtisku elektroenerģijas ietaupījumu. Savukārt, aizskatuves daļā tiks siltinātas visas trīs ārsienas, kā arī tiks salabota apkures sistēma. «Šobrīd vairāk par 19 grādiem ziemā šeit nav iespējams iegūt. Mums ir jāliek papildu apkures iekārtas. Ceram, ka panāksim vismaz 22 grādu temperatūru. Tad arī skatītājiem zālē būs tikpat silts. Šobrīd nelaime ir tāda, ka zāli mēs varam uzsildīt, bet - tiklīdz attaisa priekškaru - gaisa apmaiņas rezultātā vēsais skatuves gaiss no skatuves daļas nonāk pie skatītājiem,» stāsta E.Duka.

Teātra izpilddirektors atzīst, ka teātrim nepieciešami arī citi uzlabojumi. «Nomainīt vajadzētu visu, bet tad ir jāveic kapitālais remonts. Arī skatuvei būtu jāmaina visi mehānismi, jo tie ir četrdesmit gadus veci, bet tam nepieciešami vairāk nekā 10 miljoni eiro,» skaidro E.Duka.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 31. maijs plkst. 13:40

Pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, A. Briāna ielā 13,...

2018. gada 20. aprīlis plkst. 11:46

Rīgas pils atjaunošanas padome (RPAP) šonedēļ sēdē nolēma saglabāt vēsturiskās liecības,...

2018. gada 03. aprīlis plkst. 14:00

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) uzsāktās programmas 100 adreses Latvijas valsts simtgadei...

2016. gada 23. novembris plkst. 14:47

Uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administratīvās ēkas Talejas ielā 1 jumta par...

2016. gada 03. oktobris plkst. 17:27

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) 27.septembrī noslēdza būvdarbu līgumu ar SIAArčers...

Nepalaid garām

«Dažreiz vajadzīga cita perspektīva, kā uz lietām paskatīties,» par savu nesen gūto pieredzi...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

No šīs sadaļas
2018. gada 16. oktobris plkst. 17:10

Visvecākā un dārgākā privātmāja, ko patlaban pārdod Čārlstonā, Dienvidkarolīnas štatā...

2018. gada 15. oktobris plkst. 13:31

Patlaban notiek projektēšanas darbi Dailes teātra ēkas energoefektivitātes palielināšanai, ieplānots,...

2018. gada 15. oktobris plkst. 11:28

Nekustamo īpašumu attīstītājs Bonava Latvija, investējot 40 miljonus eiro, uzsācis vērienīga...

2018. gada 12. oktobris plkst. 8:12

Uzsākta par graustu atzītās ēkas fasādes atjaunošana namam Brīvības ielā 38, kurā...

2018. gada 11. oktobris plkst. 14:33

Īpašumus Rucavas novada piekrastes zonā joprojām aktīvi iegādājas Lietuvas pilsoņi, savukārt,...

2018. gada 11. oktobris plkst. 6:35

Ne visi apgrūtinājumi ir ierakstīti zemesgrāmatā, tie jāmeklē vairākās datu bāzēs, kā...

2018. gada 10. oktobris plkst. 11:39

Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas sēdē, kurā tika izskatīts detālplānojums Preses nama teritorijai,...

2018. gada 09. oktobris plkst. 11:33

2018. gada septembrī Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas saglabājās stabilas, un sērijveida...

2018. gada 05. oktobris plkst. 9:46

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā...

2018. gada 03. oktobris plkst. 9:04

Pamatojoties uz Ministru kabineta rīkojumu, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) bez atlīdzības...