FOTO: Daudzmiljonu summas par mākslas darbu 

Ziņu virsraksti liecina, ka pēdējos gados pasaules turīgākie iedzīvotāji gatavi izdot milzu summas par kādiem atpazīstamiem mākslas darbiem. Dažādas luksusa preces, mākslas darbi un kolekcijas priekšmeti dažkārt var būt zināma alternatīva, lai sabalansētu savus ieguldījumus.

Jānis Šķupelis, 04.7.2019
1/17

16.vieta

2019. gada martā Sotheby’s izsolē par 110,7 miljoniem ASV dolāriem tika nopārdota Kloda Monē glezna Siena gubas jeb Meules. Pieejamā informācija liecina, ka vārdā nesauktais iepriekšējais minētā Monē darba īpašnieks to iegādājies 1986. gadā par 2,53 miljoniem ASV dolāru. Tas nozīmē, ka tagad tam to izdevies pārdot par gandrīz 4,3 tūkst. procentu vairāk. Tas pārliecinoši «izgriež pogas» akciju tirgiem. Būtu gan jāņem vērā, ka šādu mākslas darbu uzturēšana un arī pats pārdošanas process prasa zināmas izmaksas (tās var sanākt pat visai lielas). Mākslas darbi ir visai dažādi, un šādos gadījumos runa ir vien par pamatā dažiem darījumiem (tie ir labākie no labākajiem). Lai gan ik pa laikam dzirdams par aizvien jauniem cenas rekordiem kādam izsolē nonākušam mākslas objektam, ieguldījumi šādos priekšmetos ne vienmēr nes peļņu – svarīga ir mode un zināšanas par to, ko gribi pārdot vai iegādāties. Bieži vien pēc šādām lietām ir individuāls pieprasījums, un tirgus var būt nelikvīds.

Foto: SCANPIX/LETA

Raksta galerijā skatāmi TOP 16 pasaulē oficiāli visdārgāk pārdotie mākslas darbi!

Mazsvarīgi nav tas, ka šādi ieguldījumi sniedz arī emocionālo atdevi un iespēju palielīties ar reālu lietu, ko savukārt grūtāk ir nodrošināt finanšu vērtspapīru tirgiem. Var iegādāties gleznu vai kādu vērtīgu pastmarku ar domu, ka tā vērtība nākotnē palielināsies, bet pieprasījums pēc tiem būs no attiecīgās jomas interesentu un bagātnieku puses.

Art Basel un Šveices bankas UBS aprēķini liecina, ka 2018. gadā pasaulē mākslas tirgus apmēri sasnieguši 67,4 miljardus ASV dolārus, kas ir par 6% vairāk nekā vēl iepriekšējā gadā. Dažkārt gan tiek norādīts, ka skaļas daudzmiljonu summas patiesībā gatavs maksāt vien visai ierobežots cilvēku loks par vēl ierobežotāku skaitu ar mākslinieku mākslas darbiem (esot deficīta sajūta). Tādējādi skaļie rekordi šo tirgu kopumā atspoguļo vien daļēji. Proti, nav garanta, ka stabili par pievilcīgām summām pārdoti tiks arī mazāk atpazīstamu mākslinieku veikumi.

Protams, vienmēr var pliki cerēt, ka iegādāsies kādu mākslas dabu un tad pēc gadiem to nopārdosi ar fenomenālu peļņu. Tomēr patiesībā dažādi alternatīvie ieguldījumi nav piemēroti visiem. DB jau rakstījis, ka krietni var līdzēt zināšanas par attiecīgo nozari - kaut vai veselīga interese, kas, nav izslēgts, galu galā materializēsies veiksmīgās investīcijās. Citiem vārdiem sakot – palīdzēs, ja, investējot mākslā, par to arī kaut ko sapratīsi un būsi šīs jomas entuziasts, vai arī, piemēram, ja gribi iegādāties dārgas, retas pastmarkas (vai ļoti dārgu viskiju, spēļu kārtis, retas grāmatas, fotogrāfijas utt), to krāšana ir tavs hobijs. Parasti ziņu virsrakstos tiek izcelti rekordi. Tas nozīmē, ka uzmanība tiek pievērsta pašiem lielākajiem uzvarētājiem, lai gan patiesībā lielākajai daļai šādu darbu vērtība var stagnēt vai pat tā var sarukt. Noteikti šādiem investoriem jādomā arī par pareizu uzglabāšanu un apdrošināšanas pakalpojumiem. Dažādas šādas izmaksas var «savākties». Protams, izvēlēties kādu mākslas darbu-ieguldījumu pēc fakta ir viegli. Tomēr būtu sev jājautā – ko un par kādu cenu nopirkt tagad un turēt, lai to pārdotu kaut kad, piemēram, 2050-tajos gados. Tas izklausās visai pagrūti un specifiski.

Zināma ēnas puse šādiem ieguldījumiem vēl ir – ja ātri nepieciešama nauda, tad šīm lietām var būt problēmas ar pircēja atrašanu. Tāpat ļoti liela var izrādīties pirkšanas un pārdošanas cenu starpība. Var gadīties, ka tirgus nav tik likvīds, kā tajā brīdī gribētos, un kāda konkrēta darba pārdošana prasa gan laiku, gan, ļoti iespējams, arī kāda dārga speciālista piesaisti. Tāpat ir grūti rēķināties ar kādu konkrētu pārdošanas cenu. Mākslas tirgus un dažādi kolekcijas priekšmeti gandrīz vienmēr arī saglabā savu saikni ar reālo pasauli. Tas nozīmē, ja ekonomikai būs lielākas nedienas, arī šo tirgu var skart bēgums.

Šogad par daudzmiljonu summu nosolītas vairākas slavenas gleznas. Piemēram, kazino magnāta Stīva Vinna mākslas investīciju uzņēmums Wynn Fine Art par 55 miljoniem dolāru iegādājās Pablo Pikaso veikumu Sieviete ar suni. Tāpat par 59,3 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Pola Sezana darbs Bouilloire et Fruits un par 40 miljoniem dolāru – Vinsenta van Goga darbs Arbres dans le jardin de l’asile. Ja vēl nedaudz par V. van Gogu, tad zināms, ka viņš savas dzīves laikā pārdevis tikai vienu savu darbu - The Red Vineyard par aptuveni 400 frankiem (aptuveni 2 tūkst. mūsdienu ASV dolāriem).

Tevi varētu interesēt

Izsoļu nama Sotheby’s šonedēļ notikušajā izsolē Ķīnā par 14,8 miljoniem dolāru pārdots...

Pirmdien izsoļu nama Christie’s rīkotajā izsolē jaunu rekordu sasniedza Pablo Pikasso mākslas...

Latvijas mākslas darbu tirgu pērn aktivizējuši solītāji no Krievijas; tajā parādījušies...

Kādā Vācijas dzīvoklī Minhenē atrasts pusotrs tūkstotis nacistu nolaupītu mākslas darbu, tostarp...

ASV varasiestādes uzsākušas izmeklēšanu pret 34 cilvēkiem saistībā ar nelegālu...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

No šīs sadaļas

Vēsturiskas fotogrāfijas dod iespēju salīdzināt, kā mainījusies Latvijas trešā lielākā pilsēta....

Vespa spējusi vienā ripojošā priekšmetā apvienot visu, ar ko slavena Mikelandželo dzimtene...

Pasažieru iecienītākie atpūtas galamērķi šovasar ir Barselona, Tbilisi un Milāna, taču biznesa...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Unikālā ēkas neobaroka stila arhitektūra un iekštelpu interjers Rīgā esošo kinoteātri «Splendid...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Dienas Bizness Jāņus ielīgoja braucienā ar atpūtas kuģīti Vecrīga....

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Irāna jau daudzus gadus ir bijusi mana sapņu zeme un pēc dažiem...