Vide

FOTO: Sala bez sauszemes

Lelde Petrāne, 03.12.2019

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sitio Pariahan, piekrastes ciemats Filipīnās, kādreiz bija sala, bet tagad ir bez zemes.

Ciemats, kas atrodas aptuveni 17 kilometru attālumā no Filipīnu galvaspilsētas Manilas, katru gadu nogrimst dziļāk par apmēram 4 cm.

Globālās sasilšanas izraisītā jūras līmeņa celšanās drīz varētu padarīt šo ciematu nelietojamu. Ar šādu problēmu saskaras arī citas Āzijas valstis, kur vissmagāk cieš tieši visnabadzīgākā sabiedrības daļa.

Sitio Pariahan ciematā dziļa aka ir vienīgais ūdens avots. Uz daudziem jumtiem uzstādīti saules paneļi, lai iegūtu elektrību, kas galvenokārt tiek izmantota, lai kopīgi skatītos televīzijas pārraides. Dienās, kad elektrības ir maz, iedzīvotāji laiku pavada, spēlējot azartspēles.

Taču savulaik ciemats bijis pavisam citāds. Tur rīkoti basketbola turnīri un tik grandiozi svētki, ka uz tiem ieradušies viesi no citām valsts vietām. Basketbola laukums tagad ir pilnībā nogrimis.

Lielus postījumus 2011. gadā atnesis taifūns Nesats - tā radītie viļņi bijuši māju augstumā. Mājas viena pēc otras ieslīdējušas jūrā, iznīcināta skola un vairāk nekā 50 ģimenes pametušas ciematu uz neatgriešanos. Tagad bērniem jādodas 30 minūšu braucienā uz skolu ar peldlīdzekļiem. No laivām ir atkarīga arī visu iedzīvotāju izdzīvošana.

Komentāri

Pievienot komentāru