Finanses

Ieguvēji ir tie, kas māk pielāgoties

Anda Asere, 15.05.2020

Armands Broks

Foto: Matīss Markovskis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vēl grūti paredzēt, cik ilgu laiku prasīs ekonomikas atveseļošanās pēc pandēmijas, bet ir skaidrs, ka mūsu ikdienā ienāk dažādi paradumi, kas, visticamāk, saglabāsies arī turpmāk.

Vienā mirklī viss notiek tiešsaistē – mācības, ārstu konsultācijas, komunikācija ar kolēģiem un biznesa partneriem. Finanšu tehnoloģiju kompānijas "Twino", riska kapitāla fonda "Expansion Capital" un "Dienas Biznesa" organizētajā diskusijā "FinTech talks by "Twino". Tech revolution: Covid-19" "Twino" grupas dibinātājs Armands Broks pauž pārliecību, ka turpmāk daudz kas mainīsies. Šis brīdis parāda, ka ir iespējams strādāt attālināti, un viņš paredz, ka būs cilvēki, kuri izmantos iespēju strādāt ārpus pilsētas, būt tuvāk dabai un iegūt lielāku līdzsvaru starp privāto un darba dzīvi, notiks aizplūšana no pilsētām.

"Agrāk vajadzēja ieplānot tikšanos, lai apspriestu nopietnus jautājumus, bet tagad attālināta saziņa ir parādījusi savu potenciālu, var ieplānot zvanu, nevis pielāgoties lidojumu laikiem. Šis ieradums varētu palikt arī turpmāk. Daudz kas no šī brīža paradumiem saglabāsies, piemēram, attālināta pārtikas iegāde," teic A. Broks. Arī eņģeļinvestors un riska kapitāla fonda "Change Ventures" partneris Jānis Krūms spriež, ka cilvēki sapratīs, ka ne vienmēr ir liela nozīme speciāli lidot uz vienu tikšanos klātienē, jo šobrīd attālinātā komunikācija ir pierādījusi savu spēku.

Tiešsaistes vebinārs - Tech Revolution: Covid-19 

Tehnoloģiju iespējas Covid-19 ietekmē visā pasaulē šobrīd tiek novērtētas vairāk nekā jebkad...

"Twino" nesen veiktais pētījums liecina, ka daļa cilvēku arī turpmāk vēlēsies strādāt attālināti – vismaz daļu laika. Ticamākā proporcija darbam no mājām varētu būt 50–50 no kopējā laika, viņš uzskata. Tas nozīmē, ka paredzamas izmaiņas komerciālā nekustamā īpašuma sektorā, jo, visticamāk, uzņēmumiem vairs nevajadzēs tik lielus birojus, mainīsies arī biroju arhitektūras prasības. A. Broku interesē nekustamais īpašums, un viņš uzskata, ka šis ir labs laiks, lai ieguldītu šajā jomā. "Es šajā nozarē saskatu lielisku potenciālu. Arī privātpersonām šobrīd ir vērts pievērst uzmanību nekustamajam īpašumam – ja paveicas, var iegādāties īpašumu par 30 līdz 40% lētāk," tā viņš.

Jaunā norma

"Bank Saint-Petersburg" viceprezidente un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāja Oksana Sivokobiļska norāda, ka arī krīžu raisītas tehnoloģiju pārmaiņas ar laiku kļūst par normu un tad to vairs īsti nevar dēvēt par revolūciju. Viņas skatījumā, šobrīd nevis iesākas tehnoloģiju revolūcija, bet gan sasniedz finišu, un var redzēt, kas to ir izdzīvojis un rada nākotni, bet kas nav to pārdzīvojis. "Šobrīd veikt revolūciju savā biznesā un pāriet uz tiešsaistes biznesu, manā skatījumā, ir pārāk vēlu. Šajā brīdī var saprast, kas ir jaunā norma," viņa teic.

Arī J. Krūms uzskata, ka uzņēmumi, kas nestrādāja tiešsaistē līdz šim, ir nokavējuši brīdi, kad pāriet uz šādu biznesa modeli. Šobrīd aktuāli ir biznesa virzieni, kas saistīti ar attālinātiem pakalpojumiem, piemēram, telemedicīna, izglītība, sports, komunikācija. Tie ir bijuši jau iepriekš, bet šobrīd piedzīvo strauju izaugsmi, tostarp nozares, kam agrāk sarežģīta regulējuma dēļ bija grūti attīstīties.

Arī "McKinsey" konsultants Tuvajos Austrumos Mārtiņš Mellēns uzskata, ka šāda mēroga pārmaiņas nerada jaunas tendences, bet gan attīsta esošās jaunos augstumos – jau agrāk pastāvēja telemedicīna un citi virzieni, bet šī brīža situācija tiem spiež attīstīties daudz ātrāk. Tāpēc ir jautājums par izpildījumu. "Kam būs labākais izpildījums, tas beigās būs ieguvējs," viņš spriež. O. Sivokobiļska piebilst, ka esošā situācija prasa spēju pielāgoties un, viņas skatījumā, uzvarēs nevis ātrākais vai stiprākais, bet tas, kurš spēs pielāgoties jaunajiem apstākļiem.

Ne visi gatavi pielāgoties

O. Sivokobiļska uzsver, ka sabiedrībā ir pionieri un cilvēki, kam patīk izmēģināt jaunas lietas, bet nevar aizmirst to, ka daļa sabiedrības nav atvērta daudzām inovatīvām lietām un nav gatava pārcelties uz tiešsaistes mācīšanos un citām lietām, kas šobrīd tiek piedāvātas interneta vidē. "Jā, daudzi pielāgosies, bet kā rīkosies pārējie 30% sabiedrības, kas ir liela daļa no ekonomikas? Ko jaunā pasaule piedāvās šiem cilvēkiem?" tā viņa. Arī M. Mellēns aicina izkāpt no attīstītās pasaules burbuļa, kur visi lieto mobilos telefonus. Arvien ir daudz vietu, kur dzīve norit citādāk, un šajā gadījumā ir jautājums ne tikai par to, kā šie reģioni attīstīsies, bet arī, ar ko sadarbosies. "Tehnoloģiju revolūcija pieprasa saprast, kā vari darīt sev un arī būt labs pasaules pilsonis un radīt iespējas citiem. Daudziem no mums iespējas ir daudz plašākas nekā lielai daļai sabiedrības," viņš uzsver.

Neziņa ietekmē uzvedību

"Banka ir normāla kompānija, kam aizdot naudu ir bizness. Ja tā neaizdod naudu, bizness pārtraucas. Krīzes periodos galvenais fokuss ir atrast perspektīvus klientus un attīstības jomas, kam aizdot naudu. Arī privātpersonu segmentā neziņa ir lielākais virzītājspēks, kas daudz ko aptur. Mēs redzam, ka cilvēki netērē naudu tik daudz kā agrāk. Piemēram, Krievijā martā cilvēku ikmēneša tēriņi nokritās par 30%. Neskaidrība ietekmē sabiedrības uzvedību. Taču cilvēki nevar ilgi dzīvot neziņā un pielāgojas jaunajiem apstākļiem. Viena līdz divu ceturkšņu laikā redzēsim jaunu normālu uzvedību un to, kā masu klients mainīs vai nemainīs savu uzvedību," teic O. Sivokobiļska.

M. Mellēns uzsver, ka jāsaprot šī brīža situācijas apmērs. Viņš spriež, ka labākajā gadījumā ir runa par divas reizes dziļāku krīzi nekā 2008. gadā un pastāv cerība, ka sešu ceturkšņu laikā tiks panākta ekonomikas atveseļošanās. "Covid-19 nevarēja paredzēt, bet to, ka ekonomika 2020. gadā ies uz leju, zinājām. Jautājums ir par to, ko katrs darīja iepriekšējos gados, – vai atmaksāja kredītlīnijas, vai investēja efektivitātē, vai attīstīja biznesu tiešsaistē," viņš saka.

M. Mellēns gan uzsver, ka šī krīze ir atšķirīga ar to, ka ir cita situācija ar likviditāti, turklāt daudzas valstis šobrīd ekonomikā iepludina naudu. Vienlaikus viņš vērš uzmanību uz to, ka iespējama politiska līmeņa izvēle par labu tam, ka tiks maksāts vairāk, bet par tuvākiem pakalpojumiem svarīgākajās nozarēs.

Pagaidām nogaida

J. Krūms teic, ka šobrīd daļa investoru mazāk vēlas investēt un vairāk pievērš uzmanību savam esošajam portfelim. Visi vēro situāciju un prātā izspēlē dažādus scenārijus. Paredzams gan, ka uzņēmumos ieguldītās summas saruks, un līdz ar to investori pievērš uzmanību ieguldījumu iespējām, kas pieejamas. "Ir teiciens – nekad neiznieko labu krīzi. Krīzes laikos rodas labākie projekti," viņš atgādina. M. Mellēns spriež, ka investoriem šobrīd vislabākais ir nogaidīt, bet, ja ir lieki līdzekļi, var izdarīt mazas likmes.

"Twino" šajā laikā nefokusējas uz jaunām investīcijām un pievērš uzmanību esošo investoru noturēšanai. Platformā ārkārtas situācijas sākumā aizplūda mazāk kā 10% investoru, un tagad tie atgriežas. A. Broks norāda, ka "Twino" grupas uzņēmumi strādā tiešsaistes biznesā un, lai gan dažādās valstīs patērētāji uzvedas dažādi, laimīgā kārtā uzņēmums ir veiksmīgi pielāgojies un lielu izmaiņu biznesā šobrīd nav. Līdz šim "Twino" ir atlicis darbības uzsākšanu Filipīnās, jo tur ir vispārējā karantīna. "Krīzes ilgtermiņa ietekmi mēs redzēsim vēlāk. Ilgtermiņa biznesā to nevaru redzēt uzreiz. Pagaidām tā ir tikai minēšana. Taču mēs cenšamies izmantot iespējas un pirkt kompānijas dažādās valstīs. Iespējas ir," saka A. Broks.

Līdz diviem miljoniem

Līdz 15. maijam finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Twino" un riska kapitāla fonds "Expansion Capital" organizē biznesa ideju pieteikšanu "Global Idea Pitch". Tā mērķis ir veicināt jaunu un ilgtspējīgu biznesa ideju rašanos, kā arī esošo biznesu izaugsmi un transformāciju digitālajā vidē. Šī ir iespēja idejas attīstībai vai esoša biznesa stiprināšanai saņemt ārējo līdzfinansējumu līdz diviem miljoniem eiro. Perspektīvākajām idejām būs pieeja arī cilvēkresursiem un mentoru atbalstam tehnoloģiju un IT izstrādes, finanšu analīzes un modelēšanas, digitālā mārketinga u.c. jomās. "Uzskatu, ka globālā Covid-19 krīze paver daudz biznesa iespēju, īpaši tehnoloģiju jomā. Biznesiem vai projektiem, kas līdz šim nenovērtēja vai pilnībā neizmantoja tehnoloģiju potenciālu, tagad ir jāmainās, un ieguvējs būs tas, kurš pārmaiņas spēs ieviest pēc iespējas īsākā laika periodā. Šis, bez šaubām, ir arī lielisks brīdis, lai dzimtu jaunas, daudzsološas biznesa idejas," norāda A. Broks, piebilstot, ka arī "Twino" tika izveidots iepriekšējās finanšu krīzes radīto ekonomisko procesu rezultātā.

"Global Idea Pitch" iesniegtās biznesa idejas vērtēs "Twino" un "Expansion Capital" eksperti. Finansējumu būs iespējams saņemt pret fonda līdzdalību kapitālā no 10% līdz 49%.

Ceļā uz licenci

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Twino" kopš tā dibināšanas 2009. gadā ir izsniedzis aizdevumus vairāk nekā viena miljarda eiro apmērā. 2015. gadā "Twino" nodibināja savstarpējo aizdevumu platformu "twino.eu", kas nodrošina iespēju investoriem no Eiropas gūt augstas atdeves ienākumus, investējot aizdevumos, ko "Twino" grupa izsniegusi Polijā, Krievijā, Latvijā, Kazahstānā un citur. Līdz šim platformā finansēti aizdevumi vairāk nekā 700 miljonu eiro vērtībā.

2018. gadu "Twino" noslēdza ar 38 miljonu eiro apgrozījumu un deviņu miljonu eiro peļņu, bet grupas apgrozījums bija 90 miljoni eiro, pieaugot par 157%, salīdzinot ar 2017. gadu. Grupas neto portfelis 2018. gadā sasniedza 27,2 miljonus eiro un ieņēmumi veidoja 87,9 miljonus eiro, kas ir par 63% vairāk nekā gadu iepriekš. Grupas brīvie naudas līdzekļi veidoja 8,1 miljonu eiro, bet pašu kapitāls sasniedza 15 miljonus eiro.

2019. gada laikā lielāko izaugsmi kreditēšanā "Twino" grupa piedzīvoja mājas tirgū. Latvijā grupā ietilpstošās kompānijas "Moneza" patēriņa kredītu portfelis pieauga par 30%, sasniedzot astoņus miljonus eiro pēc uzkrājumiem šaubīgiem debitoriem. "Moneza Business" mazo un vidējo uzņēmumu aizdevumu portfeļa vērtība aug vidēji par 25% mēnesī.

"Twino" ir sācis priekšdarbus ieguldījumu brokeru sabiedrības licences iegūšanai. Kompānija sadarbojas ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, izstrādājot nepieciešamās procedūras un pielāgojot platformas darbu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un korporatīvās pārvaldības procesus licences saņemšanas prasībām. Paralēli uzņēmums strādā pie jaunveidojamā uzņēmuma biznesa plāna un investoru aizsardzības mehānisma. "Twino" mērķē līdz vasaras otrajai pusei pabeigt visus priekšdarbus licences saņemšanai un līdz gada beigām saņemt licenci. "Tas ir pusceļš līdz bankai," tā A. Broks.

Komentāri

Pievienot komentāru