Nekustamais īpašums

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā - nams Sporta ielā 11

Zane Atlāce-Bistere, 12.09.2017

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītos objektus - šoreiz ieskats daudzfunkcionālā daudzstāvu ēkā Sporta ielā 11.

Latvijas Ainavu arhitektu biedrības pārstāves Ivetas Grīviņas vērtējumā šis ir gadījums, kad bez saulē zaigojošiem fasādes māla paneļiem un stikliem, uzmanību piesaista arī ēkas apkārtne. Brīvā teritorija apkārt ēkai ir salīdzinoši neliela, bet tajā ir daudz labu publiskās ārtelpas labiekārtojuma elementu, kas mājas iedzīvotājiem –biroju ēkas darbiniekiem un apmeklētājiem ikdienas darba rutīnu padara mājīgāku un arī košāku.

Fotogrāfijas skatiet raksta galerijā!

Košumu dod krāšņie dekoratīvie augi, kas sagrupēti ievērojot ekoloģiskas saderības principus un sortiments piemeklēts tāds, lai no agra pavasara līdz vēlam rudenim biroju ēkas apkārtne būt ziedoša un krāsaina.

«Biroja ēkai izveidotas plašas velosipēdu novietnes, kā arī padomāts par iespēju uzlādēt videi draudzīgākās automašīnas –elektromobiļus. Apskates brīdī redzamais velosipēdu skaits novietnē liecina, ka velosipēds diezgan stabili ienāk rīdzinieku darba ikdienā. Te ir lieliski redzams –ja ir piemērota infrastruktūra, tad ir arī tās lietotāji,» secina I.Grīviņa.

Viņasprāt, jumta terase ir diezgan negaidīts biroju ēkas risinājums un Rīgā noteikti maz ir tādu vietu, kur strādājošajiem būtu iespējas tikties ar kaimiņu biroja darbiniekiem, kur cilvēku socializēšanai ir veidota speciāla ārtelpa. Vienlaicīgi jumta terase kompensē to labiekārtotās ārtelpas trūkumu, kas mazās platības dēļ pietrūkst ap ēku zemes līmenī.

Latvijas Ainavu arhitektu biedrības pārstāvis Jānis Lediņš jaunbūvi raksturo kā laikmetīgu 21.gadsimta arhitektūru, ievērojot Skanstes ielas pilsētbūvniecisko situāciju un Rīgas teritorijas plānojuma vadlīnijas. Viņaprāt, ēkas telpiskais mērogs, izvēlētais tonālais risinājums un apdare rada drošas, aizsargātas un svešai acij (kājai) nepieejamas vides un modernu tehnoloģiju klātbūtnes sajūtu.

«Biroju ēkas individuālais stils «11» (eleven), kas atvasināts no adreses Sporta ielā, ir izvēlēts veiksmīgi, tādā veidā vēl papildus vairojot nama atpazīstamību un atšķirību no citām augstbūvēm Skanstē un citur pilsētā. Šī vienojošā līnija arī izturēta gan interjera, gan ārtelpā, ietverot fasādes detaļas, koplietošanas telpu noformējumu, labiekārtojuma elementu dizainu,» savā atzinumā norāda J.Lediņš. Viņaprāt, ēka ir jaunas, videi draudzīgas domāšanas nepieciešamības apliecinājums Rīgas pilsētasvides kontekstā.

Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes pārstāve Maija Križmane norāda, ka biroju ēka Sporta ielā 11 ir liels solis uz augšu būvniecības un projektēšanas kvalitātei Latvijā. Ēka ir BREEAM sertificēta, turklāt sasniegts līmenis Excellent, kas ir otrs augstākais novērtējums šajā sistēmā.

«Tikai daži no piemēriem, kas ievērtēti šajā ēkā, lai sasniegtu augsto novērtējumu –stikloto fasāžu izvietojums un izmēri plānoti tā, lai sasniegtu optimālu enerģijas patēriņu, kā arī nodrošinātu dabīgo apgaismojumu darba zonās. Izvēlēti vietēji augi ēkas labiekārtojumā, ņemot vērā ekologu novērtējumu, tādējādi nodrošinot minimālu nepieciešamību pēc laistīšanas. Ēkas konstrukcijām, tajā skaitā, kolonnām stāvvietā, kā arī iekštelpu apdarei stūros izveidoti aizsargājoši elementi, lai novērstu iespējamos bojājumus un nodrošinātu ilglaicīgu kalpošanu. Izveidota atkritumu šķirošanas infrastruktūra, kas ļauj ēkas lietotājiem ērti šķirot sadzīves atkritumus ikdienā,» uzskaita M.Križmane.

Jaunbūves projektētājs ir SIA Diānas Zalānes projektu birojs, pasūtītājs: Hanner, Ipas INVL Asset Management, būvētājs: SIA Alfa Construction, autori: arhitekti Diāna Zalāne un Ansis Paeglītis.

Nobalsot par sev tīkamāko objektu iespējams Rīgas pilsētas arhitekta biroja Facebook kontā.

Tradicionāli Gada balva Rīgas arhitektūrā tiek pasniegta oktobra pirmajā pirmdienā - Pasaules Arhitektūras dienā, kas šogad tiks atzīmēta 2.oktobrī.

LASI VĒL:

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā - nams Jāņa ielā 18